fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInwestycjeUOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.

15 marca przypada Światowy Dzień Konsumenta i z tej okazji UOKiK chce promować hasło „Inwestujesz? Daj sobie czas”. Celem nowej kampanii społecznej jest uświadomienie Polaków w sprawie ostrożnego inwestowania i pamiętaniu o działalności oszustów i naciągaczy.

Rzecznik UOKiK Małgorzata Cieloch podczas audycji „7-9 poranek rozgłośni katolickich” wyjaśniła, że dzisiaj wiele problemów konsumentów wynika z ich aktywności zakupowej lub inwestycyjnej w internecie. W sieci natomiast nie brakuje różnego rodzaju podejrzanych ofert pomnażania oszczędności, szczególnie jeśli chodzi o inwestowanie drobnych kwot.

Polega to na tym, że znana osoba ma uwiarygodnić daną inwestycję, z tym że jej wizerunek promujący ofertę jest fałszywy – przetworzony przez sztuczną inteligencję

– powiedziała Małgorzata Cieloch.

Ostrzegła także, że oszuści próbują wyłudzić w sieci pieniądze i oferują fałszywe inwestycje wykorzystując do tego projekty realizowane przed duże spółki Skarbu Państwa lub realizowane przez rząd czy samorząd programy.

W trakcie rozmowy Małgorzata Cieloch odniosła się również do wzrostu spraw przeciwko nieuczciwym przedsiębiorcom, które trafiają do UOKiK. Jej zdaniem jest to efekt wzrostu świadomości konsumentów w Polsce, którzy częściej korzystają z przywilejów, znają swoje prawa, ale też są świadomi obowiązków po stronie przedsiębiorcy. Składanie skarg ułatwiła Polakom też cyfryzacja i dostęp do internetu, gdyż teraz wystarczy kliknięcie, aby wyrazić opinię o przedsiębiorcy i dochodzić roszczeń.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Dobre prognozy dla rynku nieruchomości komercyjnych

Nieruchomości komercyjne w Polsce czeka znaczący wzrost. To efekt poprawiającej się sytuacji gospodarczej naszego kraju.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA