fbpx
poniedziałek, 25 września, 2023
Strona głównaEnergetykaCzy Polacy chcą ekologicznej energetyki?

Czy Polacy chcą ekologicznej energetyki?

Zdecydowana większość Polaków twierdzi, że polska energetyka powinna opierać się na odnawialnych źródłach energii.

Aż 79 proc. Polaków sądzi, że Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii (OZE) – wykazało badanie „Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrobione na zlecenie Autopay. Podobny odsetek uważa, że nasza energetyka powinna opierać się na OZE.

Choć obecnie aż 81 proc. Polaków chce, żeby OZE stanowiły podstawę polskiej energetyki, to jest to o 8 punktów procentowych niższy rezultat niż jeszcze rok temu. Jednocześnie co drugi ankietowany uważa, że OZE są zbyt drogie.

Węgiel trzyma się mocno

Rośnie natomiast poparcie Polaków dla energii atomowej oraz węglowej, które popiera – odpowiednio – 41 i 17 proc. respondentów. W obu przypadkach odsetek przekonanych do tych źródeł wzrósł o około 10 punktów procentowych. Za atomem i węglem częściej opowiadają się mężczyźni i osoby z najstarszej grupy wiekowej. Poza tym co piąty Polak uważa, że Polska nie powinna odchodzić od energii opartej na węglu.

Ograniczenie importu ropy czy gazu odbiło się na kieszeniach zwykłych Europejczyków. Znajduje to odzwierciedlenie w opiniach społecznych. Badani oczekują przede wszystkich niższych kosztów energii. Obawiając się rosnących cen, Polacy zwracają się do tego, co dobrze znają od dekad, czyli do węgla. Poparcie dla atomu to zapewne efekt toczącej się debaty publicznej – pierwsza polska elektrownia jądrowa nabiera coraz konkretniejszych kształtów

– powiedział Łukasz Zaworski, content marketing specialist w Autopay.

W badaniu napisano również, że Polacy inwestują w docieplanie swoich domów. W tegorocznej ankiecie inwestycje w tym zakresie zadeklarowało aż 59 proc. respondentów, podczas gdy rok temu odsetek ten wynosił 42 proc. Polacy kupują instalacje fotowoltaiczne (43 proc.), decydują się na zmianę ogrzewania na gazowe (36 proc.) oraz często montują pompy ciepła (33 proc.). Co ważne – 63 proc. ogranicza konsumpcję prądu, a 20 proc. chce kupić samochód elektryczny.

Źródło: Bluemedia

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA

Czekają nas olbrzymie podwyżki za prąd?

Jeśli rząd odejdzie od zamrożenia cen energii, to w 2024 roku Polacy będą musieli zapłacić za prąd o wiele więcej niż dzisiaj.
2 MIN CZYTANIA

Polska stanie się regionalnym hubem energetycznym?

Polski rząd liczy na to, że dzięki rozwojowi Terminalu FSRU 2 w rejonie Gdańska, nasz kraj stanie się hubem energetycznym dla państw regionu.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Rolnicy apelują o pilne wsparcie

Producenci kukurydzy apelują do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o pilne uruchomienie wsparcia, aby zrekompensować im niskie ceny tego zboża na rynku.
2 MIN CZYTANIA

Producenci jabłek borykają się z problemami

Polscy producenci jabłek stoją przed szeregiem wyzwań: od rosnących kosztów produkcji po zmiany regulacyjne w samej Unii Europejskiej.
2 MIN CZYTANIA

Rosną długi polskich lekarzy

W ciągu roku aż o 10 milionów złotych wzrosło zadłużenie prywatnych gabinetów lekarskich w Polsce.
< 1 MIN CZYTANIA