fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaKrajKolejne wyłudzenia dotacji unijnych

Kolejne wyłudzenia dotacji unijnych

Funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego zatrzymali sześć osób w związku z prowadzonym śledztwem dotyczącym m.in. oszustw na szkodę Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Niejednokrotnie na tym portalu pisaliśmy o wyłudzaniu unijnych funduszy przez nierzetelnych przedsiębiorców. Na przykład w tekście Dotacje unijne wyłudzane na masową skalę. W końcu okazja czyni złodzieja. Nowy przykład tego procederu mamy z kilku województw.

Jak informuje CBA, funkcjonariusze Delegatury CBA w Katowicach zatrzymali na terenie województw: śląskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego oraz zachodniopomorskiego sześć osób zarządzających firmami. Stało się to w związku ze śledztwem dotyczącym wyrządzenia szkody PARP i Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Śląskiego.

Wyłudzali unijne dotacje i pożyczki

Z ustaleń funkcjonariuszy CBA wynika, że przestępcy m.in. wyłudzali unijne dotacje i pożyczki na zakup urządzeń, linii produkcyjnych oraz usług i nowoczesnych technologii  związanych z produkcją biomasy. Firmy wystawiały nierzetelne faktury i inne dokumenty, które poświadczały wykonanie usług i dostawę towarów, które w rzeczywistości nie były realizowane.

Zorganizowana grupa przestępcza

Nadzorujący postępowanie prokurator Prokuratury Okręgowej w Gliwicach przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa oraz poświadczania nieprawdy w dokumentach. Wobec dwojga podejrzanych zastosowano areszt tymczasowy na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował dozory policji oraz poręczenia majątkowe. Jednocześnie dokonano zabezpieczeń majątkowych na mieniu podejrzanych o łącznej wartości ponad 3 mln zł.

Źródło: Zespół Prasowy CBA

 

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wiślana Procesja Eucharystyczna w Czerwińsku nad Wisłą

Długi weekend związany ze Świętem Bożego Ciała sprzyja poznawaniu mało znanych zakątków naszego kraju. Z pewnością warto odwiedzić Czerwińsk nad Wisłą, gdzie odbywa się jedyna w Polsce Wiślana Procesja Eucharystyczna. Przy okazji można poznać wiele tajemnic związanych z pięknym czerwińskim klasztorem położonym nad brzegiem Wisły.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA