fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeNowoczesne technologie receptą na problemy firm

Nowoczesne technologie receptą na problemy firm

Coraz więcej polskich przedsiębiorców skarży się na wzrost kosztów zatrudnienia, a jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym problemem może być wykorzystanie nowoczesnych technologii.

W 2023 roku aż 92 proc. przedsiębiorców w Polsce odczuło wzrost kosztów zatrudnienia – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Dla porównania, jeszcze w 2020 roku na wzrost kosztów zatrudnienia skarżyła się zaledwie co trzecia ankietowana firma.

Co więcej, badanie PIE wykazało, że żadna przepytana firma w Polsce nie zauważyła, aby koszty zatrudnienia w naszym kraju zmalały, a tylko 7 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że nie uległy one zmianie w porównaniu do wcześniejszego roku. Analitycy PIE tłumaczą, że wzrost kosztów zatrudnienia to skutek inflacji, która przekłada się na spiralę płacową, a ta odbija się na wzroście składek na ubezpieczenie społeczne.

Sposobem na ograniczenie kosztów zatrudnienia może być wykorzystanie nowoczesnych technologii, czyli cyfryzacji i robotyzacji, ale polskie firmy dopiero w tym obszarze raczkują.

W 2023 r. 22 proc. badanych firm deklarowało wzrost wykorzystania takich technologii, podczas gdy w 2021 r. było to tylko 13 proc. W latach 2021-2023 wraz ze wzrostem odsetka firm wskazujących na wzrost kosztów zatrudnienia rósł udział przedsiębiorstw, w których zwiększa się wykorzystanie nowoczesnych technologii. Z inną sytuacją mieliśmy do czynienia w 2020 r., czyli w roku pandemicznym, ze ścisłymi lockdownami, które spowodowały wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii w działalności firm, głównie w związku z pracą zdalną

– napisano w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Najczęściej wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii deklarowały firmy związane z kulturą, rozrywką i rekreacją (42 proc.), finansami i ubezpieczeniami (35 proc.) oraz informacją i komunikacją (33 proc.). Po drugiej stronie były firmy usługowe (16 proc.) oraz przedsiębiorstwa działające w przetwórstwie przemysłowym (12 proc.). Jednocześnie aż 42 proc. firm z sektora przetwórstwa przemysłowego chce w 2024 roku podjąć działania w zakresie automatyzacji produkcji.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA