fbpx
piątek, 12 kwietnia, 2024
Strona głównaEnergetykaCo Polacy myślą o fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG?

Co Polacy myślą o fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG?

Większość Polaków pozytywnie wypowiada się o fuzji PGNiG, Lotosu i Orlenu i stworzeniu nowego multikoncernu energetycznego – wynika z badania firmy United Surveys.

Aż 54,6 proc. Polaków przepytanych przez United Surveys uważa, że fuzja PGNiG, Lotosu i Orlenu przyniesie bardziej stabilne ceny paliw w Polsce. 83 proc. respondentów w tej grupie to wyborcy PiS, a tylko 17 proc. opozycji.

Poza tym niemal połowa ankietowanych (47,4 proc.) wierzy, że połączenie tych firm przyniesie obniżkę paliw na stacjach benzynowych. Tutaj ponownie przeważali wyborcy PiS. Do tego Polacy są przekonani, że połączenie Orlenu i Lotosu przyniesie większe możliwości inwestycji ważnych dla gospodarki (62,3 proc.) i że wzmocni pozycję nowego koncernu multienergetycznego na rynku międzynarodowym (65,6 proc.).

Prawie połowa przepytanych uważa, że powstały podmiot będzie miał większe możliwości finansowania inwestycji ważnych dla środowiska oraz będzie miał większą odporność na wahania ekonomiczne i sytuację polityczną na świecie. Do tego 49,6 proc. Polaków sądzi, że fuzja ta zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski.

– W opinii badanych fuzja wpłynęła głównie na wzmocnienie marki, większe możliwości finansowania inwestycji ważnych dla gospodarki oraz wzmocnienie pozycji na rynku międzynarodowym – powiedział Adam Kostrzewski z United Surveys. – Te dwie ostatnie kwestie są ważne dla ponad 80 proc. zapytanych. Ponadto połowa badanych uważa, że dzięki temu procesowi zwiększyło się bezpieczeństwo energetyczne Polski – dodał.

Warto zaznaczyć, że według 48,8 proc. Polaków fuzja poprawi oceny polskiej gospodarki przez zagranicznych inwestorów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

Czy węgiel pozostanie w złożu?

Związkowcy sprzeciwiają się unijnej polityce energetyczno-klimatycznej, której rezultatem będzie zmniejszanie wydobycia węgla (w tym przypadku brunatnego) oraz redukcja zatrudnienia.
< 1 MIN CZYTANIA

Walka z globalnym ociepleniem trwa, a Chiny robią swoje

W 2023 roku władze Państwa Środka mocno postawiły na rozwój energetyki opartej o węgiel, co stawia pod znakiem zapytania możliwość realizacji przez Chiny celów klimatycznych wyznaczonych na rok 2030.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA