fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaInnowacjePolskie firmy pod ostrzałem hakerów

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.

W 2023 roku aż dwie trzecie firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden cyberatak – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez KPMG (międzynarodowa sieć firm audytorsko-doradczych). Hakerzy stosują przede wszystkim phishing, czyli próbują wyłudzać dane uwierzytelniające.

KPMG sprecyzowało, że phishing jest dokonywany głównie przez wysłanie fałszywych wiadomości e-mail lub SMS-ów z linkami czy załącznikami. W opinii Michała Kurka, szefa cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, w związku ze wzmożonymi cyberatakami firmy powinny dbać o edukację pracowników w tym zakresie.

Nawet jeżeli jesteśmy zabezpieczeni przez technologię, to odpowiednio zmanipulowani możemy ją wyłączyć i kliknąć parę razy przycisk OK w dziwnych okienkach i wpuścić tego atakującego do naszego komputera czy sieci

– powiedział Michał Kurek.

Same firmy za główne zagrożenie uznają cyberataki z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania (malware), a mniej poważnie postrzegają ataki typu DoS/DDoS polegające na odcięciu dostępu do strony internetowej ofiary lub serwera. Zdaniem Michała Kurka liczba ataków DoS/DDoS wcale nie maleje, ale firmy są na nie bardziej odporne dzięki lepszym zabezpieczeniom. W związku z tym hakerzy zamiast atakować same strony, skierowali swoją uwagę na sieci VPN wykorzystywane do pracy zdalnej, która mocno się rozpowszechniła po pandemii.

Raport KPMG wykazał również, że przeszło połowa przedsiębiorstw w Polsce ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, przez co większość firm korzysta z usług zewnętrznych podmiotów.

Źródło: Polskie Radio 24
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA