fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInwestycjeNiemcy dywersyfikują inwestycje w Azji. Na celowniku Wietnam

Niemcy dywersyfikują inwestycje w Azji. Na celowniku Wietnam

Prezydentowi Niemiec Frankowi-Walterowi Steinmeierowi podczas wizyty w Wietnamie towarzyszy ogromna delegacja biznesowa. Obejmuje czołowe firmy z branży budowlanej, produkcji farm wiatrowych i dostawców przemysłowych. Niemcy próbują dywersyfikować swoje inwestycje w Azji.

Według Niemieckiej Izby Handlowej w Wietnamie, niemieckie firmy zainwestowały już ponad 3 miliardy dolarów w ośrodek produkcyjny w regionie Azji Południowo-Wschodniej. Głównym inwestor – Bosch postrzega Wietnam jako ważnego partnera w dywersyfikacji niektórych działań w Chinach.

Wśród uczestników biznesowej misji prezydenta Steinmeiera jest firma Herrenknecht, która dominuje na światowym rynku maszyn do drążenia tuneli. Sprzedaje już narzędzia do budowy metra w Ho Chi Minh City, w związku z planami Wietnamu dotyczącymi rozbudowy systemów kolei i metra. Deweloper farm wiatrowych PNE AG również otwiera tam nowy rozdział inwestycyjny, próbując wykorzystać planowaną przez Wietnam ekspansję w zakresie morskiej energetyki wiatrowej.

Niemieckiemu prezydentowi towarzyszy także międzynarodowa firma zajmująca się materiałami budowlanymi – Knauf Gips KG i dostawca branży motoryzacyjnej Tesa. Obydwie firmy prowadzą już działalność w Wietnamie.

Wietnam alternatywą dla Chin

Przewiduje się, że podczas wizyty prezydent Steinmeier i niemiecki minister pracy Hubertus Heil podpiszą ze swoimi wietnamskimi odpowiednikami protokół ustaleń w sprawie mobilności wykwalifikowanych pracowników, aby ułatwić przyjazdy wietnamskich pracowników do Niemiec.

Wizyta „pokazuje zainteresowanie Niemiec spojrzeniem poza Chiny i dywersyfikacją stosunków gospodarczych” – uważa Florian Feyerabend z Fundacji Konrada Adenauera w Wietnamie.

Reuter, KR
Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Tajwańscy producenci chipów budują fabryki w Japonii

Gigant w produkcji chipów Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) otworzył swoją pierwszą fabrykę półprzewodników w Japonii w ramach swojej globalnej ekspansji. Japan Advanced Semiconductor Manufacturing (JASM) ma zostać uruchomiona jeszcze w tym roku.
2 MIN CZYTANIA

Mercedes ogranicza plany produkcji samochodów elektrycznych

Mercedes-Benz opóźnił swoje plany produkcji samochodów elektrycznych o pięć lat. Zapewnił jednocześnie inwestorów, że będzie stale udoskonalać swoje modele z silnikami spalinowym.
< 1 MIN CZYTANIA

Ogromne koszty wychowania dziecka w Chinach

Chiny są jednym z najdroższych miejsc na świecie do wychowywania dzieci (ustępują jedynie Korei Południowej). Wyprzedzają pod tym względem Stany Zjednoczone i Japonię – poinformowali chińscy analitycy.
2 MIN CZYTANIA