fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaArchiwumTechnologiczne wyzwania przyszłości

Technologiczne wyzwania przyszłości

Przedstawiciele Banku Pekao S.A. oraz eksperci z dziedziny cyberbezpieczeństwa i sztucznej inteligencji zastanawiali się podczas Impact’23 w Poznaniu, jak unikać zagrożeń płynących z dynamicznego rozwoju nowoczesnych technologii.

Coraz więcej nowych rozwiązań technologicznych, zwłaszcza w obszarze sztucznej inteligencji, jest skutecznie wykorzystywanych na rzecz rozwoju firm i pracowników. Z tym procesem związane są jednak również zagrożenia, z istnienia których zarówno przedsiębiorcy, jak i pracownicy powinni zdawać sobie sprawę oraz wiedzieć, jak sobie z nimi radzić. O coraz większej potrzebie cyberbezpieczeństwa w coraz bardziej stechnicyzowanym świecie dyskutowano podczas tegorocznej konferencji Impact’23.

Skuteczna ochrona

Jan Lach, dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Banku Pekao S.A., zwrócił uwagę na fakt, że choć systemy finansowe są wyjątkowo narażone na ataki cyberprzestępców, to banki, dzięki odpowiednim zabezpieczeniom, skutecznie sobie z tymi zagrożeniami radzą, współpracując w tym obszarze zarówno z wyspecjalizowanymi podmiotami zewnętrznymi, jak i między swoimi oddziałami.

– Naszym zadaniem jest staranna ochrona zarówno systemów bankowych, jak i kontrahentów korzystających z naszych produktów i usług. Nieustająco uczulamy więc wszystkich naszych klientów na pojawiające się zagrożenia, zarówno za pomocą przeprowadzanych kursów, podcastów, jak i innych szkoleń. Apelujemy o zachowanie daleko idącej ostrożności we wszystkich podejmowanych przez nich działaniach w obszarze operacji bankowych oraz kontaktów, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie. Chodzi m.in. o to, by nie klikali w podejrzane linki, nie otwierali podejrzanych stron i w żadnym przypadku oraz nikomu w sieci nie udostępniali swoich danych logowania – podkreślił dyrektor Jan Lach.

Wysiłki edukacyjne

Dyskusja o bezpieczeństwie na styku z technologiami zakończyła się apelem o zdwojenie wysiłków edukacyjnych w zakresie cyberbezpieczeństwa, a zwłaszcza o podnoszenie świadomości zagrożeń wśród najmłodszych użytkowników Internetu.

– Sektor bankowy rozbudowuje systemy neutralizowania zagrożeń płynących z sieci. Musimy w nie inwestować, ponieważ przestępcy próbują coraz nowszymi sposobami wpływać na klientów banków i nimi manipulować. Wysiłki edukacyjne i zmniejszanie obszarów wykluczenia w zakresie cyberbepieczeństwa należą do najlepszych sposobów przeciwdziałania przestępczemu wykorzystaniu technologii – podsumował dyrektor Jan Lach.

Nowy rynek pracy

Coraz nowocześniejsze możliwości oraz metody wykorzystania technologii budzą obawy nie tylko przed cyberprzestępcami. – Zjawiska takie jak Chat GPT, czy wpływ AI na kwestie zatrudniania mogą mieć bardziej niebezpieczne oblicze, niż się na pozór wydaje – uważał Stephen Hawking. W swojej ostatniej książce pt. „Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania” ten wybitny uczony wyraził m.in. przekonanie, że Chat GPT coraz podobni do niego „asystenci” mogą nie tylko wyeliminować takie wyszukiwarki jak Google, ale także pozbawić ludzi pracy, tworząc bezprecedensowy kryzys bezrobocia. Podobne obawy wyrażają inni naukowcy, ale także przedstawiciele biznesu, eksperci, a także wielu pracowników. Czy słusznie?

Fot. Jacek Sasin / Forum Polskiej Gospodarki

Podczas Impact’23 dyskutowano także o tym, co zmieni w naszej pracy sztuczna inteligencja. Czy praca stanie się dobrem luksusowym?

Uczestnicy debaty na ten temat zgodnie przyznali, że nie powinniśmy dać się zwieść treściom nasączonym czarnymi wizjami, jakich coraz więcej w przestrzeni publicznej i nie popadać z tego powodu w panikę. Wojciech Werochowski, wiceprezes Banku Pekao S.A. nadzorujący Pion Bankowości Detalicznej, podkreślił, że banki nie są zaskoczone szybkim rozwojem sztucznej inteligencji. Znajduje ona zastosowanie w technologiach związanych z sektorem finansowym już od wielu lat. Magdalena Kotlarczyk, szefowa firmy Google na Polskę, stwierdziła co prawda, że obecnie mamy do czynienia wręcz z rewolucją AI, równocześnie dodała, iż jest przekonana, że sztuczna inteligencja może być z powodzeniem wykorzystywana jako pomoc np. przy przygotowywaniu w firmach pracochłonnych materiałów, zaś straszenie masowymi zwolnieniami do niczego sensownego nie prowadzi.

Jak wykorzystać sztuczną inteligencję

Sztuczna inteligencja niewątpliwie przetransformuje, a w niektórych obszarach gospodarki nawet przenicuje rynek pracy. Jednak procesy te będą zachodzić w sposób ewolucyjny. Pewne zawody przestaną mieć rację bytu, ale w to miejsce z pewnością powstaną kolejne.

Wojciech Werochowski zaznaczył, że sztuczna inteligencja już dziś zaczyna wspierać wiele procesów bankowych, a w tym sektorze ma do odegrania ważną rolę. – AI będzie wykonywać pewne zadania, które dotychczas pochłaniały pracownikom banku bardzo dużo czasu. Zastępując ich przy absorbujących i często nudnych, ale niestety niezbędnych działaniach, uwolni czas na pogłębianie ich relacji z klientami. AI ma także istotną rolę do odegrania przy jeszcze dokładniejszym identyfikowaniu potrzeb klientów oraz przy personalizowaniu oferty usług i produktów – podkreślił przedstawiciel Banku Pekao S.A.

Chociaż istotnym składnikiem rachunku ekonomicznego każdego przedsiębiorstwa jest produktywność, jednak – dodał wiceprezes Werochowski – równie ważne dla wyników i pozycji banku jest nawiązywanie i tworzenie bezpośrednich relacji z klientami. Na to jednak trzeba mieć czas i tu z pomocą przychodzi właśnie sztuczna inteligencja, przejmując część pracochłonnych zadań pracowników.

Bez zbędnych obaw

Dyskutanci zgodnie podkreślili, że absolutnie nie należy straszyć sztuczną inteligencją. Procesy jej doskonalenia oraz wdrażania będą zachodzić ewolucyjnie. Będzie więc także czas na tworzenie dobrych praktyk w zakresie korzystania z AI. Warto na bieżąco identyfikować obszary, w których sztuczna inteligencja może być pomocna na rynku pracy.

Nadążania ludzi za rozwojem technologii, także tych dotyczących cyberbepieczeństwa czy AI, nie zastąpią nawet najlepsze przepisy prawne. To od ludzi wszystko się zaczyna i na ludziach zawsze się kończy. Nabywana przez nich wiedza najlepiej rozprasza lęki, budując pozytywne i konstruktywne podejście do nowoczesnych technologii.

Materiał powstał we współpracy z Bankiem Pekao S.A.

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Demografia odporna na finansowe dopalacze. Dzieci to nie koszty, ale inwestycja kapitałowa

Centrum im. Adama Smitha szacuje, że koszt wychowania jednego dziecka w Polsce w roku 2024 (do osiągnięcia osiemnastego roku życia i według stanu na koniec poprzedniego roku) wyniósł 346 tys. zł (1602 zł miesięcznie), a dwójki dzieci wyniósł 579 tys. zł.
3 MIN CZYTANIA

Niemal połowa polskich dzieci między 15. a 18. rokiem życia pracuje [RAPORT]

Warsaw Enterprise Institute postanowił z okazji Dnia Dziecka zbadać, jak w praktyce wyglądają doświadczenia Polaków z pracą w wieku nastoletnim. Czy to powszechne zjawisko, czy może marginalne?
3 MIN CZYTANIA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA