fbpx
poniedziałek, 4 grudnia, 2023
Strona głównaTransportTo będzie drogowe trzęsienie ziemi

To będzie drogowe trzęsienie ziemi

W rezultacie skargi prawnika Trybunał Konstytucyjny jest na dobrej drodze, by uznać strefy ruchu „tempo 30” za niezgodne z Konstytucją.

Wiele lat temu władze samorządowe w wielu miastach wprowadziły z wielką pompą strefy ruchu „tempo 30”, w których bezwzględnie egzekwowano takie ograniczenie prędkości. Takie strefy powstały m.in. w Katowicach, Tychach i wielu innych miastach.

Brak podstaw prawnych

Problem w tym, że ustanowienia strefy ruchu „tempo 30” na podstawie znaku drogowego nie przewiduje żadna ustawa, w tym Prawo o ruchu drogowym. Znak, a za nim samą strefę ustanowiono więc bez podstawy ustawowej, a więc w sposób niezgodny z Konstytucją. Strefy były wprowadzane na podstawie rozporządzenia Ministra Infrastruktury oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2002 r.

Przy wprowadzaniu przepisów obowiązuje ta sama zasada jak wszędzie: pośpiech wskazany jest jedynie przy łapaniu pcheł, a droga na skróty (pomijanie ustawodawcy) nie popłaca

– komentuje prawnik Marek Jarocki.

Nadanie biegu sprawie

W związku z tym pod koniec 2021 r. skargę konstytucyjną w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego wniósł prawnik Marek Jarocki, który sam padł ofiarą ustanowienia takiej strefy. Teraz, 23 października 2023 r., Trybunał Konstytucyjny postanowił o nadaniu dalszego biegu skardze konstytucyjnej. Stało się to po poprzedniej odmowie nadania skardze biegu.

Sąd Okręgowy w Poznaniu przypomina, że „skargę konstytucyjną może wnieść każdy, czyje konstytucyjne wolności lub prawa zostały naruszone. Skarga może dotyczyć tylko zgodności z Konstytucją ustawy lub innego aktu normatywnego, na podstawie którego sąd lub organ administracji publicznej orzekł ostatecznie o jego wolnościach lub prawach albo obowiązkach określonych w Konstytucji”.

Źródło: Facebook

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

PE zdecydował: Zagraniczni kierowcy już nie uciekną od mandatów

Europosłowie z Komisji Transportu Parlamentu Europejskiego głosowali za ułatwieniem egzekwowania kar za wykroczenia drogowe wobec kierowców przyjeżdżających z innych krajów Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Czy Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w UE?

Poseł PSL Marek Sawicki postawił Ukrainie warunek, że jeśli nie przestanie dyskryminować polskich firm transportowych, to Polska będzie blokować członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wenezuelczycy poparli przejęcie sąsiedniego kraju

Mieszkańcy Wenezueli w referendum poparli propozycję, by należący do Gujany region Essequibo został zaanektowany przez władze w Caracas.
2 MIN CZYTANIA

Droższe paliwo do starszych aut

Unia Europejska zdecydowała, że paliwa muszą mieć więcej biokomponentów. Oznacza to, że kierowcy starszych samochodów będą musieli tankować droższą benzynę.
2 MIN CZYTANIA

KE przedłużyła zgodę na stosowanie glifosatu

Pod koniec listopada 2023 r. Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie wykonawcze, które przedłużyło zatwierdzenie potencjalnie rakotwórczej substancji glifosat o 10 lat.
2 MIN CZYTANIA