fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaInnowacjeJuż wkrótce Polak poleci w kosmos!

Już wkrótce Polak poleci w kosmos!

Polska zwiększa swoją aktywność w europejskim przemyśle kosmicznym, co ma przynieść wymierne korzyści naszej gospodarce.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda oraz dyrektor generalny Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) dr Josef Aschbacher podpisali porozumienia dotyczące programów wspierających rozwój polskiego sektora kosmicznego. Pierwsza umowa dotyczy staży dla polskich absolwentów w ESA, a druga mówi o rozwoju krajowych technologii technicznych.

Mamy aspiracje, ale i predyspozycje do tego, by za kilka lat być w gronie państw, które posiadają mocno rozwinięte technologie kosmiczne. Za 10-15 lat siła państw będzie oceniana właśnie pod tym kątem. Naszym celem nie jest doganianie innych, ale bycie w światowej czołówce. Wzmocniona współpraca między Polską i ESA zwróci się nam wielokrotnie – drugi Polak w historii poleci w przestrzeń kosmiczną, wzrośnie poziom rodzimych technologii kosmicznych, powstaną wysokopłatne miejsca pracy, nastąpi dynamiczny rozwój naszej gospodarki

– powiedział minister Buda.

W podobnym tonie wypowiadał się dr Josef Aschbacher, który rozumie aspiracje Polski chcącej być krajem kosmicznym i kluczowym partnerem w tej branży.

Kosmiczne porozumienia Polski z ESA

Zgodnie z planem na staż w ESA będą mogli się zgłosić absolwenci kierunków związanych z szeroko rozumianą polityką kosmiczną, a pierwszy nabór rozpocznie się już we wrześniu tego roku. W programie przewidziano w sumie 30 dwuletnich płatnych staży, a na ich realizację przeznaczono 3 mln euro.

Jeśli chodzi o porozumienie dotyczące rozwoju polskich technologii kosmicznych, to przeznaczonych na to zostanie 7 mln euro. Mowa tutaj o realizacji projektów na średnich i wysokich poziomach gotowości technologicznej, a także o rozwoju satelitów.

Według resortu rozwoju dzisiaj w polskim sektorze kosmicznym działa ponad 400 firm i instytutów, głównie z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. W sumie w branży tej pracuje ok. 15 tys. osób, a kontrakty zdobyte przez polskie firmy przekraczają kwotę 140 mln euro.

Źródło: MRiT

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rynek nieruchomości przed nowymi wyzwaniami

Przed przedsiębiorcami działającymi na rynku mieszkaniowym stoi perspektywa wdrażania nowych instrumentów opartych na sztucznej inteligencji. Tylko umiejętnie wykorzystane AI będzie sprzyjać pozytywnym zmianom na tym rynku.
3 MIN CZYTANIA

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA