fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjePolska wyśle satelitę na orbitę Księżyca?

Polska wyśle satelitę na orbitę Księżyca?

Polska Agencja Kosmiczna planuje wysłanie bezzałogowej misji na orbitę Księżyca. Podano możliwy termin.

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) chce wysłać misję na orbitę Księżyca w celu poszukiwania minerałów na naszym satelicie. Według prezesa POLSA prof. Grzegorza Wrochny przedsięwzięcie to może dojść do skutku jeszcze przed końcem tej dekady.

Potrzebne są pieniądze

Aktualnie POLSA stara się o uruchomienie środków finansowych, które zostały już dla niej zarezerwowane przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Bez tych pieniędzy nie da się rozpocząć prac przygotowawczych do lotu na orbitę Księżyca.

Po konsultacjach i burzy mózgów z firmami, uczelniami, instytutami doszliśmy do wniosku, że pierwszą polską misją na Księżyc mógłby być właśnie orbiter, który za pomocą wiązek podczerwieni skanował powierzchnię w poszukiwaniu minerałów, zwłaszcza takich, z których dałoby się uzyskiwać wodę, wodór, tlen, czyli to, co najbardziej potrzebne do zakładania baz

– powiedział prof. Wrochna.

Polscy naukowcy już testują aparaturę pomiarową, a szef POLSA zapewnia, że orbiter księżycowy można skonstruować w miarę szybko. Jego dostarczenie na orbitę Księżyca musiałoby się odbyć przy pomocy Amerykanów, a organizacja takiego lotu była jednym z tematów niedawnych rozmów z administratorem NASA Billem Nelsonem podczas jego wizyty w Polsce.

Polska Agencja Kosmiczna została utworzona w 2014 roku, jako agencja wykonawcza Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Jej budżet w 2021 roku wynosił 42 mln złotych. Do głównych zadań POLSA należy wspieranie rozwoju oraz promocja potencjału przedsiębiorstw i instytutów naukowych polskiego sektora kosmicznego, działanie na rzecz szerszego wykorzystania technologii satelitarnych w administracji publicznej, ale też udział w projektach dla poprawy potencjału obronnego Polski.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA