fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaZdrowieKomary przyniosą nam kolejną globalną epidemię?

Komary przyniosą nam kolejną globalną epidemię?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ostrzega, że obecny rok będzie rekordowy pod względem liczby zachorowań na dengę, która może dotknąć połowę populacji całego globu.

WHO zauważa, że postępujące ocieplenie klimatu sprzyja rozmnażaniu się komarów przenoszących dengę. W efekcie tego zjawiska coraz więcej zachorowań jest odnotowywanych w miejscach, w których dotychczas choroba ta nie występowała.

Denga zdobywa nowe tereny

W ostatnich miesiącach po raz pierwszy przypadki dengi zanotowano w Chartumie, stolicy Sudanu. Ze względu na rosnącą liczbę zachorowań wprowadzono stan wyjątkowy w większości regionów Peru. Coraz więcej zakażeń występuje też w innych państwach Ameryki Południowej, m.in. w Boliwii i Paragwaju.

Między 2000 a 2022 rokiem liczba przypadków dengi wzrosła ośmiokrotnie i sięgnęła poziomu 4,2 miliona. Obecnie jest najszybciej rozprzestrzeniającą się chorobą na całym globie, która stwarza zagrożenie pandemiczne.

W Polsce na razie pojedyncze przypadki

W Polsce w całym ubiegłym roku zanotowano 26 przypadków dengi. Do naszego kraju dociera ona głównie za pośrednictwem osób wracających z podróży do Azji lub Ameryki Południowej.

Większość ludzi przechodzi dengę bezobjawowo, a śmiertelność wynosi mniej niż 1 procent. Szczególnie są na nią narażone dzieci.

pzh.gov.pl, Reuter

 

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Druzgocące raporty NIK o walce rządu z pandemią

Najwyższa Izba Kontroli upubliczniła wyniki trzech kontroli dotyczących walki z pandemią COVID-19. Ustalenia kontroli są druzgocące dla państwowego systemu ochrony zdrowia w Polsce.
2 MIN CZYTANIA

Zawiadomienie do prokuratury na ministra Niedzielskiego

Przedstawiciele Konfederacji złożyli oficjalne zawiadomienie do prokuratury w sprawie wpisu na Twitterze ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.
< 1 MIN CZYTANIA

Niedożywienie i otyłość na świecie. Problem wciąż narasta

Chociaż Organizacja Narodów Zjednoczonych podejmuje wiele działań mających na celu wyeliminowania zjawiska głodu, to cały czas rośnie liczba ludzi niemających co jeść.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przeciwdziałanie przemocy wobec kobiet – pieniądze nie pomogły

Kilkaset milionów euro przeznaczyła Unia Europejska na globalne działania, których celem jest przeciwdziałanie zjawisku przemocy wobec kobiet.
< 1 MIN CZYTANIA

Unia przekaże setki milionów euro reżimowi dyktatora

Rządzona przez autorytarne władze Tunezja otrzyma z Unii Europejskiej setki milionów euro, które mają zapewnić wsparcie w radzeniu sobie z kolejnymi napływającymi falami migrantów.
2 MIN CZYTANIA

Unia Europejska chce ustawowo zmniejszyć uzależnienie od Chin

Parlament Europejski uchwalił przepisy, które pozwolą na zmniejszenie uzależnienia unijnego rynku od dostaw strategicznych surowców pochodzących z Chin.
< 1 MIN CZYTANIA