W sprawie, którą zajmowała się Krajowa Informacja Skarbowa podatnik planuje udzielać wsparcia technicznego, częściowo polegającego na udzielaniu fachowych porad, opinii i wyjaśnień. Będzie też pomagał w doborze elementów i parametrów do stworzenia i konfiguracji systemu. Podatnik nie miał pewności, czy ma prawo przy tego typu usługach skorzystać ze zwolnienia z VAT i wystąpił z takim pytaniem do skarbówki. Świadczone przez podatnika usługi zostały zakwalifikowane przez Dyrektora KIS jako usługi doradcze i w ten właśnie sposób były analizowane w wydanej interpretacji.
Wyjątek z katalogu zwolnień
Dyrektor KIS w wydanym dokumencie zacytował katalog zwolnień z VAT, który jest zdefiniowany w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie zastrzegł, że z art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT jasno wynika, że zwolnień z podatku nie stosuje się m.in. do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.
To oznacza, że usługi w zakresie doradztwa (poza wskazanymi wyjątkami) nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT (o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT).
Brak precyzyjnej definicji
Dyrektor KIS podkreślił, że ustawa o VAT oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia doradztwa. W potocznym rozumieniu termin „doradztwo” obejmuje wiele usług doradczych, tj.: podatkowe, prawne, finansowe, techniczne, inżynierskie i inne.
Przy braku definicji ustawowej, trzeba posiłkować się pojęciami językowymi. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN 2006, pod pojęciem „doradcy” należy rozumieć „tego, kto udziela porad, doradza”. Natomiast „doradzać” oznacza „udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”. Doradztwo jest zatem udzieleniem fachowych zaleceń, porad, np. ekonomicznych czy finansowych. Co istotne – jak akcentuje to Dyrektor KIS – porada nie musi mieć charakteru odrębnego pisemnego dokumentu, gdyż już samo wykonywanie czynności, których istotą jest doradztwo, decyduje o wyłączeniu tych czynności ze zwolnienia VAT.
WAŻNE: O wyłączeniu ze zwolnienia VAT decyduje kwalifikacja bądź istota wykonywanych czynności.
Dyrektor KIS uznał, że w sprawie, którą analizował mamy do czynienia z doradztwem, gdyż doradztwo jest udzielaniem fachowych opinii. Użyty w ustawie termin „usługi w zakresie doradztwa” należy rozumieć w związku z tym szeroko, z położeniem głównego nacisku na czynność udzielania porad, wskazywanie rozwiązań, sposobów postępowania w jakiejś sprawie.
W konsekwencji świadcząc usługi doradcze przedsiębiorca nie skorzysta ze zwolnienia VAT (są one z tej preferencji wyłączone), co oznacza konieczność rozliczania tego podatku.