fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaInwestycjeCoraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.

Najnowszy raport FDI Intelligence wykazał, że w 2022 roku Polska zajęła 5. miejsce w Europie, jeśli chodzi o napływ zagranicznych projektów typu greenfield, czyli inwestycji polegających na tworzeniu, np. nowego przedsiębiorstwa, od podstaw. Polski Instytut Ekonomiczny poinformował, że nasz kraj wyprzedziły tylko Francja, Hiszpania, Niemcy oraz Wielka Brytania.

Liczba inwestycji w Polsce rośnie

W sumie w 2022 roku w Polsce ogłoszono 493 projekty greenfield, podczas gdy we Francji było to 536 projektów, w Hiszpanii 702, w Niemczech 820, a w Wielkiej Brytanii 1119. Polski udział stanowił 7,2 proc. wszystkich projektów greenfield w Europie oraz 3 proc. na całym świecie.

W 2022 roku liczba takich inwestycji w Polsce wzrosła o 16 proc. rok do roku, przy średniej europejskiej wynoszącej 1 proc., a globalnej 15,7 proc. W Europie większy przyrost projektów odnotowano tylko w Turcji (22,9 proc.) oraz w Portugalii (79,1 proc.). Projekty, które napłynęły do Polski miały wartość 17,34 mld dolarów, co oznacza, że miały one mniejszą wartość niż inwestycje w krajach z czołówki listy. Dla porównania, wartość projektów w Wielkiej Brytanii to przeszło 101 mld dolarów.

Głównym czynnikiem zachęcającym do lokowania inwestycji typu greenfield w Europie oraz w Polsce są globalne zmiany w łańcuchach dostaw wywołane pandemią koronawirusa oraz wojną na Ukrainie. Swoje znaczenie ma też bliskość do rynków zbytu i klientów, a mniejszą rolę pełnią już koszty pracy, które w np. w Polsce idą w górę.

Eksperci PIE zauważyli, że w 2022 roku pojawił się nowy trend polegający na realizacji tzw. megaprojektów, czyli inwestycji o wartości przekraczającej 1 mld USD. Przykładem jest tutaj warta 7,48 mld dolarów inwestycja chińskiej CATL, polegająca na budowie gigafabryki baterii na Węgrzech.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA

UOKiK surowo ukarał Amazona

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 31 mln złotych grzywny na Amazon za wprowadzanie konsumentów w błąd.
2 MIN CZYTANIA

Polska chce zwiększyć eksport do Chin

W Warszawie miało miejsce polsko-chińskie spotkanie, którego głównym tematem była współpraca w sektorze rolno-spożywczym.
2 MIN CZYTANIA