fbpx
czwartek, 2 maja, 2024
Strona głównaInnowacjePolskie firmy nie korzystają ze sztucznej inteligencji

Polskie firmy nie korzystają ze sztucznej inteligencji

Zaledwie kilka procent polskich przedsiębiorstw deklaruje, że korzysta z narzędzi sztucznej inteligencji lub z automatyzacji pracy.

Aż 96 proc. polskich przedsiębiorstw nie korzysta ze sztucznej inteligencji – wynika z badania opublikowanego przez Urząd Komunikacji Elektronicznej. Co gorsza, firmy te nie mają ambicji, aby taki stan rzeczy zmienić.

Jeśli polskie przedsiębiorstwa korzystają ze sztucznej inteligencji, to najczęściej są to narzędzia zarządzania wiedzą oraz generatory grafik. Planów wdrożenia narzędzi sztucznej inteligencji w ciągu najbliższych dwóch lat nie ma prawie 90 proc. polskich firm.

Niewiele lepiej sytuacja wygląda, jeśli chodzi o automatyzację pracy, bo korzysta z niej zaledwie 6 proc. firm w naszym kraju, a aż 87 proc. przedsiębiorstw nieposiadających automatyzacji nie ma zamiaru jej wdrażać.

Polskie przedsiębiorstwa nie korzystają na co dzień z dużych zbiorów danych, choć coraz więcej z nich dostrzega w tym obszarze możliwości i korzyści. Z pojęciem „big data” z perspektywy firmowej spotkało się zaledwie 20 proc. badanych, a przetwarzaniem takich zbiorów zajmowało się tylko 11 proc. przedsiębiorstw. Podobnie sprawy mają się z przetwarzaniem danych w chmurze – 83 proc. firm nie korzysta z takich narzędzi

– poinformował URE.

Choć polskie firmy generalnie nie korzystają z automatyzacji oraz sztucznej inteligencji, to można powiedzieć, że rozwiązania cyfrowe nie są im obce. Aż 97 proc. firm korzysta z telefonii komórkowej, a 93 proc. z internetu. Przedsiębiorstwa z Polski wykorzystują sieć głównie do pozyskiwania z niej informacji niezbędnych do prowadzenia działalności (84 proc.) oraz prowadzenia komunikacji z klientami (71 proc.), a także pozyskiwania nowych klientów, na co wskazuje ponad połowa ankietowanych.

URE podkreślił, że wzrosło zainteresowanie polskich przedsiębiorców usługami e-administracji, z której korzysta 47 proc. firm. Najczęściej odwiedzane są platformy ZUS (pue.zus.pl – 81 proc. z grupy korzystających), epuap.gov.pl (44 proc.), finanse.mf.gov.pl (27 proc.) i ceidg.gov.pl (22 proc.).

Źródło: URE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA