fbpx
czwartek, 13 czerwca, 2024
Strona głównaZdrowieKomary przyniosą nam kolejną globalną epidemię?

Komary przyniosą nam kolejną globalną epidemię?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że obecny rok będzie rekordowy pod względem liczby zachorowań na dengę, która może dotknąć połowę populacji całego globu.

WHO zauważa, że postępujące ocieplenie klimatu sprzyja rozmnażaniu się komarów przenoszących dengę. W efekcie tego zjawiska coraz więcej zachorowań jest odnotowywanych w miejscach, w których dotychczas choroba ta nie występowała.

Denga zdobywa nowe tereny

W ostatnich miesiącach po raz pierwszy przypadki dengi zanotowano w Chartumie, stolicy Sudanu. Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań wprowadzono stan wyjątkowy w większości regionów Peru. Coraz więcej zakażeń występuje też w innych państwach Ameryki Południowej, m.in. w Boliwii i Paragwaju.

Między 2000 a 2022 rokiem liczba przypadków dengi wzrosła ośmiokrotnie i sięgnęła poziomu 4,2 miliona. Obecnie jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą na całym globie, która stwarza zagrożenie pandemiczne.

W Polsce na razie pojedyncze przypadki

W Polsce w całym ubiegłym roku zanotowano 26 przypadków dengi. Do naszego kraju dociera ona głównie za pośrednictwem osób wracających z podróży do Azji lub Ameryki Południowej.

Większość ludzi przechodzi dengę bezobjawowo, a śmiertelność wynosi mniej niż 1 procent. Szczególnie są na nią narażone dzieci.

pzh.gov.pl, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

RFN – ujawniono prawdę o złej metodzie walki z pandemią

Z odtajnionych akt Instytutu Kocha – niemieckiej agencji zdrowia publicznego – wynika, że jego eksperci ostrzegali rząd federalny Niemiec przed obowiązkowymi maskami oraz niszczącym lockdownem. Niemiecka opinia publiczna jest wstrząśnięta raportem RKI.
3 MIN CZYTANIA

Wiatraki dewastują zdrowie i różnorodność biologiczną?

Obracające się turbiny wiatrowe wytwarzają nie tylko energię elektryczną, ale także infradźwięki. Szkodzą one zdrowiu okolicznych mieszkańców i w poważny sposób zaburzają równowagę biologiczną – uważa niemiecka badaczka.
3 MIN CZYTANIA

Ukraina stanie się ziemią obiecaną dla producentów marihuany

Ukraińskie władze zliberalizowały zasady produkcji konopi technicznych oraz zalegalizowały możliwość korzystania z marihuany w celach medycznych.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA