fbpx
środa, 30 października, 2024
Strona głównaInnowacjePolskie firmy pod ostrzałem hakerów

Polskie firmy pod ostrzałem hakerów

Zdecydowana większość polskich przedsiębiorstw w minionym roku przynajmniej raz była celem ataku cyberprzestępców.

W 2023 roku aż dwie trzecie firm w Polsce odnotowało przynajmniej jeden cyberatak – wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez KPMG (międzynarodowa sieć firm audytorsko-doradczych). Hakerzy stosują przede wszystkim phishing, czyli próbują wyłudzać dane uwierzytelniające.

KPMG sprecyzowało, że phishing jest dokonywany głównie przez wysłanie fałszywych wiadomości e-mail lub SMS-ów z linkami czy załącznikami. W opinii Michała Kurka, szefa cyberbezpieczeństwa w KPMG w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, w związku ze wzmożonymi cyberatakami firmy powinny dbać o edukację pracowników w tym zakresie.

Nawet jeżeli jesteśmy zabezpieczeni przez technologię, to odpowiednio zmanipulowani możemy ją wyłączyć i kliknąć parę razy przycisk OK w dziwnych okienkach i wpuścić tego atakującego do naszego komputera czy sieci

– powiedział Michał Kurek.

Same firmy za główne zagrożenie uznają cyberataki z wykorzystaniem złośliwego oprogramowania (malware), a mniej poważnie postrzegają ataki typu DoS/DDoS polegające na odcięciu dostępu do strony internetowej ofiary lub serwera. Zdaniem Michała Kurka liczba ataków DoS/DDoS wcale nie maleje, ale firmy są na nie bardziej odporne dzięki lepszym zabezpieczeniom. W związku z tym hakerzy zamiast atakować same strony, skierowali swoją uwagę na sieci VPN wykorzystywane do pracy zdalnej, która mocno się rozpowszechniła po pandemii.

Raport KPMG wykazał również, że przeszło połowa przedsiębiorstw w Polsce ma problem ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników w dziedzinie cyberbezpieczeństwa, przez co większość firm korzysta z usług zewnętrznych podmiotów.

Źródło: Polskie Radio 24
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA