fbpx
piątek, 13 września, 2024
Strona głównaPodatkiWarto rozważyć powołanie grupy VAT

Warto rozważyć powołanie grupy VAT

Przedsiębiorstwa powiązane powinny przeanalizować powołanie grupy VAT. Będzie to możliwe od początku lipca. Pozwoli im to skorzystać z pewnych preferencji podatkowych.

Już za nieco ponad trzy miesiące przedsiębiorcy zyskają możliwość tworzenia grup VAT. Opcję taką wprowadzono w podatkowym pakiecie Polskiego Ładu, ale wejście w życie tych regulacji odroczono do 1 lipca 2022 r. Trzeba jednak od razu zastrzec: możliwość utworzenia grupy VAT będą miały tylko te firmy, które mają jednocześnie trzy rodzaje powiązań – finansowe, ekonomiczne i organizacyjne. Mimo tego ograniczenia, utworzenie grupy VAT może się okazać korzystne ze względu na liczne ułatwienia, m.in. w rozliczeniach.

Neutralność w ramach grupy VAT

Dziś podatnicy powiązani finansowo, ekonomicznie i organizacyjnie rozliczają się oddzielnie. Co to oznacza w praktyce? Otóż to, że każda firma musi wystawiać dla siebie faktury VAT i odrębnie składać plik JPK_VAT, który zawiera w sobie deklarację VAT i ewidencję. Konieczna jest też weryfikacja na tzw. białej liście czy stosowanie procedury split payment.

Po utworzeniu grupy VAT obroty między jej członkami staną się neutralne. Obroty w ramach grupy nie będą podlegać VAT i nie będą dokumentowane fakturami. W konsekwencji zniknie też konieczność stosowania mechanizmu podzielonej płatności czy weryfikacji kontrahenta w wykazie podatników. Wraz z utworzeniem grupy, podatnikiem jest grupa jako całość, więc składany jest także jeden zbiorczy JPK, zamiast odrębnych JPK dla każdego podmiotu.

Elastyczność jest istotna

Ważnym plusem z utworzenia grupy VAT będzie niewątpliwie lepsze zarządzanie finansami w ramach grupy. Chodzi dokładnie o elastyczne zarządzanie podatkiem naliczonym. Ministerstwo Finansów wyjaśnia to na prostym przykładzie: jeśli dany podmiot był przed przystąpieniem do grupy podatnikiem, który regularnie miał nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym, to wówczas musiał oczekiwać na zwrot VAT – standardowo do 60 dni. Jeśli podmiot ten wejdzie do grupy, która jako całość wykazuje nadwyżkę podatku należnego nad naliczonym, to wówczas ten podatek wykazywany wcześniej jako VAT do zwrotu będzie „na bieżąco” uwzględniany w rozliczeniach grupy. W konsekwencji podmioty, działając jako grupa, per saldo efektywniej „wykorzystują” VAT naliczony i żaden z podmiotów nie czeka na zwrot VAT.

Powołanie grupy VAT

Podmioty, które będą chciały utworzyć grupę VAT – poza wspomnianymi wymaganymi powiązaniami – nie będą musiały być podatkową grupą kapitałową na gruncie CIT. Jednak w przepisach sprecyzowano pewne kryteria dla powiązań finansowych.

W przypadku powiązania finansowego przyjęte zostało kryterium 50-proc. udziału kapitałowego. Chodzi o to, by jeden z podatników posiadał bezpośrednio ponad 50 proc. udziałów lub akcji w kapitale zakładowym lub ponad 50 proc. praw głosu w organach kontrolnych, stanowiących lub zarządzających, lub ponad 50 proc. prawa do udziału w zysku, każdego z pozostałych podatników będących członkami tej grupy.

Grupy VAT będą mogły tworzyć spółki polskie a także podmioty oraz polskie oddziały zagranicznych podmiotów. Nie będzie ograniczeń co do formy prawnej czy wielkości prowadzonego biznesu. Gdy firmy zdecydują się na utworzenie grupy VAT będzie ona musiała działać przynajmniej trzy lata. Po tym czasie będzie można ten okres wydłużyć.

Grupy VAT można tworzyć już w blisko 20 państwach UE.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA