fbpx
wtorek, 25 czerwca, 2024
Strona głównaKrajGruba korupcja przy eurodotacjach

Gruba korupcja przy eurodotacjach

Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie zatrzymali grupę wyłudzającą unijne fundusze od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Wielokrotnie pisałem o procederze wyłudzania unijnych funduszy, m.in. w tekście Znowu wyłudzili unijne dotacje. Tym razem funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Szczecinie pod nadzorem Prokuratury Regionalnej w Szczecinie prowadzą śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej mającej na celu wyłudzanie dotacji unijnych z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

Kwestia 70 mln zł

Jak informuje serwis Centralnego Biura Antykorupcyjnego, funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie zatrzymali pięć osób podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się fałszowaniem dokumentacji i przedkładaniem do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju nieprawdziwych i nierzetelnych dokumentów w ramach projektów o wartości ponad 70 mln zł. W miejscu zatrzymań przeprowadzono także przeszukania mające na celu zabezpieczenie materiału mogącego mieć znaczenie dowodowe dla prowadzonego śledztwa. Ponadto funkcjonariusze z Delegatur CBA z Katowic, Krakowa, Bydgoszczy, Wrocławia, Łodzi oraz Gdańska dokonali przeszukań szeregu firm zaangażowanych w przestępczy proceder.

W toku śledztwa ustalono, iż w latach 2019-2021 dochodziło do licznych nadużyć przy realizacji projektów dofinansowanych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Nadużycia polegały na przedstawianiu jako wydatków kwalifikowanych fikcyjnych usług doradczych, kreowaniu projektów w celu wyłudzenia dofinansowania, a także wprowadzaniu w błąd instytucji pośredniczących.

Zastosowane środki zapobiegawcze

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Szczecinie doprowadzili zatrzymane osoby do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie, gdzie usłyszały zarzuty. Wobec trzech podejrzanych prokurator zadecydował o zastosowaniu wolnościowych środków zapobiegawczych, takich jak dozór policji, zakaz opuszczania kraju, poręczenie majątkowe i zakaz kontaktowania się z osobami podejrzanymi w sprawie. Z kolei wobec dwóch pozostałych podejrzanych na wniosek prokuratora prowadzącego śledztwo Sąd Rejonowy Szczecin Prawobrzeże i Zachód zastosował areszt tymczasowy.

Sprawa jest rozwojowa.

Źródło: CBA

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Prawie co piąty Polak udostępnił dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści

W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy 18 proc. Polaków udostępniło dane osobowe w zamian za dodatkowe korzyści. Najczęściej za stałą zniżkę lub jednorazowy rabat na produkty bądź usługi – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie serwisu ChronPESEL.pl i Krajowego Rejestru Długów pod patronatem Urzędu Ochrony Danych Osobowych.
4 MIN CZYTANIA

Jak, gdzie i za ile Polacy planują wakacyjne wyjazdy w kraju

Czy z rodziną czy we dwoje, wyjedziemy na krótko, często więcej niż raz i raczej nad morze. Na noclegi chcielibyśmy wydać nie więcej niż 200 złotych za osobę za noc. Miejsce pobytu wybieramy starannie, przeglądając uważnie oferty wielu obiektów.
4 MIN CZYTANIA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA