fbpx
niedziela, 28 maja, 2023
Strona głównaPodatkiZapomniałeś o rozliczeniu PIT i co teraz?

Zapomniałeś o rozliczeniu PIT i co teraz?

Przedsiębiorcy mieli obowiązek rozliczyć swój PIT z dochodów (przychodów) w terminie do 2 maja 2023 r. Mogli to zrobić papierowo lub elektronicznie przez portal e-Urząd. Jeśli tego w ustawowym terminie nie zrobili, mogą ponieść za to odpowiedzialność karno-skarbową.

Według Lidii Rubińskiej, konsultanta w dziale doradztwa podatkowego BDO, w korzystniejszej sytuacji są przedsiębiorcy, którym pierwszy raz zdarzyło się zapomnieć o złożeniu swojego zeznania w terminie. Fiskus może potraktować ich łagodniej i odstąpić od ukarania. Na wymiar kary wpływa skala popełnionego czynu.

– Wyższą karą może zostać ukarany przedsiębiorca, który nie złożył zeznania w terminie i nie zapłacił podatku. Niższą karę może otrzymać ten kto wpłacił podatek w terminie, ale spóźnił się z samym PIT-em. Ratunkiem na uniknięcie kary jest przyznanie się do winy dobrowolnie. Służy temu instytucja czynnego żalu – tłumaczy Lidia Rubińska.

Czynny żal może pomóc

Nasza rozmówczyni jednocześnie przypomina, że zgodnie z art. 16 § 1 Kodeksu karnego skarbowego nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu. Na podstawie przepisów Kodeksu karnego skarbowego czynny żal do finansowego organu postępowania przygotowawczego może być złożony także za pośrednictwem konta w e-Urzędzie Skarbowym.

– Należy podkreślić, że czynny żal jest skuteczny zanim organ podatkowy dowie się o popełnieniu czynu zabronionego, a więc przed rozpoczęciem kontroli lub innych czynności zmierzających do ujawnienia tego czynu. Przedsiębiorca nie uwolni się od odpowiedzialności, gdy przyzna się do winy za późno, a więc m.in. w tym czasie, kiedy organ skarbowy miał już udokumentowaną wiadomość o popełnieniu czynu zabronionego. W takim przypadku czynny żal będzie nieskuteczny – ostrzega ekspert BDO.

Nie ma wzoru, wystarczy pismo

Warto też pamiętać, że przepisy nie określają urzędowego wzoru zawiadomienia o popełnieniu czynu zabronionego, a więc czynnego żalu. Zawiadomienie można złożyć pisemnie lub ustnie do protokołu. Jak każde pismo i to powinno zawierać dane organu skarbowego, dane składającego, przyczynę niewykonania obowiązku wraz z uzasadnieniem oraz podpis.

– Należy pamiętać, że składając czynny żal należy złożyć zaległe zeznanie (PIT) oraz zapłacić zaległy podatek wynikający z tego zeznania wraz z odsetkami za zwłokę – zastrzega Lidia Rubińska.

Podkreśla także, że przedsiębiorcy, którzy zawiesili działalność gospodarczą również musieli się rozliczyć z fiskusem do 2 maja 2023 r. (za 2022 r.). Zgodnie z art. 45 ust. 1 ustawy o PIT podatnicy są zobowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym. Zatem jeśli przedsiębiorca miał w poprzednim roku podatkowym zawieszoną działalność gospodarczą, nie osiągnął żadnych dochodów ani nie poniósł żadnych kosztów to składa PIT zerowy. Za niezłożenie PIT-u w terminie fiskus też może go ukarać.

– Kary nie muszą się obawiać osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę lub umowę zlecenie i rozliczają się na formularzu PIT-37. Zeznania te zostały automatycznie przygotowane dla nich i złożone przez urząd skarbowy. Można je zobaczyć w serwisie Twój e- PIT na stronie e-Urzędu skarbowego. Jeśli z zeznania wynikał zwrot podatku to zostanie on zwrócony podatnikowi w terminie do 45 dni – podsumowuje nasza rozmówczyni.

Ewa Konderak
Ewa Konderak
Od ponad 20 lat dziennikarka zajmująca się tematyką podatkową. Swoje artykuły publikowała na łamach ogólnopolskich dzienników prawno-gospodarczych, jak np. „Dziennik Gazeta Prawna” oraz portali gospodarczych, jak np. rp.pl. Ma także bogate doświadczenie w redagowaniu publikacji książkowych, współpracując z największymi wydawnictwami w Polsce. Ukończyła studia na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Społecznych na Uniwersytecie Warszawskim oraz podyplomowo Prawo Unii Europejskiej na tym samym Uniwersytecie.

INNE Z TEJ KATEGORII

NIK: system elektronicznej egzekucji długów nie zadziałał

W ocenie NIK wprowadzenie obowiązku przekazywania w formie elektronicznej tytułów wykonawczych nie przyczyniło się w pełni do uproszczenia i usprawnienia procedur egzekucji administracyjnej. Zamiast usprawnienia zrobił się bałagan.
3 MIN CZYTANIA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

Luka w CIT jak była, tak jest – jej uszczelnianie idzie coraz wolniej

Trudno oprzeć się wrażeniu, że CIT jest w Polsce podatkiem w jakimś sensie dobrowolnym. Stosując kreatywną księgowość w zasadzie można go uniknąć, o czym świadczy fakt, że rekordzista (firma z niemieckim kapitałem) zapłacił podatek CIT w wysokości 0,003 proc. osiągniętego przychodu.
4 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Resort finansów pracuje nad dużą nowelą Ordynacji podatkowej

Zmiany w Ordynacji podatkowej będą największe od lat – zapowiada Ministerstwo Finansów. Na razie propozycje zmian znamy jedynie z wypowiedzi przedstawicieli resortu. Samego projektu jeszcze nie opublikowano.
3 MIN CZYTANIA

TSUE: Usługi ładowania elektryków są dostawą

Przedsiębiorca, który będzie świadczył usługi ładowania samochodów elektrycznych powinien na gruncie VAT traktować je jako dostawę towarów – uważa Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (wyrok w sprawie C-282/22).
2 MIN CZYTANIA

Fundacja rodzinna daje sporo korzyści. Również podatkowych [WYWIAD]

Już 22 maja 2023 r. wejdą w życie przepisy o fundacji rodzinnej. To nowa instytucja na gruncie prawa polskiego, która przewiduje sporo preferencji podatkowych. Opowiada nam o niej Marek Kończak – doradca podatkowy, starszy menedżer w Thedy & Partners.
3 MIN CZYTANIA