fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaArchiwumWęglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks – tradycja i nowoczesność

Węglokoks to marka, która od ponad 70 lat z powodzeniem funkcjonuje na rynku polskim. W tym czasie zmieniło się niemal wszystko, więc zmieniliśmy się i my.

Węglokoks znany jest na rynkach wielu państw, niemal wszystkich kontynentów naszego globu. Daliśmy się poznać jako solidny i wiarygodny partner, utrzymując i rozwijając relacje z największymi przedsiębiorstwami działającymi we współczesnej gospodarce. Wyzwania, które stawia przed nami rynek, powodują, że nie wystarczy już odpowiadać na pojawiające się problemy. Trzeba prowadzić aktywna politykę i zdecydowanie wyprzedzać pojawiające się trendy.

Ambitne cele

Przez dziesiątki lat naszym znakiem firmowym był węgiel, który dostarczaliśmy do naszych odbiorców koleją, samochodami oraz statkami morskimi. Jesteśmy dumni z tej historii, bo czerpiemy z niej siłę do realizacji kolejnych zadań. Cele stawiamy zaś sobie ambitne, tak by skutecznie rozwijać nasze przedsiębiorstwo i tworzyć warunki do projektowania nowych zadań. Współczesny świat i rynek to skomplikowana i bardzo szybko zmieniająca się materia.

Aktualnie Węglokoks to potężna i stale rozwijająca się Grupa Kapitałowa, którą tworzy ponad 20 przedsiębiorstw działających w obszarach górnictwa, hutnictwa, logistyki i handlu. Chcemy, by każde z nich było wiodącym podmiotem w swojej branży. Planowane i już wdrażane przez nie projekty to inwestycje oparte o najnowocześniejsze rozwiązania. Chcemy tworzyć nowe produkty i usługi, które spełnią nie tylko najwyższe wymagania naszych klientów, ale staną się również elementem ważnym społecznie i podnoszącym ogólny komfort życia.

Pracownicy Grupy Kapitałowej Węglokoks potrafią to robić. Świetnie znamy obszary działalności, w których się poruszamy, ale potrafimy tez myśleć i działać innowacyjnie, podejmując wyzwania przed którymi wcześniej nie stawaliśmy. W ostatnich latach z sukcesami zrealizowaliśmy kilka takich projektów, a słowa uznania, jakie potem usłyszeliśmy, stały się dla nas motywacją do jeszcze bardziej wzmożonej pracy.

Nowa strategia Węglokoksu

W ciągu siedmiu dekad naszego funkcjonowania na rynku sprzedaliśmy ponad 1,5 mld ton surowca. Kilka lat temu przyszedł czas na zmiany oraz na stworzenie Grupy Kapitałowej działającej na rynku B2B, opartej na produkcji i handlu węglem, przetwórstwie stali, logistyce i obsłudze rynku

energetyki i ciepłownictwa. Jednak nasze otoczenie wciąż dynamicznie się zmienia. Najbliższe lata będą kluczowe dla sektora  górniczego, hutniczego i energetycznego.

Najpierw pandemia, a od 2022 r. wojna za wschodnią granicą zmieniają  całkowicie sytuację otoczenia konkurencyjnego i makro-otoczenia. Elastycznie dopasowując się do obecnej sytuacji, zdajemy sobie sprawę, że musimy podążać za rozwojem, dostosowywać technologie do postępujących zmian na  świecie i wykorzystywać nowe szanse rynkowe.

Dlatego stajemy przed koniecznością stopniowego oraz systematycznego przeobrażania całej Grupy Kapitałowej, by móc osiągać nowe, ambitne cele.

W 2022 r. rozpoczęliśmy przebudowę Grupy. Zaczynamy od sprzedaży całego pakietu akcji spółek wydobywczych: Polskiej Grupy Górniczej SA oraz Węglokoks Kraj SA. Modyfikujemy strukturę produktową, koncentrując się w większym stopniu na węglu metalurgicznym, wpisanym na listę surowców strategicznych UE. Rozpoczynamy również programy inwestycyjne w hutnictwie, finalnie procedując rebranding naszej Spółki oraz całej Grupy Kapitałowej.

Ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę z faktu, że polski system elektroenergetyczny opiera się na węglu, a transformacja energetyczna musi odbywać się w sposób zrównoważony, dlatego w najbliższych latach będziemy wsparciem oraz liderem zmian procesu transformacji w regionie.

Nasza działalność koncentrować się będzie na rozwoju czterech linii biznesowych: handlu, logistyki, hutnictwa i nowoczesnej energetyki. Będziemy zajmować się również rozwojem nowych obszarów działalności, m.in. wykorzystaniem wodoru oraz technologiami magazynowania energii.

Koncentracja na tych właśnie obszarach, przy wykorzystywaniu szans rozwoju poprzez ewentualne akwizycje i przejęcia, pozwoli na utrzymanie stabilnego wzrostu wszystkich podmiotów należących do Grupy. Będziemy nie tylko wiarygodnym oraz odpowiedzialnym partnerem w biznesie, gwarantującym bezpieczeństwo oraz rozwój naszym Pracownikom i ich Rodzinom, ale także Grupą odpowiedzialną za środowisko, w którym funkcjonujemy, dbającą o wszystkich naszych Interesariuszy.

Elastyczność i wykorzystanie kompetencji

Ostatnie lata nauczyły nas również i tego, że podejmować trzeba zupełnie nowe wyzwania, które nie były wcześniej planowane. Jako jeden z najważniejszych podmiotów gospodarczych w polskiej gospodarce stajemy często przed bardzo trudnymi zadaniami, mającymi ogromne znaczenie nie tylko biznesowe, ale i społeczne. Już na początku pandemii koronawirusa okazało się, że może zabraknąć łózek w specjalistycznych jednostkach służby zdrowia. Wsparliśmy więc nie tylko istniejące jednostki, ale też w ramach rządowego programu uruchomiliśmy tymczasowy obiekt na blisko 150 łóżek, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę medyczną.

Sprawnie i skutecznie zadziałaliśmy również w momencie, gdy pojawiła się potrzeba zapewnienia ochrony wschodniej granicy państwa. Ogromne przedsięwzięcie produkcyjno-logistyczne, w które zaangażowanych było kilka zakładów Grupy Kapitałowej Węglokoks, pozwoliło na wyprodukowanie i dostarczenie do oddalonej o prawie 500 km granicy znakomitej jakości elementów stalowych stanowiących podstawę skutecznej zapory.

Bez zaangażowania pracowników Węglokoksu trudno sobie wyobrazić przeprowadzenie importu kilku milionów ton węgla. Skutecznie uzupełniliśmy braki surowca potrzebnego do ogrzania tysięcy gospodarstw domowych, po wprowadzeniu zakazu importu surowców energetycznych z Rosji. Umowy podpisane z ponad 550 gminami z tereny całego kraju spowodowały, ze żadna polska rodzina nie została pozostawiona w zimie bez możliwości ogrzania mieszkania.

Materiał powstał we współpracy z Grupą Kapitałową Węglokoks

INNE Z TEJ KATEGORII

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.

KGHM inwestuje w zieloną zmianę

Dzięki intensywnym działaniom i naciskowi, jakie KGHM Polska Miedź kładzie na ekologię, produkcja przemysłowa spółki i Grupy staje się wyraźnie mniej ingerująca w środowisko naturalne.

INNE TEGO AUTORA

Pułapki podatkowe w nowej ustawie o fundacjach rodzinnych [KOMENTARZ]

Ustawa o fundacji rodzinnej wejdzie w życie 22 maja br. Jednak już dokonano jej nowelizacji. Zmiany zasad opodatkowania w większości są korzystne. Ale jedna z koncepcji może poważnie skomplikować prowadzenie fundacji. Publikujemy komenatrz ekspercki na ten temat, którego autorem jest doradca podatkowy Ewa Flor.
7 MIN CZYTANIA

Grupa PGE powiększyła się o segment energetyki kolejowej

PGE Polska Grupa Energetyczna zakończyła proces zakupu 100 proc. udziałów PKP Energetyka, stając się właścicielem spółki będącej wyłącznym dostawcą energii dla krajowego sektora kolejowego oraz świadczenia usług utrzymania sieci trakcyjnej.

#TechForBetterHealth. Trzecia edycja Huawei Startup Challenge zakończona

Ekspercka kapituła złożona z reprezentantów świata nauki, profesjonalnej medycyny i biznesu wybrała zwycięzców tegorocznej edycji konkursu dla startupów Huawei Startup Challenge organizowanej pod hasłem #TechForBetterHealth.