fbpx
niedziela, 25 lutego, 2024
Strona głównaFelietonSkąd tak brutalne ataki na prezesa NBP?

Skąd tak brutalne ataki na prezesa NBP?

Po opublikowaniu wyników magazynu „Global Finance” dotyczącym prezesów banków centralnych na świecie uruchomiona została machina krytyki pod adresem prof. Adama Glapińskiego. Notowanie, którym dotąd nikt w Polsce się nie przejmował, zrównało prezesa Narodowego Banku Polskiego z odpowiednikami z Białorusi i Ukrainy. Miał on rzekomo niedostatecznie stanowczo zareagować na rosnącą w Polsce inflację.

Gruntownie się z tą oceną nie zgadzam. Uważam, że rola Narodowego Banku Polskiego m.in. w zwalczaniu ekonomicznych skutków pandemii była kluczowa. To działania władz tej instytucji, na czele właśnie z prezesem Glapińskim, pozwoliły złapać drugi oddech rodzimym firmom i gospodarstwom domowym. Szybka obniżka stóp procentowych, skup gwarantowanych przez państwo obligacji, z emisji których finansowane było wsparcie dla firm i poluzowanie wymogów kapitałowych dla banków. To decyzje, które w gorącym okresie, kiedy wybuchła pandemia, być może uratowały naszą gospodarkę przed głębokim załamaniem. Nie sprawdziły się także czarne prognozy mówiące o tym, że polskie banki doznają potężnych strat w związku z obniżką stóp. Wręcz przeciwnie, ich sytuacja jest obecnie coraz lepsza.

Warto mieć także na uwadze to, że NBP w ostatnich latach zwiększał rezerwy złota. Obecnie mamy ich już ponad 230 ton, co stawia nas w europejskiej czołówce i sprzyja międzynarodowej wiarygodności polskiej waluty. Co do inflacji zaś, to jej głównym źródłem są obecnie ceny energii. Kryzys energetyczny, z jakim obecnie zmaga się Unia Europejska, to wynik szalonej wręcz polityki klimatycznej oraz bierności instytucji unijnych wobec budowy gazociągu Nord Stream 2. Tyle że o tym przerażeni rzekomo inflacją jakoś mówią niewiele. W Estonii czy na Litwie, czyli państwach należących do strefy euro, inflacja jest wyższa niż w Polsce (odpowiednio 7,4 proc. oraz 8,2 proc.). Ogólnie inflacja w strefie euro jest najwyższa od kilkunastu lat.

Z kolei szefowa EBC Christine Lagarde w przywołanym na początku rankingu dostaje ocenę znacznie lepszą od Adama Glapińskiego. A przecież można jej stawiać takie same zarzuty, jakie postawiono w nim szefowi NBP.

INNE Z TEJ KATEGORII

Żywią y bronią

Mamy do czynienia ze sporem tyleż gospodarczym, co światopoglądowym. Sporem – jakkolwiek patetycznie by to zabrzmiało – o naszą przyszłość. Oto w zadziwiający sposób nagle ponownie aktualne staje się hasło kosynierów z czasów powstania kościuszkowskiego: „Żywią y bronią”.
5 MIN CZYTANIA

Owoce zatrutego drzewa

W Polsce zwykliśmy rozwiązywać problemy z pompą i dużą dawką romantyzmu. Dobrze wiemy, że w Sejmie powołano speckomisję śledczą, która ma za zadanie rozwikłać problem Pegasusa, zdemaskować winnych i oczywiście zaprowadzić ich przed oblicze sprawiedliwości. I tu sprawa się komplikuje.
6 MIN CZYTANIA

Diagnoza i terapia, czyli co dalej ze strukturami Kościoła katolickiego w Polsce

Dopóki instytucje państwa nie były nastawione na ograniczanie, wypieranie, a w perspektywie likwidację wpływów Kościoła katolickiego – jakoś się to bilansowało. Jednak z chwilą, gdy nowy rząd przystąpił do stopniowego rugowania nauki religii w szkołach, a prywatniackie pretensje stały się częścią polityki państwa skierowanej na podcięcie ekonomicznych fundamentów Kościoła, egzystencja wielu parafii stanęła pod znakiem zapytania. Inna rzecz, że przewielebne duchowieństwo samo stworzyło ku temu wiele okazji.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

RAPORT: Banki centralne wobec podwyższonej inflacji

Patrząc na wskaźnik inflacji, można odnieść wrażenie, że jakaś maszyna przeniosła nas o kilka dekad do tyłu. Polski odczyt dynamiki cen jest najwyższy od 20 lat, inflacja konsumencka w Stanach Zjednoczonych osiągnęła poziom niewidziany tam od ponad trzech dekad. Podobnie jest w strefie euro. Niemcy mają inflację porównywalną z tą z początku lat 90. Dziennikarze pytają ekonomistów i polityków, kiedy ceny wyhamują i wszystko wróci do normy.
11 MIN CZYTANIA

DEBATA WIDEO: Skąd ta inflacja? Odpowiadają Kluza, Liberadzki, Sokal

Nie wiesz, skąd ta inflacja? Obejrzyj naszą debatę z udziałem wybitnych ekspertów. Wiele pytań i równie dużo trafnych odpowiedzi!

Prof. Dariusz Gątarek: „Przyczyn inflacji szukałbym poza Polską” [WYWIAD]

O bieżącej sytuacji gospodarczej w Polsce rozmawiamy z prof. Dariuszem Gątarkiem, światowej renomy ekonomistą zajmującym się tematyką zarządzania ryzykiem i wyceną pochodnych instrumentów finansowych. Byłym doradcą prezesa NBP Sławomira Skrzypka.
5 MIN CZYTANIA