fbpx
czwartek, 16 maja, 2024
Strona głównaEnergetykaAmerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.

Budowa małych reaktorów jądrowych BWRX-300, realizowana przez Orlen Synthos Green Energy (OSGE) i amerykańsko-japońskiego giganta technologicznego GE-Hitachi, jest obecnie najbardziej zaawansowanym projektem w obszarze małych reaktorów modułowych SMR w Polsce. Przedstawiciele obu firm deklarują chęć uruchomienia pierwszego SMR nad Wisłą do końca tej dekady.

– USA są najbliższym i najbardziej zaufanym partnerem Polski w transformacji energetycznej, wspierając ją na każdym kroku w tym procesie. Nasza współpraca obejmuje budowę zarówno dużych reaktorów atomowych, jak i SMR-ów. To właśnie Orlen Synthos Green Energy wprowadzi do Polski i regionu amerykańską technologię BWRX-300 – powiedział Mark Brzezinski, ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, podczas konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Atlantic Council, Nuclear Energy Institute (NEI) oraz OSGE.

Warsztaty poświęcone polsko-amerykańskiej współpracy w obszarze małych reaktorów jądrowych zgromadziły przedstawicieli sektora prywatnego i publicznego z obu krajów, zaangażowanych w realizację projektu polskich SMR-ów. O ich roli w zapewnieniu niezależności energetycznej kontynentu oraz osiąganiu globalnych celów klimatycznych dyskutowali m.in. wysocy rangą urzędnicy Departamentu Stanu i Departamentu Energii USA, eksperci międzynarodowych instytucji finansowych, ekonomiści, naukowcy.

Pojedynczy mały reaktor BWRX-300 pozwoli w ciągu sześciu dekad uniknąć 176 mln ton emisji CO₂ oraz spalenia 65 mln ton węgla. Inwestycja w SMR-y będzie miała również pozytywny wpływ na polską gospodarkę. Według wyliczeń z raportu LPMG przygotowanego dla spółki faza inwestycyjna wraz z 60-letnim okresem działalności operacyjnej reaktora może wygenerować ponad 24 mld zł wartości dodanej brutto i 2,7 tys. nowych miejsc pracy.

– Dzisiejsze spotkanie potwierdza, że nie mówimy o futurystycznym, ale jak najbardziej realnym i pożądanym projekcie, posiadającym silne wsparcie naszych amerykańskich partnerów oraz sojuszników. Co więcej, wykorzystując sprawdzoną, bezpieczną technologię zza oceanu, znacząco zwiększymy wartość polskiego i europejskiego łańcucha wartości, gdyż polskie i europejskie firmy mają duży potencjał, by uczestniczyć w naszym projekcie – podkreślał Rafał Kasprów, prezes zarządu Orlen Synthos Green Energy.

Jak najszybsza budowa w UE małych reaktorów jądrowych to również rekomendacja Komisji Europejskiej, która na początku bieżącego roku ogłosiła utworzenie specjalnego sojuszu przemysłowego, dedykowanemu powstawaniu SMR-ów na obszarze całej UE.

Źródło: PAP

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA