fbpx
poniedziałek, 20 maja, 2024
Strona głównaInwestycjePierwsza w Europie fabryka producenta tajwańskich chipów może powstać w Niemczech

Pierwsza w Europie fabryka producenta tajwańskich chipów może powstać w Niemczech

Tajwańska firma TSMC, największy na świecie producent chipów, prowadzi zaawansowane rozmowy z kluczowymi dostawcami na temat utworzenia swojej pierwszej potencjalnej europejskiej fabryki w niemieckim Dreźnie.

Tajwańska firma TSMC ma na początku przyszłego roku wysyłać do Niemiec zespół kadry kierowniczej wyższego szczebla, aby omówić poziom wsparcia rządowego dla przyszłej fabryki, a także zdolność lokalnego łańcucha dostaw do zaspokojenia jej potrzeb – poinformował „Financial Times”.

TSMC poinformowało w oświadczeniu odpowiadającym na te informacje, że „nie wyklucza żadnej możliwości, ale w tej chwili nie ma konkretnego planu”.

TSMC – największy na świecie kontraktowy producent chipów i najcenniejsza spółka notowana na giełdzie w Azji, zaznaczyła już w zeszłym roku, że jest na wczesnym etapie przeglądu potencjalnej ekspansji do Niemiec.

Zgodnie z europejską ustawą o chipach Komisja Europejska przeznaczyła do 2030 r. łącznie 15 miliardów euro na publiczne i prywatne projekty półprzewodnikowe i ma wykorzystać te środki do podwojenia udziału Europy w na rynku chipów.

TSMC buduje również fabrykę w Japonii i w Arizonie w USA.

Reuters/KR

Konrad Rajca
Konrad Rajca
Niezależny analityk i doradca, specjalista w tematyce międzynarodowej, w szczególności azjatyckiej i geopolitycznej. Konsultant Public Relations i Public Affairs. Pracował w mediach, m.in w Polskiej Agencji Prasowej i miesięczniku „Stosunki Międzynarodowe". Publikował m.in. w „Rzeczpospolitej" i „Najwyższym Czasie". Pracował także w sektorze publicznym – w Biurze Przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych Sejmu i Urzędzie m.st Warszawy, gdzie był rzecznikiem prasowym Urzędu Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy. Współpracował z Polsko-Amerykańską Fundacją Edukacji i Rozwoju Ekonomicznego (PAFERE). Absolwent Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Od smartfonów po samochody. Xiaomi rozpoczęło produkcję elektryków

Chiński producent smartfonów Xiaomi wprowadził na rynek swój pierwszy samochód elektryczny. Firma ma nadzieję, że wspólny system operacyjny SU7 z telefonami, laptopami i innymi urządzeniami spodoba się klientom.
2 MIN CZYTANIA

Chiny promują tanie wesela, bo chcą poprawy dzietności

Młode pary w Chinach planujące „proste” wesela, zamiast tradycyjnych z setkami gości, stały się hitem internetu po opublikowaniu przez chiński organ rządowy zajmujący się prawami kobiet artykułu wzywającego do bardziej oszczędnych wesel. Ma się to przyczynić do zwiększenia liczby małżeństw, co ma wpłynąć na większą dzietność.
2 MIN CZYTANIA