fbpx
środa, 29 maja, 2024
Strona głównaArchiwumWęglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

Węglokoks znany jest na rynkach wielu państw, niemal wszystkich kontynentów naszego globu. Daliśmy się poznać jako solidny i wiarygodny partner, utrzymując i rozwijając relacje z największymi przedsiębiorstwami działającymi we współczesnej gospodarce. Wyzwania, które stawia przed nami rynek, powodują, że nie wystarczy już odpowiadać na pojawiające się problemy. Trzeba prowadzić aktywna politykę i zdecydowanie wyprzedzać pojawiające się trendy.

Ambitne cele

Przez dziesiątki lat naszym znakiem firmowym był węgiel, który dostarczaliśmy do naszych odbiorców koleją, samochodami oraz statkami morskimi. Jesteśmy dumni z tej historii, bo czerpiemy z niej siłę do realizacji kolejnych zadań. Cele stawiamy zaś sobie ambitne, tak by skutecznie rozwijać nasze przedsiębiorstwo i tworzyć warunki do projektowania nowych zadań. Współczesny świat i rynek to skomplikowana i bardzo szybko zmieniająca się materia.

Aktualnie Węglokoks to potężna i stale rozwijająca się Grupa Kapitałowa, którą tworzy ponad 20 przedsiębiorstw działających w obszarach górnictwa, hutnictwa, logistyki i handlu. Chcemy, by każde z nich było wiodącym podmiotem w swojej branży. Planowane i już wdrażane przez nie projekty to inwestycje oparte o najnowocześniejsze rozwiązania. Chcemy tworzyć nowe produkty i usługi, które spełnią nie tylko najwyższe wymagania naszych klientów, ale staną się również elementem ważnym społecznie i podnoszącym ogólny komfort życia.

Pracownicy Grupy Kapitałowej Węglokoks potrafią to robić. Świetnie znamy obszary działalności, w których się poruszamy, ale potrafimy tez myśleć i działać innowacyjnie, podejmując wyzwania przed którymi wcześniej nie stawaliśmy. W ostatnich latach z sukcesami zrealizowaliśmy kilka takich projektów, a słowa uznania, jakie potem usłyszeliśmy, stały się dla nas motywacją do jeszcze bardziej wzmożonej pracy.

Nowa strategia Węglokoksu

W ciągu siedmiu dekad naszego funkcjonowania na rynku sprzedaliśmy ponad 1,5 mld ton surowca. Kilka lat temu przyszedł czas na zmiany oraz na stworzenie Grupy Kapitałowej działającej na rynku B2B, opartej na produkcji i handlu węglem, przetwórstwie stali, logistyce i obsłudze rynku

energetyki i ciepłownictwa. Jednak nasze otoczenie wciąż dynamicznie się zmienia. Najbliższe lata będą kluczowe dla sektora  górniczego, hutniczego i energetycznego.

Najpierw pandemia, a od 2022 r. wojna za wschodnią granicą zmieniają  całkowicie sytuację otoczenia konkurencyjnego i makro-otoczenia. Elastycznie dopasowując się do obecnej sytuacji, zdajemy sobie sprawę, że musimy podążać za rozwojem, dostosowywać technologie do postępujących zmian na  świecie i wykorzystywać nowe szanse rynkowe.

Dlatego stajemy przed koniecznością stopniowego oraz systematycznego przeobrażania całej Grupy Kapitałowej, by móc osiągać nowe, ambitne cele.

W 2022 r. rozpoczęliśmy przebudowę Grupy. Zaczynamy od sprzedaży całego pakietu akcji spółek wydobywczych: Polskiej Grupy Górniczej SA oraz Węglokoks Kraj SA. Modyfikujemy strukturę produktową, koncentrując się w większym stopniu na węglu metalurgicznym, wpisanym na listę surowców strategicznych UE. Rozpoczynamy również programy inwestycyjne w hutnictwie, finalnie procedując rebranding naszej Spółki oraz całej Grupy Kapitałowej.

Ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że polski system elektroenergetyczny opiera się na węglu, a transformacja energetyczna musi odbywać się w sposób zrównoważony, dlatego w najbliższych latach będziemy wsparciem oraz liderem zmian procesu transformacji w regionie.

Nasza działalność koncentrować się będzie na rozwoju czterech linii biznesowych: handlu, logistyki, hutnictwa i nowoczesnej energetyki. Będziemy zajmować się również rozwojem nowych obszarów działalności, m.in. wykorzystaniem wodoru oraz technologiami magazynowania energii.

Koncentracja na tych właśnie obszarach, przy wykorzystywaniu szans rozwoju poprzez ewentualne akwizycje i przejęcia, pozwoli na utrzymanie stabilnego wzrostu wszystkich podmiotów należących do Grupy. Będziemy nie tylko wiarygodnym oraz odpowiedzialnym partnerem w biznesie, gwarantującym bezpieczeństwo oraz rozwój naszym Pracownikom i ich Rodzinom, ale także Grupą odpowiedzialną za środowisko, w którym funkcjonujemy, dbającą o wszystkich naszych Interesariuszy.

Elastyczność i wykorzystanie kompetencji

Ostatnie lata nauczyły nas również i tego, że podejmować trzeba zupełnie nowe wyzwania, które nie były wcześniej planowane. Jako jeden z najważniejszych podmiotów gospodarczych w polskiej gospodarce stajemy często przed bardzo trudnymi zadaniami, mającymi ogromne znaczenie nie tylko biznesowe, ale i społeczne. Już na początku pandemii koronawirusa okazało się, że może zabraknąć łózek w specjalistycznych jednostkach służby zdrowia. Wsparliśmy więc nie tylko istniejące jednostki, ale też w ramach rządowego programu uruchomiliśmy tymczasowy obiekt na blisko 150 łóżek, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę medyczną.

Sprawnie i skutecznie zadziałaliśmy również w momencie, gdy pojawiła się potrzeba zapewnienia ochrony wschodniej granicy państwa. Ogromne przedsięwzięcie produkcyjno-logistyczne, w które zaangażowanych było kilka zakładów Grupy Kapitałowej Węglokoks, pozwoliło na wyprodukowanie i dostarczenie do oddalonej o prawie 500 km granicy znakomitej jakości elementów stalowych stanowiących podstawę skutecznej zapory.

Bez zaangażowania pracowników Węglokoksu trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie importu kilku milionów ton węgla. Skutecznie uzupełniliśmy braki surowca potrzebnego do ogrzania tysięcy gospodarstw domowych, po wprowadzeniu zakazu importu surowców energetycznych z Rosji. Umowy podpisane z ponad 550 gminami z tereny całego kraju spowodowały, ze żadna polska rodzina nie została pozostawiona w zimie bez możliwości ogrzania mieszkania.

Materiał powstał we współpracy z Grupą Kapitałową Węglokoks

INNE Z TEJ KATEGORII

Dowiedz się, jak inwestują najlepsi! Zapraszamy na darmową konferencję Invest Cuffs 2024

Już 5 –6 kwietnia 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Konferencji i Targów Invest Cuffs. Będzie to już dziesiąta odsłona wydarzenia, które corocznie przyciąga do Krakowa kilka tysięcy uczestników, mających możliwość wysłuchania wykładów prowadzonych przez niemal 200 prelegentów. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu i wspólnego tworzenia historii rynku inwestycyjnego.

Zapraszamy na 22. Międzynarodową Konferencję Baltic Management Development Association

W imieniu Zarządu BMDA, Collegium Prometricum oraz naszym – jako Patrona Medialnego wydarzenia, mamy zaszczyt zaprosić do udziału w 22. Międzynarodowej Konferencji BMDA (Baltic Management Development Association) pod hasłem „Mastering the Future: AI Impact on Business Models and Practice”. Konferencja odbędzie się w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku w dniach 25–26 kwietnia 2024 r.

Rola elektrowni szczytowo-pompowych w zielonej transformacji

Elektrownie szczytowo-pompowe to obecnie najbardziej dojrzała technologia magazynowania energii, charakteryzująca się niezwykle długim czasem eksploatacji. Przy rosnącym udziale źródeł wykorzystujących energię odnawialną, takich jak instalacje fotowoltaiczne, czy farmy wiatrowe, jednostki te mają coraz większe znaczenie w zielonej transformacji. W Młotach w Gminie Bystrzyca Kłodzka przygotowywany jest największy tego typu magazyn energii w Polsce.

INNE TEGO AUTORA

Wskaźnik Bogactwa Narodów 2024. Sprawdź, na którym miejscu jest Polska

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE. Jest to wynik przyzwoity, ale nie zadowalający.
3 MIN CZYTANIA

W rankingu bogactwa Polska dopiero 18. wśród członków UE

Warsaw Enterprise Institute opublikował IV edycję Wskaźnika Bogactwa Narodów, wyjątkowego Indeksu, który oprócz PKB mierzy także jakość wydatków publicznych. Brane są pod uwagę państwa należące do Unii Europejskiej i OECD. Miejsca na podium zajmują Irlandia, Szwajcaria oraz Norwegia, której w tym roku udało się wyprzedzić Stany Zjednoczone. Polska zajmuje dopiero 27. pozycję na 38 gospodarek i 18. pozycję w UE.
3 MIN CZYTANIA

Branża noclegowa liczy długi i wypatruje gości

Rusza sezon dla turystycznych obiektów noclegowych. Bez wątpienia przedsiębiorcy oferujący zakwaterowanie liczą, że w nadchodzących miesiącach utrzyma się tendencja z zeszłego roku, gdy liczba turystów, którym udzielono noclegów wzrosła o blisko 6 proc.
5 MIN CZYTANIA