fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaKrajKolejne wyłudzenia dotacji unijnych

Kolejne wyłudzenia dotacji unijnych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym m.in. oszustw na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Niejednokrotnie na tym portalu pisaliśmy o wyłudzaniu unijnych funduszy przez nierzetelnych przedsiębiorców. Na przykład w tekście Dotacje unijne wyłudzane na masową skalę. W końcu okazja czyni złodzieja. Nowy przykład tego procederu mamy z kilku województw.

Jak informuje CBA, funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali na terenie województw: śląskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego oraz zachodniopomorskiego sześć osób zarządzających firmami. Stało się to w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia szkody PARP i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego.

Wyłudzali unijne dotacje i pożyczki

Z ustaleń funkcjonariuszy CBA wynika, że przestępcy m.in. wyłudzali unijne dotacje i pożyczki na zakup urządzeń, linii produkcyjnych oraz usług i nowoczesnych technologii  związanych z produkcją biomasy. Firmy wystawiały nierzetelne faktury i inne dokumenty, które poświadczały wykonanie usług i dostawę towarów, które w rzeczywistości nie były realizowane.

Zorganizowana grupa przestępcza

Nadzorujący postępowanie prokurator Prokuratury Okręgowej w Gliwicach przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach. Wobec dwojga podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował dozory policji oraz poręczenia majątkowe. Jednocześnie dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych o łącznej wartości ponad 3 mln zł.

Źródło: Zespół Prasowy CBA

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Patodeweloperka odejdzie do lamusa?

Komisja Europejska wyraziła zgodę, aby Polska przyjęła rozporządzenie, które ma zakończyć w naszym kraju tak zwaną patodeweloperkę.
2 MIN CZYTANIA

Polacy bardzo boją się wzrostu opłat

Polacy zdecydowanie najbardziej się obawiają, że najbliższej jesieni przygniecie ich wysokość bieżących opłat i rachunków.
2 MIN CZYTANIA

Produkujemy coraz mniej stali

W 2023 roku produkcja stali w Polsce mocno pikuje w dół, a spadek jest prawie najwyższy spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Eurokraci chcą ograniczyć prawo jazdy kategorii B

Pod niezużywającym się pretekstem ekologicznym posłowie do Parlamentu Europejskiego debatowali nad tym, by prawo jazdy kategorii B umożliwiało prowadzenie samochodów o wadze tylko do 1,8 tony.
2 MIN CZYTANIA

Małe firmy są wykańczane

Nie jest to dobry czas dla drobnej przedsiębiorczości. Małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce mają coraz gorszą sytuację. Wiele z nich znajduje się w fazie „pełzającej likwidacji”.
2 MIN CZYTANIA

Wzrośnie opłata mocowa

Jak poinformował Urząd Regulacji Energetyki, w przyszłym roku podwyższone zostaną stawki tzw. opłaty mocowej, która jest elementem rachunków za energię elektryczną.
2 MIN CZYTANIA