fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaTransportToyota rozwija nowe silniki spalinowe

Toyota rozwija nowe silniki spalinowe

Akio Toyoda, prezes japońskiego koncernu motoryzacyjnego Toyota, uważa, że ludzie powinni mieć wybór, a nie być zmuszani do zakupu samochodów elektrycznych.

Podczas przemówienia wygłoszonego przed 200 menedżerami i dyrektorami korporacji prezes Akio Toyoda potwierdził plany dotyczące „dużego projektu rozwoju silników”. Jego oświadczenie jest zgodne z wcześniejszym, złożonym na targach Tokyo Auto Salon, w którym zapowiedział: „będziemy nadal produkować silniki spalinowe”.

Rekordowa sprzedaż

W 2023 r. Toyota sprzedała więcej samochodów niż kiedykolwiek wcześniej, a pojazdy elektryczne miały minimalny wpływ na ten wzrost. Spośród ponad 11,2 mln pojazdów dostarczonych przez japoński koncern jedynie 104 tys. to pojazdy elektryczne. To zaledwie 0,9 proc. samochodów sprzedanych przez Toyotę, Lexusa i inne spółki zależne – czytamy w serwisie MSN.com.

Miliard ludzi bez prądu

Kolejne koncerny motoryzacyjne ogłaszają rezygnację z produkcji samochodów spalinowych. Tymczasem prezes Toyoda wyraził przekonanie, że udział pojazdów elektrycznych akumulatorowych w rynku nigdy nie przekroczy 30 proc. W rezultacie pozostałe 70 proc. będą to samochody benzynowe, hybrydy i pojazdy elektryczne zasilane ogniwami paliwowymi. Jak podaje serwis MSN.com prezes koncernu wspomniał również, że potencjalnie rozwiązaniem mogą być silniki spalające wodór.

Prezes Akio Toyoda zwrócił też uwagę, że infrastruktura ładowania nie jest gotowa i przypomniał, że na całym świecie „miliard ludzi żyje bez dostępu do prądu”. Ponieważ Toyota sprzedaje samochody w tych właśnie regionach, inwestowanie wyłącznie w pojazdy elektryczne nie miałoby sensu.

Źródło: www.msn.com

Tomasz Cukiernik
Tomasz Cukiernik
Z wykształcenia prawnik i ekonomista, z wykonywanego zawodu – publicysta i wydawca, a z zamiłowania – podróżnik. Ukończył Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego oraz studia podyplomowe w Akademii Ekonomicznej w Katowicach. Jest autorem książek: Prawicowa koncepcja państwa – doktryna i praktyka (2004) – II wydanie pt. Wolnorynkowa koncepcja państwa (2020), Dziesięć lat w Unii. Bilans członkostwa (2005), Socjalizm według Unii (2017), Witajcie w cyrku (2019), Na antypodach wolności (2020), Michalkiewicz. Biografia (2021) oraz współautorem biografii Korwin. Ojciec polskich wolnościowców (2023) i 15 tomów podróżniczej serii Przez Świat. Aktualnie na stałe współpracuje m.in. z miesięcznikiem „Forum Polskiej Gospodarki” (i z serwisem FPG24.PL) oraz tygodnikiem „Do Rzeczy”.

INNE Z TEJ KATEGORII

Kontrola zagranicznych przewoźników w Polsce wcześniej

Rząd chce przyspieszyć wejście w życie przepisów o obowiązku rejestracji w systemie SENT przewoźników zagranicznych wykonujących międzynarodowe przewozy drogowe.
2 MIN CZYTANIA

Producenci usilnie wspierają spadającą sprzedaż elektryków

Po utracie ulg podatkowych producenci luksusowych pojazdów elektrycznych obniżają ich ceny, by wesprzeć spadającą sprzedaż.
2 MIN CZYTANIA

Przychody Egiptu z Kanału Sueskiego spadły o połowę

Od kilku miesięcy statki płynące przez Morze Czerwone są narażone na ataki jemeńskich rebeliantów Huti, co prowadzi do wyboru przez nie innych tras podróży między Europą a Azją.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Walka z klimatem daje destrukcyjne efekty

Z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że w ciągu dwóch lat przemysł energochłonny w Unii Europejskiej spowolnił nawet o ponad 30 proc.
< 1 MIN CZYTANIA

Arbitralne praktyki ZUS ukrócone

Prawotwórcza działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stosującego nieustawowe pojęcie tzw. wspólnika iluzorycznego została ukrócona przez Sąd Najwyższy.
2 MIN CZYTANIA

Protest przed IPN w obronie wolności słowa

Przed katowickim oddziałem IPN odbył się protest i konferencja prasowa przeciwko cenzurze i łamaniu wolności słowa w związku z „zaaresztowaniem” książek wydawnictwa 3DOM z Częstochowy i przesłuchaniem jego właściciela Tomasza Stali.
2 MIN CZYTANIA