fbpx
środa, 27 września, 2023
Strona głównaInwestycjeCoraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

Coraz więcej inwestycji greenfield w Polsce

W 2022 roku Polska znalazła się w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o liczbę projektów inwestycyjnych typu greenfield.

Najnowszy raport FDI Intelligence wykazał, że w 2022 roku Polska zajęła 5. miejsce w Europie, jeśli chodzi o napływ zagranicznych projektów typu greenfield, czyli inwestycji polegających na tworzeniu, np. nowego przedsiębiorstwa, od podstaw. Polski Instytut Ekonomiczny poinformował, że nasz kraj wyprzedziły tylko Francja, Hiszpania, Niemcy oraz Wielka Brytania.

Liczba inwestycji w Polsce rośnie

W sumie w 2022 roku w Polsce ogłoszono 493 projekty greenfield, podczas gdy we Francji było to 536 projektów, w Hiszpanii 702, w Niemczech 820, a w Wielkiej Brytanii 1119. Polski udział stanowił 7,2 proc. wszystkich projektów greenfield w Europie oraz 3 proc. na całym świecie.

W 2022 roku liczba takich inwestycji w Polsce wzrosła o 16 proc. rok do roku, przy średniej europejskiej wynoszącej 1 proc., a globalnej 15,7 proc. W Europie większy przyrost projektów odnotowano tylko w Turcji (22,9 proc.) oraz w Portugalii (79,1 proc.). Projekty, które napłynęły do Polski miały wartość 17,34 mld dolarów, co oznacza, że miały one mniejszą wartość niż inwestycje w krajach z czołówki listy. Dla porównania, wartość projektów w Wielkiej Brytanii to przeszło 101 mld dolarów.

Głównym czynnikiem zachęcającym do lokowania inwestycji typu greenfield w Europie oraz w Polsce są globalne zmiany w łańcuchach dostaw wywołane pandemią koronawirusa oraz wojną na Ukrainie. Swoje znaczenie ma też bliskość do rynków zbytu i klientów, a mniejszą rolę pełnią już koszty pracy, które w np. w Polsce idą w górę.

Eksperci PIE zauważyli, że w 2022 roku pojawił się nowy trend polegający na realizacji tzw. megaprojektów, czyli inwestycji o wartości przekraczającej 1 mld USD. Przykładem jest tutaj warta 7,48 mld dolarów inwestycja chińskiej CATL, polegająca na budowie gigafabryki baterii na Węgrzech.

Źródło: Tygodnik Gospodarczy PIE
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA