fbpx
czwartek, 31 października, 2024
Strona głównaInwestycjePolacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.

Niski poziom edukacji finansowej, brak przejrzystej oferty i ograniczone zaufanie do instytucji finansowych to dla Polaków największe bariery w inwestowaniu – wynika z badania „(Nie)inwestycyjny obraz Polaków” firmy Accenture. Jeśli jednak Polacy już inwestują, to raczej są otwarci na nowinki technologiczne.

Według danych Accenture zaledwie 22 proc. ankietowanych Polaków deklarowało w 2023 roku posiadanie jakichkolwiek produktów inwestycyjnych. Z drugiej strony Polacy chętnie oszczędzają, bo na depozytach bankowych i w gotówce zgromadzili przeszło 1,5 bln złotych, co stanowi aż 80 proc. naszych aktywów finansowych. Polacy oszczędzają, bo przede wszystkim chcą się zabezpieczyć przed zdarzeniami losowymi, ale prawie połowa z nas w ten sposób zabezpiecza się przed inflacją, a co trzeci ankietowany po prostu odkłada na emeryturę.

Według naszych szacunków, przy zachowaniu obecnych preferencji dotyczących oszczędzania, do końca 2025 roku Polacy mogą zgromadzić na rachunkach i lokatach dodatkowe ponad 200 mld zł. Gdyby tylko połowa z tych środków została przeznaczona np. na inwestycje w akcje, to nominalna ich wartość w portfelach gospodarstw domowych wzrosłaby dwukrotnie. W polskim społeczeństwie wciąż tkwi potężny potencjał inwestycyjny. Jeśli polska branża maklerska podejmie wyzwanie, aby go uwolnić, zyskają na tym zarówno firmy, jak i ich klienci

– powiedział Michał Bazarnik, dyrektor zarządzający Accenture w Polsce.

Wśród Polaków, którzy decydują się na jakieś inwestycje, aż co piąty – poza posiadaniem głównego rachunku maklerskiego w polskiej firmie – korzysta też z zagranicznych platform inwestycyjnych. Dzieje się tak dlatego, gdyż zagraniczne firmy mają szeroką ofertę inwestycyjną, niskie opłaty i wysoką jakość i dostępność aplikacji mobilnych. Poza tym Polacy korzystają z zagranicznych firm, bo są zainteresowani kryptowalutami. Szacuje się, że tego typu aktywa, głównie Bitcoin i Ether, w swoim portfelu inwestycyjnym może mieć nawet 3 mln polskich inwestorów. Niemal 60 proc. inwestorów chciałoby, żeby kryptowaluty były oferowane przez tradycyjne instytucje finansowe, co miałoby ułatwić ich przechowywanie.

Polscy inwestorzy idą z duchem czasu i rozwojem sztucznej inteligencji. Jak się okazuje, aż 51 proc. Polaków jest w stanie zaufać rekomendacji inwestycyjnej stworzonej przez algorytm, który uwzględniałby sytuację finansową, preferencje oraz cele inwestora, a 43 proc. bardziej zaufałoby algorytmowi niż człowiekowi.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

Dobre prognozy dla rynku nieruchomości komercyjnych

Nieruchomości komercyjne w Polsce czeka znaczący wzrost. To efekt poprawiającej się sytuacji gospodarczej naszego kraju.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA