fbpx
środa, 22 maja, 2024
Strona głównaArchiwumPolskie firmy w walce z koronawirusem

Polskie firmy w walce z koronawirusem

Łącznie już ponad 100 mln zł przekazały polskie firmy na wsparcie walki z koronawirusem. A nie możemy zapominać o delegowaniu pracowników, przestawieniu produkcji na potrzeby służb medycznych, czy zaangażowanie w badania nad skuteczną szczepionką i szybkimi testami na wykrywalność koronawirusa.

Wpływ COVID-19 na polską gospodarkę będzie bardzo duży. Ministerstwo Finansów już ścięło budżetowe prognozy wzrostu gospodarczego na ten rok niemal o połowę. W tym kontekście postawa polskich przedsiębiorców jest naprawdę budująca. W walkę z koronawirusem zaangażowały się z jednej strony spółki skarbu państwa, traktując to jako swoją powinność, z drugiej zaangażowały się również prywatne firmy, z których większość tak naprawdę jest niepewnych jutra. I to właśnie postawa tych prywatnych firm budzić powinna największe uznanie. Są wśród nich przedsiębiorstwa duże, średnie i małe. Z wszelkich możliwych branż. Jest również sieć sklepów Żabka, która jest jedną z najaktywniejszych firm w walce z COVID-19. W pierwszym kroku przekazała 4,5 mln złotych na działania związane z zagrożeniem epidemicznym oraz 2 mln złotych na zakup testów w kierunku SARS-CoV-2, które wykonuje Warsaw Genomics. Od 15 kwietnia rozpoczęła też dostawy maseczek ochronnych przeznaczonych do sprzedaży dla klientów. Dystrybuując maseczki, Żabka Polska zrezygnowała całkowicie z zysku, oferując klientom towar po cenie zakupu. Prowadzi też dostawy dla Poznańskiego Centrum Sanitarno-Epidemiologicznego, któremu codziennie dowozi kanapki i dania gotowe dla pracujących praktycznie bez przerwy laborantów badających próbki testów i całego personelu Sanepidu.

Żabka od początku kwietnia działa również aktywnie na rzecz szpitali zakaźnych. Wraz ze swoimi klientami, użytkownikami aplikacji żappka, zebrała już ponad 2 mln zł w akcji zorganizowanej dla 16. regionalnych szpitali zakaźnych.

– W naszą akcję zaangażowało się ponad 170 tysięcy użytkowników, którzy przekazali swoje żappsy na szczytny cel pomocy szpitalom zakaźnym. Jesteśmy dumni, że wspólnie mogliśmy już zebrać ponad 2 miliony złotych i pierwsze środki finansowe zostały przekazane szpitalom. To dowód na to, że tylko działając razem, możemy więcej – mówi Tomasz Blicharski, wiceprezes zarządu ds. finansowych i rozwoju firmy Żabka Polska.

Najczęściej ofiarowywane są cegiełki w wysokości 100 punktów. Blisko połowa wspierających akcję zdecydowała się na przekazanie od 100 do 400 żappsów. Sieć Żabka podwaja każdą przekazaną kwotę w aplikacji mobilnej i zachęca do angażowania się w pomoc szpitalom.

Placówki dziękują darczyńcom i informują, że otrzymane środki przeznaczane są m.in. na zakup urządzeń do dezynfekcji, kardiomonitorów, łóżek dla pacjentów oraz środków ochrony osobistej dla personelu medycznego.

– Środki, które otrzymaliśmy, zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego, takiego jak kardiomonitory, respiratory, ECMO oraz sprzęt do wspomagania oddychania u pacjentów zakażonych koronawirusem, których obecnie hospitalizujemy w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Dziękujemy za hojność i otwarte serca, odczuwamy wsparcie, które pomaga nam codziennie stawiać czoła nowym wyzwaniom medycznym i logistycznym. Solidarność społeczna jest dziś bardzo ważna – podkreśla Iwona Sołtys, kierownik Działu Obsługi Pacjenta CSK MSWiA w Warszawie.

– W imieniu Szpitala Jednoimiennego Zakaźnego w Puławach bardzo dziękuję Żabka Polska Sp. z o.o. za darowiznę pieniężną w kwocie 120 tys. złotych, którą przekazaliśmy na zakup niezbędnego sprzętu medycznego dla puławskiego szpitala (kardiomonitory, ssaki elektryczne). Dzięki tej darowiźnie będzie również możliwa poprawa infrastruktury i dostosowanie pomieszczeń szpitalnych do wymogów epidemiologicznych, stwarzających bezpieczeństwo pracowników i pacjentów – mówi Piotr Rybak, dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Puławach.

– Dzięki hojności klientów Żabki nasz szpital otrzymał znaczącą kwotę, którą sukcesywnie przeznaczamy jako dofinansowanie do zakupu sprzętu i materiałów niezbędnych do walki z koronawirusem – dodaje dyrektor Maciej Hoppe z Jednoimiennego Szpitala Zakaźnego RSS im. Dr. Wł. Biegańskiego w Grudziądzu.

To dobrze, że zarówno przedsiębiorcy, jak i klienci doskonale zdają sobie sprawę, że tylko działając wspólnie, uda się przetrwać ten trudny czas i wyjść z tej walki zwycięsko.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA