fbpx
niedziela, 14 lipca, 2024
Strona głównaFelietonSkąd tak brutalne ataki na prezesa NBP?

Skąd tak brutalne ataki na prezesa NBP?

Po opublikowaniu wyników magazynu „Global Finance” dotyczącym prezesów banków centralnych na świecie uruchomiona została machina krytyki pod adresem prof. Adama Glapińskiego. Notowanie, którym dotąd nikt w Polsce się nie przejmował, zrównało prezesa Narodowego Banku Polskiego z odpowiednikami z Białorusi i Ukrainy. Miał on rzekomo niedostatecznie stanowczo zareagować na rosnącą w Polsce inflację.

Gruntownie się z tą oceną nie zgadzam. Uważam, że rola Narodowego Banku Polskiego m.in. w zwalczaniu ekonomicznych skutków pandemii była kluczowa. To działania władz tej instytucji, na czele właśnie z prezesem Glapińskim, pozwoliły złapać drugi oddech rodzimym firmom i gospodarstwom domowym. Szybka obniżka stóp procentowych, skup gwarantowanych przez państwo obligacji, z emisji których finansowane było wsparcie dla firm i poluzowanie wymogów kapitałowych dla banków. To decyzje, które w gorącym okresie, kiedy wybuchła pandemia, być może uratowały naszą gospodarkę przed głębokim załamaniem. Nie sprawdziły się także czarne prognozy mówiące o tym, że polskie banki doznają potężnych strat w związku z obniżką stóp. Wręcz przeciwnie, ich sytuacja jest obecnie coraz lepsza.

Warto mieć także na uwadze to, że NBP w ostatnich latach zwiększał rezerwy złota. Obecnie mamy ich już ponad 230 ton, co stawia nas w europejskiej czołówce i sprzyja międzynarodowej wiarygodności polskiej waluty. Co do inflacji zaś, to jej głównym źródłem są obecnie ceny energii. Kryzys energetyczny, z jakim obecnie zmaga się Unia Europejska, to wynik szalonej wręcz polityki klimatycznej oraz bierności instytucji unijnych wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. Tyle że o tym przerażeni rzekomo inflacją jakoś mówią niewiele. W Estonii czy na Litwie, czyli państwach należących do strefy euro, inflacja jest wyższa niż w Polsce (odpowiednio 7,4 proc. oraz 8,2 proc.). Ogólnie inflacja w strefie euro jest najwyższa od kilkunastu lat.

Z kolei szefowa EBC Christine Lagarde w przywołanym na początku rankingu dostaje ocenę znacznie lepszą od Adama Glapińskiego. A przecież można jej stawiać takie same zarzuty, jakie postawiono w nim szefowi NBP.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA