fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInnowacjeNowoczesne technologie receptą na problemy firm

Nowoczesne technologie receptą na problemy firm

Coraz więcej polskich przedsiębiorców skarży się na wzrost kosztów zatrudnienia, a jednym ze sposobów poradzenia sobie z tym problemem może być wykorzystanie nowoczesnych technologii.

W 2023 roku aż 92 proc. przedsiębiorców w Polsce odczuło wzrost kosztów zatrudnienia – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Dla porównania, jeszcze w 2020 roku na wzrost kosztów zatrudnienia skarżyła się zaledwie co trzecia ankietowana firma.

Co więcej, badanie PIE wykazało, że żadna przepytana firma w Polsce nie zauważyła, aby koszty zatrudnienia w naszym kraju zmalały, a tylko 7 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że nie uległy one zmianie w porównaniu do wcześniejszego roku. Analitycy PIE tłumaczą, że wzrost kosztów zatrudnienia to skutek inflacji, która przekłada się na spiralę płacową, a ta odbija się na wzroście składek na ubezpieczenie społeczne.

Sposobem na ograniczenie kosztów zatrudnienia może być wykorzystanie nowoczesnych technologii, czyli cyfryzacji i robotyzacji, ale polskie firmy dopiero w tym obszarze raczkują.

W 2023 r. 22 proc. badanych firm deklarowało wzrost wykorzystania takich technologii, podczas gdy w 2021 r. było to tylko 13 proc. W latach 2021-2023 wraz ze wzrostem odsetka firm wskazujących na wzrost kosztów zatrudnienia rósł udział przedsiębiorstw, w których zwiększa się wykorzystanie nowoczesnych technologii. Z inną sytuacją mieliśmy do czynienia w 2020 r., czyli w roku pandemicznym, ze ścisłymi lockdownami, które spowodowały wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii w działalności firm, głównie w związku z pracą zdalną

– napisano w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Najczęściej wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii deklarowały firmy związane z kulturą, rozrywką i rekreacją (42 proc.), finansami i ubezpieczeniami (35 proc.) oraz informacją i komunikacją (33 proc.). Po drugiej stronie były firmy usługowe (16 proc.) oraz przedsiębiorstwa działające w przetwórstwie przemysłowym (12 proc.). Jednocześnie aż 42 proc. firm z sektora przetwórstwa przemysłowego chce w 2024 roku podjąć działania w zakresie automatyzacji produkcji.

Źródło: PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Rewolucja cyfrowa w firmach jest nieunikniona

Zdecydowana większość producentów uważa, że w najbliższych kilku latach sposób działania ich firm zostanie zmieniony przez wpływ technologii cyfrowych.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.
2 MIN CZYTANIA

Kasy samoobsługowe pójdą w odstawkę?

Jeden z portali tak zatytułował swój artykuł na temat marketowego handlu: „Polacy pokochali kasy samoobsługowe”. Czy aby na pewno?
3 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA