Polska Grupa Energetyczna rozpoczęła renowację sieci energetycznej, której celem jest zakopanie znacznej części przewodów.

PGE rozpoczęła już proces kablowania sieci energetycznych, który potrwa do 2026 roku. Celem jest doprowadzenie do sytuacji, w której 30 proc. przewodów będzie się znajdować pod ziemią.

– W ciągu 3 lat na naszym obszarze dystrybucyjnym skablujemy ponad 9 tys. km sieci, przy jednoczesnym demontażu ponad 7 tys. km istniejących linii napowietrznych. Na potrzeby realizacji programu zakupiliśmy pierwszą w Polsce specjalistyczną, nowoczesną maszynę, która jest w stanie ułożyć nawet 5 kilometrów linii kablowej dziennie. Pozwala to na zdecydowane przyspieszenie realizacji inwestycji. Wymierną korzyść stanowią także niższe koszty niż w przypadku tradycyjnej metody układania kabli – powiedział prezes Polskiej Grupy Energetycznej, Wojciech Dąbrowski.

Zakopanie sieci znajdujących się aktualnie na powietrzu znacznie zmniejszy ryzyko awarii, wynikający np. z warunków atmosferycznych czy przerwania przewodów przez spadające drzewa. Zminimalizuje też potrzeby konserwacji sieci i m.in. wyeliminuje konieczność wycinania zagrażających im gałęzi.

Cały proces obejmie linie średniego napięcia, które stanowią 115 tys. kilometrów z 380 tys. kilometrów wszystkich kabli należących do PGE.

gkpge.pl

Poprzedni artykułUnia zakaże także pieców gazowych
Następny artykułŻyciowa przygoda w Australii i miliony na koncie Magdy Linette