fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaInnowacjeNowoczesne technologie receptą na problemy firm

Nowoczesne technologie receptą na problemy firm

Coraz więcej polskich przedsiębiorców skarży się na wzrost kosztów zatrudnienia, a jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym problemem może być wykorzystanie nowoczesnych technologii.

W 2023 roku aż 92 proc. przedsiębiorców w Polsce odczuło wzrost kosztów zatrudnienia – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Dla porównania, jeszcze w 2020 roku na wzrost kosztów zatrudnienia skarżyła się zaledwie co trzecia ankietowana firma.

Co więcej, badanie PIE wykazało, że żadna przepytana firma w Polsce nie zauważyła, aby koszty zatrudnienia w naszym kraju zmalały, a tylko 7 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że nie uległy one zmianie w porównaniu do wcześniejszego roku. Analitycy PIE tłumaczą, że wzrost kosztów zatrudnienia to skutek inflacji, która przekłada się na spiralę płacową, a ta odbija się na wzroście składek na ubezpieczenie społeczne.

Sposobem na ograniczenie kosztów zatrudnienia może być wykorzystanie nowoczesnych technologii, czyli cyfryzacji i robotyzacji, ale polskie firmy dopiero w tym obszarze raczkują.

W 2023 r. 22 proc. badanych firm deklarowało wzrost wykorzystania takich technologii, podczas gdy w 2021 r. było to tylko 13 proc. W latach 2021-2023 wraz ze wzrostem odsetka firm wskazujących na wzrost kosztów zatrudnienia rósł udział przedsiębiorstw, w których zwiększa się wykorzystanie nowoczesnych technologii. Z inną sytuacją mieliśmy do czynienia w 2020 r., czyli w roku pandemicznym, ze ścisłymi lockdownami, które spowodowały wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii w działalności firm, głównie w związku z pracą zdalną

– napisano w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Najczęściej wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii deklarowały firmy związane z kulturą, rozrywką i rekreacją (42 proc.), finansami i ubezpieczeniami (35 proc.) oraz informacją i komunikacją (33 proc.). Po drugiej stronie były firmy usługowe (16 proc.) oraz przedsiębiorstwa działające w przetwórstwie przemysłowym (12 proc.). Jednocześnie aż 42 proc. firm z sektora przetwórstwa przemysłowego chce w 2024 roku podjąć działania w zakresie automatyzacji produkcji.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA