Według Niemieckiej Izby Handlowej w Wietnamie, niemieckie firmy zainwestowały już ponad 3 miliardy dolarów w ośrodek produkcyjny w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Głównym inwestor – Bosch postrzega Wietnam jako ważnego partnera w dywersyfikacji niektórych działań w Chinach.
Wśród uczestników biznesowej misji prezydenta Steinmeiera jest firma Herrenknecht, która dominuje na światowym rynku maszyn do drążenia tuneli. Sprzedaje już narzędzia do budowy metra w Ho Chi Minh City, w związku z planami Wietnamu dotyczącymi rozbudowy systemów kolei i metra. Deweloper farm wiatrowych PNE AG również otwiera tam nowy rozdział inwestycyjny, próbując wykorzystać planowaną przez Wietnam ekspansję w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.
Niemieckiemu prezydentowi towarzyszy także międzynarodowa firma zajmująca się materiałami budowlanymi – Knauf Gips KG i dostawca branży motoryzacyjnej Tesa. Obydwie firmy prowadzą już działalność w Wietnamie.
Wietnam alternatywą dla Chin
Przewiduje się, że podczas wizyty prezydent Steinmeier i niemiecki minister pracy Hubertus Heil podpiszą ze swoimi wietnamskimi odpowiednikami protokół ustaleń w sprawie mobilności wykwalifikowanych pracowników, aby ułatwić przyjazdy wietnamskich pracowników do Niemiec.
Wizyta „pokazuje zainteresowanie Niemiec spojrzeniem poza Chiny i dywersyfikacją stosunków gospodarczych” – uważa Florian Feyerabend z Fundacji Konrada Adenauera w Wietnamie.