fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeRewolucja cyfrowa w firmach jest nieunikniona

Rewolucja cyfrowa w firmach jest nieunikniona

Zdecydowana większość producentów uważa, że w najbliższych kilku latach sposób działania ich firm zostanie zmieniony przez wpływ technologii cyfrowych.

Aż 83 proc. ankietowanych producentów uważa, że technologie cyfrowe zmienią sposób działania ich firm w ciągu najbliższych pięciu lat – wynika z raportu Deloitte. Same firmy też chętniej sięgają po nowe rozwiązania.

Raport „2024 Manufacturing Outlook” wykazał, że po kilku trudnych latach naznaczonych brakiem stabilności oraz zaburzeniami łańcuchów dostaw, światowa branża przemysłowa powraca na ścieżkę wzrostu, co jest istotnym sygnałem dla polskiego przemysłu, który od 2004 r. rozwija się w tempie trzykrotnie przekraczającym średnią unijną, a jego udział w krajowym PKB jest jednym z najwyższych spośród wszystkich krajów UE.

Strukturalne czynniki stojące za sukcesem polskiego przemysłu w ostatnich dekadach – otwarcie na rynek unijny, wzrost produktywności, duża liczba poddostawców i dostępność wykwalifikowanych pracowników, a także konkurencyjność cenowa wciąż nam sprzyjają

– napisano w raporcie.

Zdaniem ekspertów Deloitte poszukujący nowych możliwości rozwoju producenci coraz chętniej sięgają po narzędzia wykorzystywane w cyfrowej transformacji, takie jak internet rzeczy, generatywna AI czy metawersum. Jako główne zalety cyfryzacji procesów w firmach przedsiębiorcy uważają poprawę efektywności, wzrost odporności łańcuchów dostaw, zwiększenie konkurencyjności oraz spadek emisyjności produkcji.

Z kolei autorzy raportu uważają, że zastosowanie najnowszych technologii korzystnie wpływa na m.in. elastyczność procesu produkcyjnego oraz efektywność organizacji, a za przykład podano fakt, że producenci, którzy dotychczas skorzystali z inteligentnych rozwiązań obniżyli koszty produkcji o jedną trzecią oraz poprawili o 20 proc. jakość wytwarzanych produktów.

Firmy produkcyjne chcą też zapobiec ewentualnym przyszłym zaburzeniom łańcuchów dostaw i aż 76 proc. ankietowanych w tym celu analizuje swoje ekosystemy zaopatrzenia z wykorzystaniem najnowszych technologii umożliwiających identyfikację wrażliwych obszarów działalności. Szczególnie rośnie popularność tzw. cyfrowego bliźniaka, czyli wirtualnego modelu np. łańcucha dostaw czy linii produkcyjnej.

Innym wyzwaniem dla firm produkcyjnych jest też obniżenie emisyjności i tutaj technologie cyfrowe również mogą być pomocne. W celu dekarbonizacji branża przemysłowa musi ukierunkować się na niskoemisyjne źródła energii, co ma w dłuższej perspektywie korzystnie wpłynąć na konkurencyjność polskich firm.

Źródło: PAP
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA