Większość Polaków pozytywnie wypowiada się o fuzji PGNiG, Lotosu i Orlenu i stworzeniu nowego multikoncernu energetycznego – wynika z badania firmy United Surveys.

Aż 54,6 proc. Polaków przepytanych przez United Surveys uważa, że fuzja PGNiG, Lotosu i Orlenu przyniesie bardziej stabilne ceny paliw w Polsce. 83 proc. respondentów w tej grupie to wyborcy PiS, a tylko 17 proc. opozycji.

Poza tym niemal połowa ankietowanych (47,4 proc.) wierzy, że połączenie tych firm przyniesie obniżkę paliw na stacjach benzynowych. Tutaj ponownie przeważali wyborcy PiS. Do tego Polacy są przekonani, że połączenie Orlenu i Lotosu przyniesie większe możliwości inwestycji ważnych dla gospodarki (62,3 proc.) i że wzmocni pozycję nowego koncernu multienergetycznego na rynku międzynarodowym (65,6 proc.).

Prawie połowa przepytanych uważa, że powstały podmiot będzie miał większe możliwości finansowania inwestycji ważnych dla środowiska oraz będzie miał większą odporność na wahania ekonomiczne i sytuację polityczną na świecie. Do tego 49,6 proc. Polaków sądzi, że fuzja ta zwiększy bezpieczeństwo energetyczne Polski.

– W opinii badanych fuzja wpłynęła głównie na wzmocnienie marki, większe możliwości finansowania inwestycji ważnych dla gospodarki oraz wzmocnienie pozycji na rynku międzynarodowym – powiedział Adam Kostrzewski z United Surveys. – Te dwie ostatnie kwestie są ważne dla ponad 80 proc. zapytanych. Ponadto połowa badanych uważa, że dzięki temu procesowi zwiększyło się bezpieczeństwo energetyczne Polski – dodał.

Warto zaznaczyć, że według 48,8 proc. Polaków fuzja poprawi oceny polskiej gospodarki przez zagranicznych inwestorów.

PAP

Poprzedni artykułKonfederacja: rośnie nadprodukcja prawa
Następny artykułRolnicy apelują o interwencyjny skup kukurydzy