fbpx
poniedziałek, 17 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaCzy Polacy chcą ekologicznej energetyki?

Czy Polacy chcą ekologicznej energetyki?

Zdecydowana większość Polaków twierdzi, że polska energetyka powinna opierać się na odnawialnych źródłach energii.

Aż 79 proc. Polaków sądzi, że Polska powinna inwestować w odnawialne źródła energii (OZE) – wykazało badanie „Postawy ekologiczne Polek i Polaków 2023” zrobione na zlecenie Autopay. Podobny odsetek uważa, że nasza energetyka powinna opierać się na OZE.

Choć obecnie aż 81 proc. Polaków chce, żeby OZE stanowiły podstawę polskiej energetyki, to jest to o 8 punktów procentowych niższy rezultat niż jeszcze rok temu. Jednocześnie co drugi ankietowany uważa, że OZE są zbyt drogie.

Węgiel trzyma się mocno

Rośnie natomiast poparcie Polaków dla energii atomowej oraz węglowej, które popiera – odpowiednio – 41 i 17 proc. respondentów. W obu przypadkach odsetek przekonanych do tych źródeł wzrósł o około 10 punktów procentowych. Za atomem i węglem częściej opowiadają się mężczyźni i osoby z najstarszej grupy wiekowej. Poza tym co piąty Polak uważa, że Polska nie powinna odchodzić od energii opartej na węglu.

Ograniczenie importu ropy czy gazu odbiło się na kieszeniach zwykłych Europejczyków. Znajduje to odzwierciedlenie w opiniach społecznych. Badani oczekują przede wszystkich niższych kosztów energii. Obawiając się rosnących cen, Polacy zwracają się do tego, co dobrze znają od dekad, czyli do węgla. Poparcie dla atomu to zapewne efekt toczącej się debaty publicznej – pierwsza polska elektrownia jądrowa nabiera coraz konkretniejszych kształtów

– powiedział Łukasz Zaworski, content marketing specialist w Autopay.

W badaniu napisano również, że Polacy inwestują w docieplanie swoich domów. W tegorocznej ankiecie inwestycje w tym zakresie zadeklarowało aż 59 proc. respondentów, podczas gdy rok temu odsetek ten wynosił 42 proc. Polacy kupują instalacje fotowoltaiczne (43 proc.), decydują się na zmianę ogrzewania na gazowe (36 proc.) oraz często montują pompy ciepła (33 proc.). Co ważne – 63 proc. ogranicza konsumpcję prądu, a 20 proc. chce kupić samochód elektryczny.

Źródło: Bluemedia

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA