fbpx
poniedziałek, 9 grudnia, 2024
Strona głównaŚwiatLibertarianie weszli do rządu!

Libertarianie weszli do rządu!

Partia Narodowa, Najpierw Nowa Zelandia i libertariańska Partia Konsumentów i Podatników podpisały porozumienie tworzące koalicję rządową w kraju na antypodach.

Przed miesiącem pisałem o zwycięstwie wyborczym prawej strony sceny politycznej w Nowej Zelandii: Czerwono-zielona koalicja przechodzi do historii. Teraz trzy partie zobowiązały się do realizacji programu politycznego, który ma uczynić życie w Nowej Zelandii tańszym i spowodować, że przestępcy znajdą się w więzieniach.

W umowie koalicyjnej zawarto m.in. następujące postulaty ACT:

  • oszczędności poprzez zmniejszenie niepotrzebnej biurokracji i liczby pracowników w departamentach rządowych;
  • bardziej surowe wyroki dla przestępców, zwiększenie funduszy na więzienia;
  • uchylenie przepisów dotyczących rasy – kontrakty rządowe nie będą przyznawane ze względu na rasę, usługi publiczne będą traktowane priorytetowo na podstawie potrzeb, a nie rasy;
  • przywrócenie szkół partnerskich i wprowadzenie polityki umożliwiającej szkołom państwowym stanie się szkołami partnerskimi;
  • zmniejszenie obciążeń regulacyjnych nakładanych na rolników poprzez zaprzestanie wdrażania polityki obszarów przyrodniczych;
  • ulepszenie planów ochrony środowiska w gospodarstwach rolnych, tak aby były bardziej opłacalne i pragmatyczne oraz umożliwienie rolnikom i właścicielom gruntów zrównoważenie emisji z gospodarstw;
  • zachęty finansowe dla samorządów, aby ułatwić zwiększenie liczby mieszkań;
  • sankcje dla pobierających zasiłki socjalne, którzy mogą pracować, ale odmawiają podjęcia uzgodnionych kroków w celu znalezienia pracy;
  • uproszczenie wymogów regulacyjnych w celu poprawy bezpieczeństwa publicznego.
Źródło: ACT
Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Coraz większe obawy europejskich firm działających w Chinach

Wiele europejskich firm w Chinach boryka się z problemami. Koniunktura się chwieje, a utrzymanie się na chińskim rynku w obliczu doskonale prosperujących lokalnych przedsiębiorstw staje się coraz trudniejsze. Obawy budzi również kwestia nadmiernej zdolności produkcyjnej.
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Unia Europejska jako niemieckie imperium w Europie

Dr Magdalena Ziętek-Wielomska stawia w swojej książce tezę, że unijne regulacje są po to, żeby niemieckie koncerny uzyskały przewagę konkurencyjną nad firmami z innych krajów członkowskich Unii Europejskiej.
6 MIN CZYTANIA

Rocznica członkostwa w Unii

1 maja mija 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Niestety w polskiej przestrzeni publicznej krąży wiele mitów i półprawd na ten temat. Dlatego właśnie napisałem i wydałem książkę „Dwadzieścia lat w Unii. Bilans członkostwa”.
4 MIN CZYTANIA

Urojony klimatyzm

Bardziej od ekologizmu preferuję słowo „klimatyzm”, bo lepiej oddaje sedno sprawy. No bo w końcu cały świat Zachodu, a w szczególności Unia Europejska, oficjalnie walczy o to, by klimat się nie zmieniał. Nie ma to nic wspólnego z ekologią czy tym bardziej ochroną środowiska. Chodzi o zwalczanie emisji dwutlenku węgla, gazu, dzięki któremu mamy zielono i dzięki któremu w ogóle możliwe jest życie na Ziemi w znanej nam formie.
6 MIN CZYTANIA