fbpx
sobota, 27 kwietnia, 2024
Strona głównaPodatkiUsługi doradcze bez zwolnienia z VAT

Usługi doradcze bez zwolnienia z VAT

Podatnik, który świadczy usługi o charakterze doradczym będzie musiał zapłacić od nich podatek od towarów i usług. Jest to bowiem aktywność, która jest wyłączona ze zwolnienia z VAT – potwierdził w jednej z najnowszych interpretacji Dyrektor KIS.

W sprawie, którą zajmowała się Krajowa Informacja Skarbowa podatnik planuje udzielać wsparcia technicznego, częściowo polegającego na udzielaniu fachowych porad, opinii i wyjaśnień. Będzie też pomagał w doborze elementów i parametrów do stworzenia i konfiguracji systemu. Podatnik nie miał pewności, czy ma prawo przy tego typu usługach skorzystać ze zwolnienia z VAT i wystąpił z takim pytaniem do skarbówki. Świadczone przez podatnika usługi zostały zakwalifikowane przez Dyrektora KIS jako usługi doradcze i w ten właśnie sposób były analizowane w wydanej interpretacji.

Wyjątek z katalogu zwolnień

Dyrektor KIS w wydanym dokumencie zacytował katalog zwolnień z VAT, który jest zdefiniowany w art. 113 ustawy o podatku od towarów i usług. Jednocześnie zastrzegł, że z art. 113 ust. 13 pkt 2 ustawy o VAT jasno wynika, że zwolnień z podatku nie stosuje się m.in. do podatników świadczących usługi prawnicze oraz usługi w zakresie doradztwa, z wyjątkiem doradztwa rolniczego związanego z uprawą i hodowlą roślin oraz chowem i hodowlą zwierząt, a także związanego ze sporządzaniem planu zagospodarowania i modernizacji gospodarstwa rolnego.

To oznacza, że usługi w zakresie doradztwa (poza wskazanymi wyjątkami) nie mogą korzystać ze zwolnienia z VAT (o którym mowa w art. 113 ust. 1 i ust. 9 ustawy o VAT).

Brak precyzyjnej definicji

Dyrektor KIS podkreślił, że ustawa o VAT oraz przepisy wykonawcze do niej nie definiują pojęcia doradztwa. W potocznym rozumieniu termin „doradztwo” obejmuje wiele usług doradczych, tj.: podatkowe, prawne, finansowe, techniczne, inżynierskie i inne.

Przy braku definicji ustawowej, trzeba posiłkować się pojęciami językowymi. Zgodnie z definicją zawartą w Słowniku Języka Polskiego PWN 2006, pod pojęciem „doradcy” należy rozumieć „tego, kto udziela porad, doradza”. Natomiast „doradzać” oznacza „udzielić porady, wskazać sposób postępowania w jakiejś sprawie”. Doradztwo jest zatem udzieleniem fachowych zaleceń, porad, np. ekonomicznych czy finansowych. Co istotne – jak akcentuje to Dyrektor KIS – porada nie musi mieć charakteru odrębnego pisemnego dokumentu, gdyż już samo wykonywanie czynności, których istotą jest doradztwo, decyduje o wyłączeniu tych czynności ze zwolnienia VAT.

WAŻNE: O wyłączeniu ze zwolnienia VAT decyduje kwalifikacja bądź istota wykonywanych czynności.

Dyrektor KIS uznał, że w sprawie, którą analizował mamy do czynienia z doradztwem, gdyż doradztwo jest udzielaniem fachowych opinii. Użyty w ustawie termin „usługi w zakresie doradztwa” należy rozumieć w związku z tym szeroko, z położeniem głównego nacisku na czynność udzielania porad, wskazywanie rozwiązań, sposobów postępowania w jakiejś sprawie.

W konsekwencji świadcząc usługi doradcze przedsiębiorca nie skorzysta ze zwolnienia VAT (są one z tej preferencji wyłączone), co oznacza konieczność rozliczania tego podatku.

Interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 29 listopada 2023 r., nr 0112-KDIL1-2.4012.453.2023.2.NF
Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

Apel rzecznika MŚP do premiera w sprawie składki zdrowotnej

Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców, zwrócił się do premiera Donalda Tuska z listem dotyczącym dwóch szczególnie ważnych dla przedsiębiorców zapowiedzi rządu.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA