fbpx
sobota, 14 grudnia, 2024
Strona głównaEnergetykaCo Polacy myślą o fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG?

Co Polacy myślą o fuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG?

Większość Polaków pozytywnie wypowiada się o fuzji PGNiG, Lotosu i Orlenu i stworzeniu nowego multikoncernu energetycznego – wynika z badania firmy United Surveys.

Aż 54,6 proc. Polaków przepytanych przez United Surveys uważa, że fuzja PGNiG, Lotosu i Orlenu przyniesie bardziej stabilne ceny paliw w Polsce. 83 proc. respondentów w tej grupie to wyborcy PiS, a tylko 17 proc. opozycji.

Poza tym niemal połowa ankietowanych (47,4 proc.) wierzy, że połączenie tych firm przyniesie obniżkę paliw na stacjach benzynowych. Tutaj ponownie przeważali wyborcy PiS. Do tego Polacy są przekonani, że połączenie Orlenu i Lotosu przyniesie większe możliwości inwestycji ważnych dla gospodarki (62,3 proc.) i że wzmocni pozycję nowego koncernu multienergetycznego na rynku międzynarodowym (65,6 proc.).

Prawie połowa przepytanych uważa, że powstały podmiot będzie miał większe możliwości finansowania inwestycji ważnych dla środowiska oraz będzie miał większą odporność na wahania ekonomiczne i sytuację polityczną na świecie. Do tego 49,6 proc. Polaków sądzi, że fuzja ta zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski.

– W opinii badanych fuzja wpłynęła głównie na wzmocnienie marki, większe możliwości finansowania inwestycji ważnych dla gospodarki oraz wzmocnienie pozycji na rynku międzynarodowym – powiedział Adam Kostrzewski z United Surveys. – Te dwie ostatnie kwestie są ważne dla ponad 80 proc. zapytanych. Ponadto połowa badanych uważa, że dzięki temu procesowi zwiększyło się bezpieczeństwo energetyczne Polski – dodał.

Warto zaznaczyć, że według 48,8 proc. Polaków fuzja poprawi oceny polskiej gospodarki przez zagranicznych inwestorów.

PAP

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA