fbpx
czwartek, 9 stycznia, 2025
Strona głównaBiznesPrzedsiębiorcy nie chcą integrowania kas fiskalnych z terminalami

Przedsiębiorcy nie chcą integrowania kas fiskalnych z terminalami

Firmy skupione w Związku Przedsiębiorców i Pracodawców (ZPP) wystąpiły w liście do Ministerstwa Finansów przeciwko pomysłowi integracji kas fiskalnych z terminalami. Nie ma sensu tego robić, stanowiłoby to tylko dodatkowe obciążenie dla przedsiębiorców – argumentują.

Przedsiębiorcy nie chcą integrowania kas fiskalnych z terminalami, chociaż cenią zmiany, jakie dokonują się dotąd w cyfryzacji kraju. Integrację taką miały uprawomocnić zmiany legislacyjne, o czym traktuje art. 19a ust. 3 ustawy Prawo przedsiębiorców. Nakazuje on przedsiębiorcom, którzy umożliwiają przyjmowanie płatności przy użyciu terminala płatniczego i prowadzą ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących online, zapewnienie współpracy kasy rejestrującej z terminalem płatniczym.

Po licznych uwagach środowiska ekosystemu płatniczego wskazujących na brak gotowości do takiej integracji, obowiązkowe zintegrowanie terminali z kasami zostało przesunięte na 1 stycznia 2025 roku. Nie zmienia to jednak istoty sprawy – przedsiębiorcy tego nie chcą i mają twarde argumenty przemawiające za tym, że jest to zamierzenie całkowicie pozbawione racjonalnych podstaw.

To rozwiązanie jest zbędne

ZPP stoi na stanowisku, że wprowadzenie nowego rozwiązania jest zbędne, gdyż dane uzyskane w ten sposób będą powielać się z tymi, które są dostępne u agentów rozliczeniowych. Zgodnie z art. 278b ust. 1 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) w okresie od dnia 1 lipca 2022 r. do dnia 31 grudnia 2024 r. agent rozliczeniowy jest obowiązany do przekazywania szefowi KAS informacji o transakcjach płatniczych akceptanta wykonywanych przy użyciu terminala płatniczego, oprogramowania lub systemu teleinformatycznego. Oznacza to, że KAS już obecnie otrzymuje informacje o transakcjach terminalowych.

Dodatkowe obciążenie przedsiębiorców

Nakładanie na przedsiębiorców kolejnych obowiązków w postaci generowania informacji, które i tak już są dostępne, równa się dokładaniu im nowych ciężarów, na dodatek pozbawionych sensu. Z całą pewnością obowiązek integracji kas fiskalnych i terminali stanowiłby dodatkowe, biurokratyczne obciążenie uciążliwe dla wszystkich, a szczególnie dla najmniejszych firm. Przedsiębiorcom grozi się przy tym dotkliwymi karami (w wys. 5000 zł) za każde naruszenie nowych przepisów. Dodatkową sankcją, która pojawiłaby się z dniem 1 stycznia 2025 roku, byłby brak możliwości odliczenia VAT przez przedsiębiorcę.

Niemożliwe także ze względów formalnych

Pełna integracja jest niezwykle trudna do zrealizowania także ze względu na obowiązujący tzw. protokół integracji.

„Trudno jest nam zrozumieć dlaczego w BiP MRiT został opublikowany gotowy protokół, zamiast, co wynika z rozporządzenia Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 12 września 2021 r., opisu technicznego protokołu. Opublikowany protokół jest obciążony prawami majątkowymi podmiotu trzeciego, bo dysponuje nimi Fundacja Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB). FROB, posiadając prawa majątkowe do protokołu, może więc czerpać z niego korzyści” – czytamy.

Zobaczymy, jak nowy minister finansów będzie postrzegał stanowisko firm. Kwestia ta może stać się jednym z pierwszych papierków lakmusowych testujących stosunek nowej władzy do środowiska przedsiębiorców sektora MŚP.

Robert Azembski
Robert Azembski
Dziennikarz z ponad 30-letnim doświadczeniem; pracował m.in. w „Rzeczpospolitej”, „Wprost” , „Gazecie Bankowej” oraz wielu innych tytułach prasowych i internetowych traktujących o gospodarce, finansach i ekonomii. Chociaż specjalizuje się w finansach, w tym w bankowości, ubezpieczeniach i rynku inwestycyjnym, nieobce są mu problemy przedsiębiorców, przede wszystkim z sektora MŚP. Na łamach magazynu „Forum Polskiej Gospodarki” oraz serwisu FPG24.PL najwięcej miejsca poświęca szeroko pojętej tematyce przedsiębiorczości. W swoich analizach, raportach i recenzjach odnosi się też do zagadnień szerszych – ekonomicznych i gospodarczych uwarunkowań działalności firm.

INNE Z TEJ KATEGORII

Strefa komfortu, czyli śmiertelna pułapka dla przedsiębiorcy [WYWIAD]

„Ceną wolności jest wieczna czujność” – ten cytat pasuje idealnie do naszych czasów, które – jak dla mnie – są bardziej niż przerażające. Mimo faktu, że z pewnością nie należę do osób strachliwych – mówi nam Krzysztof Oppenheim. Z naszym ekspertem finansowym, wieloletnim przedsiębiorcą znanym Czytelnikom naszego portalu autorem cyklu „Poradnik Oppenheima” rozmawiamy o śmiertlenej pułapce, jaką nie tylko dla ludzi biznesu jest pozostawanie w „strefie komfortu”.
10 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA

„Drapieżne koty” z Polski sprawdziły się na polu walki. Ukraińcy zwiększają zamówienia

Polskie wozy bojowe Oncilla, wyprodukowane przez firmę Mista ze Stalowej Woli, doskonale sprawdziły się na polu walki. Na froncie walczy już setka transporterów. Ukraińska armia zamówiła kolejną partię „drapieżnych kotów”.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Jak ożywić martwy parkiet nad Wisłą?

Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie nie służy tak naprawdę ani inwestycjom indywidulanym, ani małym i średniej wielkości firmom. Tym pierwszym w założeniu miała dawać okazje do zysków, dla tych drugich zaś być miejscem pozyskiwania kapitału na rozwój. Tymczasem uciekają z niej zarówni mali, jak duzi.
4 MIN CZYTANIA

Jesteś „pod wpływem”? Nie ruszysz autem

Amerykańska Krajowa Administracja ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (NHTSA) chce wykonać zalecenie Kongresu, by wszystkie nowe auta miały zainstalowaną technologię uniemożliwiającą prowadzenie pod wpływem alkoholu.
< 1 MIN CZYTANIA

Obojętnie, co zrobimy, klimat i tak będzie się zmieniał

Nawet zupełne zaprzestanie emisji CO2 pochodzącego z przemysłu nie wpłynie na zatrzymanie zmian klimatu na Ziemi – przekonuje w zamieszczonym we „Wprost” artykule pt. „Klimat a Człowiek” prof. dr hab. inż. Piotr Wolański, przewodniczący Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN.
4 MIN CZYTANIA