fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaTransportŁódź ma pełną obwodnicę autostradową

Łódź ma pełną obwodnicę autostradową

Łódź jest pierwszym miastem w Polsce, wokół którego została zbudowana i oddana do użytku kierowców pełna obwodnica składająca się z odcinków autostrad i tras szybkiego ruchu.

Właśnie został otwarty brakujący odcinek trasy S14 w okolicach Łodzi. 7 lipca otwarto dla kierowców 16-kilometrowy odcinek tej drogi między Aleksandrowem Łódzkim a węzłem Emilia. W efekcie północną obwodnicę Łodzi tworzy autostrada A2, wschodnią – autostrada A1, południową – droga ekspresowa S8, a zachodnią – droga ekspresowa S14. Cała obwodnica miasta ma długość 122 km.

Trasę zbudowali Chińczycy

Trasa S14 została zbudowała przez chińską firmę Stecol Corp. za kwotę ponad 800 mln zł. Łączy ona S8 z autostradą A2. Ma dwie jezdnie po dwa pasy. Realizacja inwestycji rozpoczęła się ponad dekadę temu. Trasa została zbudowana w trzech etapach.

Zakończona została budowa obwodnicy Łodzi. To obwodnica pierwszego dużego miasta w Polsce, która została dokończona. To olbrzymie ułatwienie dla mieszkańców regionu, ale także dla komunikacji ogólnopolskiej z uwagi na centralne położenie Łodzi

– powiedział podczas uroczystego otwarcia drogi prof. Piotr Gliński, minister kultury.

Drogi będą rozbudowywane

Infrastruktura będzie jeszcze rozbudowywana. Problemem jest to, że brakuje bezkolizyjnego wjazdu z S14 na autostradę A2 w okolicach węzła Emilia. Jak informuje serwis Money.pl, aktualnie ruch z trasy S14, A2 oraz ruchliwej drogi krajowej nr 91 obsługuje rondo i jest to tymczasowe rozwiązanie. Węzeł ma być rozbudowany, ale najszybciej ma się to stać dopiero w 2030 r. Dobudowany ma jeszcze zostać łącznik z Łodzi od węzła Aleksandrów Łódzki.

Serwis Forsal.pl informuje, że wkrótce kolejne polskie miasta będą mogły pochwalić się pełnymi obwodnicami. Najpierw Kraków, a następnie m.in. Szczecin i Warszawa.

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL), tygodnikami „Do Rzeczy” i „Najwyższy Czas!”, oraz dwumiesięcznikami „Polonia Christiana” (i z serwisem pch24.pl) i „Magna Polonia”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA

Pociągi PKP Intercity przyspieszą i zabiorą więcej pasażerów

Do 2030 roku PKP Intercity zamierza przeprowadzić gruntowną modernizację swojego taboru, aby zapewnić pasażerom bardziej komfortowe i szybsze połączenia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Kolejny przykład marnotrawstwa i generowania strat przez dotacje

Wielomilionowa sieć szkieletowa szerokopasmowego internetu, zbudowana przy współfinansowaniu z funduszy Unii Europejskiej, pozostaje niewykorzystana i generuje coroczne straty.
2 MIN CZYTANIA

Trzecia siła z największą konwencją w Spodku

W sobotę 23 września Konfederacja zorganizowała największą konwencję partyjną tego sezonu wyborczego. Katowicki Spodek był niemal pełny kandydatów na parlamentarzystów i działaczy z całej Polski (ostatni raz takie tłumy w Spodku widziałem kilka lat temu na koncercie Kultu). Tym razem pierdyliardy złotych już nie leciały na publikę, ale nie zabrakło efektów specjalnych. Najważniejsza jest jednak merytoryka.
6 MIN CZYTANIA

UE chce przejmować kolejne obszary władzy!

Parlament Europejski chce, aby kolejne obszary, które tradycyjnie należą do wyłącznych kompetencji państwa, przechodziły spod władzy krajów członkowskich na rzecz brukselskiej centrali.
< 1 MIN CZYTANIA