Specjalne strefy ekonomiczne (SSE) to wyodrębnione obszary w Polsce, na których przedsiębiorcy mogą prowadzić działalność gospodarczą i korzystać ze specjalnych preferencji podatkowych. Oczywiście te preferencje uzyskuje się po spełnieniu określonych warunków, np. dotyczących wielkości inwestycji czy wielkości zatrudnienia.
Wśród preferencji podatkowych dla przedsiębiorstw strefowych można wymienić zwolnienie z podatku dochodowego (PIT lub CIT). Z podatku zwolnione są dochody uzyskiwane z działalności prowadzonej na obszarze SSE i określonej w zezwoleniu strefowym. Zezwolenie ma postać decyzji administracyjnej (decyzja o wsparciu).
WAŻNE: Przedsiębiorcy działający w SSE mają też prawo do korzystania z pomocy publicznej, którą mogą być np. specjalne zwolnienia i ulgi, które na swoim terenie mają prawo wprowadzać poszczególne gminy.
W praktyce zdarzają się sytuacje, gdzie przedsiębiorcy prowadzą działalność na terenie SSE, jak i poza nią. Wówczas mogą pojawić się wątpliwości, jak w takim przypadku właściwie ustalać dochód zwolniony z podatku na podstawie zwolnienia strefowego.
Warunki dla działalności strefowej…
Zwolnienia strefowe przysługują podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie określonym w zezwoleniu lub z tytułu dochodów uzyskanych z realizacji nowej inwestycji na terenie określonym w decyzji o wsparciu.
Jednocześnie przepisy podatkowe precyzują, że podatnicy są zobowiązani do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy, a także do uwzględnienia w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych informacji niezbędnych do obliczenia wysokości odpisów amortyzacyjnych.
To oznacza, że to na podatnikach prowadzących działalność na podstawie zezwolenia spoczywa obowiązek prowadzenia ewidencji zapewniającej wyłącznie określenie kwoty dochodu zwolnionego z podatku dochodowego oraz dochodu podlegającego opodatkowaniu. Ustawodawca nie wymaga natomiast prowadzenia odrębnych ewidencji dla działalności gospodarczej prowadzonej w oparciu o więcej niż jedno zezwolenie.
… i pozastrefowej
Z kolei w przypadku prowadzenia przez przedsiębiorcę działalności gospodarczej również poza terenem specjalnej strefy ekonomicznej określonym w zezwoleniu lub terenem określonym w decyzji o wsparciu, działalność prowadzoną na terenie strefy lub na terenie określonym w decyzji o wsparciu wydziela się organizacyjnie, a wielkość zwolnienia określa się na podstawie przychodów i kosztów uzyskania przychodów jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność określoną w zezwoleniu lub w decyzji o wsparciu.
Zatem – przepisy wymagają od przedsiębiorców prowadzenia ksiąg rachunkowych w taki sposób, aby możliwe było precyzyjne rozdzielenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów związanych z działalnością prowadzoną w oparciu o zezwolenie na terenie określonym w zezwoleniu oraz działalnością prowadzoną poza SSE.
Warto też wiedzieć, że dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydaje liczne interpretacje dotyczące działalności na terenie SSE. Potwierdzenie sposobu ustalania dochodów i kosztów można znaleźć chociażby w interpretacji nr 0111-KDIB1-3.4010.715.2023.2.DW.