fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaPodatkiZapomniałeś o rozliczeniu PIT i co teraz?

Zapomniałeś o rozliczeniu PIT i co teraz?

Przedsiębiorcy mieli obowiązek rozliczyć swój PIT z dochodów (przychodów) w terminie do 2 maja 2023 r. Mogli to zrobić papierowo lub elektronicznie przez portal e-Urząd. Jeśli tego w ustawowym terminie nie zrobili, mogą ponieść za to odpowiedzialność karno-skarbową.

Według Lidii Rubińskiej, konsultanta w dziale doradztwa podatkowego BDO, w korzystniejszej sytuacji są przedsiębiorcy, którym pierwszy raz zdarzyło się zapomnieć o złożeniu swojego zeznania w terminie. Fiskus może potraktować ich łagodniej i odstąpić od ukarania. Na wymiar kary wpływa skala popełnionego czynu.

– Wyższą karą może zostać ukarany przedsiębiorca, który nie złożył zeznania w terminie i nie zapłacił podatku. Niższą karę może otrzymać ten kto wpłacił podatek w terminie, ale spóźnił się z samym PIT-em. Ratunkiem na uniknięcie kary jest przyznanie się do winy dobrowolnie. Służy temu instytucja czynnego żalu – tłumaczy Lidia Rubińska.

Czynny żal może pomóc

Nasza rozmówczyni jednocześnie przypomina, że zgodnie z art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego czynny żal do finansowego organu postępowania przygotowawczego może być złożony także za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.

– Należy podkreślić, że czynny żal jest skuteczny zanim organ podatkowy dowie się o popełnieniu czynu zabronionego, a więc przed rozpoczęciem kontroli lub innych czynności zmierzających do ujawnienia tego czynu. Przedsiębiorca nie uwolni się od odpowiedzialności, gdy przyzna się do winy za późno, a więc m.in. w tym czasie, kiedy organ skarbowy miał już udokumentowaną wiadomość o popełnieniu czynu zabronionego. W takim przypadku czynny żal będzie nieskuteczny – ostrzega ekspert BDO.

Nie ma wzoru, wystarczy pismo

Warto też pamiętać, że przepisy nie określają urzędowego wzoru zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego, a więc czynnego żalu. Zawiadomienie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu. Jak każde pismo i to powinno zawierać dane organu skarbowego, dane składającego, przyczynę niewykonania obowiązku wraz z uzasadnieniem oraz podpis.

– Należy pamiętać, że składając czynny żal należy złożyć zaległe zeznanie (PIT) oraz zapłacić zaległy podatek wynikający z tego zeznania wraz z odsetkami za zwłokę – zastrzega Lidia Rubińska.

Podkreśla także, że przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą również musieli się rozliczyć z fiskusem do 2 maja 2023 r. (za 2022 r.). Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Zatem jeśli przedsiębiorca miał w poprzednim roku podatkowym zawieszoną działalność gospodarczą, nie osiągnął żadnych dochodów ani nie poniósł żadnych kosztów to składa PIT zerowy. Za niezłożenie PIT-u w terminie fiskus też może go ukarać.

– Kary nie muszą się obawiać osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie i rozliczają się na formularzu PIT-37. Zeznania te zostały automatycznie przygotowane dla nich i złożone przez urząd skarbowy. Można je zobaczyć w serwisie Twój e- PIT na stronie e-Urzędu skarbowego. Jeśli z zeznania wynikał zwrot podatku to zostanie on zwrócony podatnikowi w terminie do 45 dni – podsumowuje nasza rozmówczyni.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

Fundacja rodzinna – obrót majątkiem z podatkiem czy bez?

W przypadku gdy fundacja rodzinna nabędzie nieruchomość lub inne mienie, a następnie je odsprzeda, narazi się na konieczność zapłaty 25-procentowego podatku dochodowego. Wbrew stanowisku fiskusa nie będzie jednak podlegać opodatkowaniu, jeśli nabyty majątek wniesie aportem do spółki.
3 MIN CZYTANIA

W tym roku Dzień Wolności Podatkowej przypada jeszcze później niż w roku ubiegłym!

Już po raz trzydziesty pierwszy Centrum im. Adama Smitha oblicza Dzień Wolności Podatkowej. W tym roku przypada on w piątek 28 czerwca, dopiero w 180 dzień roku! Na opłacenie wszystkich danin, czyli podatków, niezależnie od tego, jak się nazywają, w tym opłat i składek, które są przymusowe, pracujemy 179 (sto siedemdziesiąt dziewięć) z 366 dni, czyli o 8 dni dłużej niż w roku 2023.
5 MIN CZYTANIA

Szykują nam nowy podatek. Efektem będą drastyczne podwyżki cen gazu, węgla i paliwa

Jak informuje „Rzeczpospolita”, węgiel będzie droższy nawet o połowę, a olej napędowy o ponad 50 gr na litrze. Taki będzie efekt wprowadzenia przez rząd nowego podatku wynikającego z unijnej dyrektywy o systemie handlu emisjami gazów cieplarnianych. Jej uchwalenie ma nastąpić do końca 2024 r.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Do końca marca roczne rozliczenie CIT

Podatnicy CIT mają do końca marca czas na rozliczenie podatku dochodowego od osób prawnych za 2023 rok. Trzeba tego dokonać na druku CIT-8.
3 MIN CZYTANIA

Urlop i choroba w kosztach kwalifikowanych

Przedsiębiorcy mogą ująć w kosztach kwalifikowanych na działalność badawczo-rozwojową wydatki poniesione na pracownika z tytułu urlopu, choroby i składek ZUS – potwierdza minister finansów w interpretacji ogólnej.
4 MIN CZYTANIA

Część firm będzie upubliczniać informacje o podatku dochodowym

Największe przedsiębiorstwa międzynarodowe będą musiały publikować sprawozdania o podatku dochodowym. To kolejny z elementów, który ma uszczelnić system podatkowy.
4 MIN CZYTANIA