fbpx
czwartek, 25 kwietnia, 2024
Strona głównaArchiwumReakcja rynków na zabicie Sulejmaniego

Reakcja rynków na zabicie Sulejmaniego

Bezpośrednio po nalocie, w którym zginął generał Sulejmani, ceny ropy poszły w górę. Tak, jak i w poprzednich sytuacjach, w których dochodziło do konfliktów i kryzysów, inwestorzy zdecydowali na pójście w złoto. W związku z tym cena kruszcu w piątek 3 stycznia rosła o ok. 1,4 proc. do poziomu 1545 dol. – najwyższego od kilku miesięcy. Momentami jej cena dochodziła nawet do 1550 dol. Ostatni taki wynik złoto osiągnęło we wrześniu 2019 r.

Natomiast na rynkach akcji odnotowywano spadki. Kontrakty futures dla amerykańskich indeksów S&P 500, Dow Jones i NASDAQ traciły po ok. 1 proc., a indeks Euro Stoxx 50 tracił 0,8 proc. Niemiecki DAX tracił 1,2 proc., a francuski CAC 40 – ok. 0,5 proc. Zniżkowały również giełdy azjatyckie: indeksy Nikkei i Hang Seng o ok. 0,3 proc., a Shanghai Composite Index – 0,1 proc.

Powyższa sytuacja zakończyła amerykańską euforię dotyczącą noworocznych zwyżek do rekordowych poziomów na tamtejszych rynkach. Tak samo w Europie, gdzie – jak podaje Bloomberg – początek 2020 r. był najlepszy od prawie siedmiu lat., zapanowała nerwowa atmosfera. Szef Strategii w Joh Berenberg Goosler & Co. Ulrich Urbahn powiedział w rozmowie z agencją, że "niepewność powraca na rynki". Zwraca jednak uwagę na to, że w tym przypadku są także wygrani. Są to aktywa związane z rynkiem ropy. Wzrosty objęły także rosyjski Moex Russia Index – o ok. 1,2 proc.

Zabójstwo gen. Sulejmaniego przyczyniło się też do spadku wartości dolara w stosunku do euro – z poziomu 1,17 dol., do 1,13 dol. (ok. 0,3 proc.).

Na sytuacji skorzystał natomiast bitcoin, którego wartość wzrosła z 6,9 tys. dolarów do 7,2 tys. dolarów.

JS/Business Insider

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

Green Gas Poland 2023

Green Gas Poland to jedyna konferencja branżowa organizowana przez pracodawców sektora biogazowo-biometanowego. Zagadnienia branżowych centrów umiejętności, międzynarodowych projektów Erasmus+ oraz zapobiegania ekoterroryzmowi to najważniejsze tematy tegorocznej edycji, która odbyła się w pierwszej połowie grudnia w Warszawie.

INNE TEGO AUTORA

Polski drób niedługo znajdzie się na azjatyckich stołach

– Produkujemy rocznie trzy miliony ton mięsa drobiowego. To najwięcej w UE – zaznacza Dariusz Goszczyński, prezes zarządu Krajowej Rady Drobiarstwa – Izba Gospodarcza (KRD-IG). Według niego, wysoka jakość rodzimego drobiu predestynuje go do sprzedaży nawet na tak wymagających rynkach jak Japonia czy Hongkong.
4 MIN CZYTANIA

Rosnące koszty działalności największym problemem mikroprzedsiębiorstw i małych firm

Ogólnie rosnące koszty prowadzenia działalności gospodarczej otwierają ranking obecnych obaw mikroprzedsiębiorstw i małych firm. Nieznacznie mniej wskazań dotyczy problemu nierzetelnych kontrahentów
4 MIN CZYTANIA

Pierwszy polski fundusz REIT zadebiutuje na Głównym Rynku GPW

Mount Globalny Rynku Nieruchomości FIZ – to nazwa polskiego funduszu aktywnie inwestującego w nieruchomości typu REIT, który w poniedziałek 22 kwietnia stanie się 412. podmiotem notowanym na Głównym Rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.
2 MIN CZYTANIA