fbpx
sobota, 23 września, 2023
Strona głównaInnowacjePolska wyśle satelitę na orbitę Księżyca?

Polska wyśle satelitę na orbitę Księżyca?

Polska Agencja Kosmiczna planuje wysłanie bezzałogowej misji na orbitę Księżyca. Podano możliwy termin.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) chce wysłać misję na orbitę Księżyca w celu poszukiwania minerałów na naszym satelicie. Według prezesa POLSA prof. Grzegorza Wrochny przedsięwzięcie to może dojść do skutku jeszcze przed końcem tej dekady.

Potrzebne są pieniądze

Aktualnie POLSA stara się o uruchomienie środków finansowych, które zostały już dla niej zarezerwowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Bez tych pieniędzy nie da się rozpocząć prac przygotowawczych do lotu na orbitę Księżyca.

Po konsultacjach i burzy mózgów z firmami, uczelniami, instytutami doszliśmy do wniosku, że pierwszą polską misją na Księżyc mógłby być właśnie orbiter, który za pomocą wiązek podczerwieni skanował powierzchnię w poszukiwaniu minerałów, zwłaszcza takich, z których dałoby się uzyskiwać wodę, wodór, tlen, czyli to, co najbardziej potrzebne do zakładania baz

– powiedział prof. Wrochna.

Polscy naukowcy już testują aparaturę pomiarową, a szef POLSA zapewnia, że orbiter księżycowy można skonstruować w miarę szybko. Jego dostarczenie na orbitę Księżyca musiałoby się odbyć przy pomocy Amerykanów, a organizacja takiego lotu była jednym z tematów niedawnych rozmów z administratorem NASA Billem Nelsonem podczas jego wizyty w Polsce.

Polska Agencja Kosmiczna została utworzona w 2014 roku, jako agencja wykonawcza Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jej budżet w 2021 roku wynosił 42 mln złotych. Do głównych zadań POLSA należy wspieranie rozwoju oraz promocja potencjału przedsiębiorstw i instytutów naukowych polskiego sektora kosmicznego, działanie na rzecz szerszego wykorzystania technologii satelitarnych w administracji publicznej, ale też udział w projektach dla poprawy potencjału obronnego Polski.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Europejczycy nie gęsi i swoją sztuczną inteligencję mają

W Europie powstają kolejne firmy, które chcą udostępnić swoim klientom możliwość korzystania z serwisów opartych o generatywną sztuczną inteligencję.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy na prestiżowych targach na Tajwanie

Polskie firmy wraz z przedstawicielami administracji, nauki oraz instytucji otoczenia biznesu reprezentowały Polskę na prestiżowych targach SEMICON.
< 1 MIN CZYTANIA

Chiński rząd przekaże potężne fundusze na rozwój technologii elektronicznych

Pekin zamierza uruchomić gigantyczne publiczne środki, które wzmocnią krajowy przemysł technologiczny, by mógł konkurować z amerykańskim i japońskim.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy często korzystają z rozwiązań fintechu

Zdecydowana większość polskiego społeczeństwa w zarządzaniu własnymi finansami wykorzystuje najnowsze technologie finansowe.
2 MIN CZYTANIA

Polska turystyka zatrudnia wielu cudzoziemców

Aż jedna czwarta polskich firmz branży turystycznej zatrudnia cudzoziemców, a zdecydowana większość z nich to obywatele Ukrainy.
2 MIN CZYTANIA

Polacy przestają się bać utraty pracy?

We wrześniu w Polsce odnotowano wzrost poczucia bezpieczeństwa zatrudnienia, co oznacza, że Polacy coraz mniej boją się bezrobocia.
2 MIN CZYTANIA