fbpx
piątek, 14 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaOPEC zwiększy wydobycie ropy o 50 procent

OPEC zwiększy wydobycie ropy o 50 procent

Państwa zrzeszone w Organizacji Krajów Eksportujących Ropę Naftową podjęły decyzję o wzroście wydobycia surowca o 50 procent.

W ostatnim czasie kraje OPEC planowały zwiększenie co miesiąc dziennej produkcji o 432 tysiące baryłek ropy. Zgodnie z nowymi ustaleniami w sierpniu i lipcu będzie to jednak wzrost o 648 tysięcy baryłek.

Zmiana ta ma nastąpić w największym stopniu w Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Nacisk w tej sprawie, zwłaszcza na pierwsze z tych państw, wywierały USA. W najbliższych tygodniach do Arabii ma przybyć z wizytą prezydent Joe Biden. Chociaż dotychczas dość otwarcie krytykował władze tego kraju za polityczne mordy i łamanie praw człowieka, teraz prawdopodobnie będzie dążył do poprawy relacji.

Zwiększenie podaży ma uzupełnić braki na rynkach, wynikające z stopniowego wycofywania się kolejnych krajów od sprowadzania ropy z Rosji. Od początku inwazji tego kraju na Ukrainę wydobycie surowca w Federacji Rosyjskiej spadło o 1 milion baryłek miesięcznie.

Bloomberg

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy przestali się bać i pokochali… pożyczki

Banki, SKOK-i i firmy pożyczkowe od kilku miesięcy zbierają solidne żniwo. Polacy zadłużają się coraz szybciej i na coraz większe kwoty.
2 MIN CZYTANIA

Przerażenie w Londynie: gospodarka Polski może niebawem wyprzedzić brytyjską!

Brytyjskie media szeroko komentują słowa Donalda Tuska, który we wpisie zamieszczonym w serwisie X stwierdził, że za 5 lat Polacy będą zamożniejsi od mieszkańców Wysp Brytyjskich.
3 MIN CZYTANIA

Komisja Europejska sprzedaje połowę swoich biurowców

Ponieważ od czasów pandemii znaczna część pracowników Komisji Europejskiej woli pracować zdalnie, podjęto decyzję o radykalnej redukcji biur używanych przez tę instytucję.
2 MIN CZYTANIA