fbpx
piątek, 26 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumKoronawirus w USA: W Kongresie impas ws. gospodarczego pakietu stymulującego

Koronawirus w USA: W Kongresie impas ws. gospodarczego pakietu stymulującego

Różnice między stronami dotyczą głównie kwot wypłat dla Amerykanów, szczegółów pomocy dla bezrobotnych i tego jak wesprzeć gubernatorów, szpitale oraz amerykański przemysł. Trwają negocjacje; porozumienie – jak zapewniają strony – nie jest wykluczone jeszcze w nocy z niedzieli na poniedziałek czasu polskiego.

Wielu Demokratów uważa, że odrzucony projekt Republikanów nie zapewnia Amerykanom odpowiedniej opieki zdrowotnej na czas koronawirusa. "Jesteśmy tu, aby pomóc pracownikom, jesteśmy tu, aby pomóc szpitalom" – mówiła senator Elizabeth Warren. Reprezentująca Demokratów Szefowa Izby Reprezentantów Nancy Pelosi powiedziała, że parlamentarzyści tego ugrupowania planują przedstawić w poniedziałek własną propozycję.

Republikanie naciskają na Demokratów, by ci działali szybko. "Ten spektakl oglądają Amerykanie. Powiedziano mi o spadkach o 5 procent na rynku kontraktów terminowych. (…) Całkowicie absurdalna jest myśl, że mamy czas na gierki z amerykańską gospodarką i Amerykanami" – stwierdził lider republikańskiej większości w Senacie Mitch McConnell.

Przed pracami Kongresu parlamentarzyści zostali poproszeni o zachowanie dystansu i otrzymali listę wytycznych, których należy przestrzegać. Nadzwyczajne weekendowe posiedzenie odbywa się w nerwowej atmosferze po wykryciu w niedzielę koronawirusa u Randa Paula, senatora Republikanów.

Znany z liberalnych poglądów na gospodarkę polityk zapewnia, że czuje się dobrze. W niedzielę jadł w towarzystwie niektórych parlamentarzystów obiad. Po informacji o SARS-CoV-2 u Paula kwarantannie poddał się m.in. Mitt Romney. W Stanach Zjednoczonych trwa debata, czy i w jaki sposób zezwolić głosować Paulowi i Romneyowi w sposób zdalny.

Za takim modelem głosowania w czasie epidemii opowiedział się w niedzielę prezydent USA Donald Trump. Poinformował też, że w stanach Nowy Jork, Waszyngton i Kalifornia Gwardia Narodowa budować będzie infrastrukturę medyczną. Te najbardziej poszkodowane przez koronawirusa stany mają też otrzymać dodatkowe środki na walkę z nią.

Władze niektórych regionów w USA alarmują o braku produktów medycznych, m.in. maseczek ochronnych i odczynników chemicznych koniecznych do weryfikowania wyników testów na koronawirusa. Podejmowane są próby uzupełnienia zapasów szpitali – częściowo przez produkcję wewnętrzną, a częściowo przez import.

W USA w szybkim tempie przybywa osób zakażonych; testy przeprowadzane są masowo. W niedzielę ogólna liczba chorych na Covid-19, chorobę wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2, przekroczyła 31 tys. Zmarło co najmniej 400 osób. Najgorsza sytuacja panuje w stanie Nowy Jork; co 20. wykryty na świecie przypadek SARS-CoV-2 pochodzi właśnie stamtąd.

PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Czas na XXI wiek w kolejowym bezpieczeństwie

W Polsce około 40 proc. linii kolejowych ma zostać wyposażone w Europejski System Sterowania Pociągiem (ETCS). Jest on potocznie nazywany sygnalizacją kabinową i gwarantuje między innymi to, że pociąg nie przejedzie „czerwonego światła”.
8 MIN CZYTANIA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA