fbpx
czwartek, 21 września, 2023
Strona głównaInwestycjeCzy też inwestujesz w kryptowaluty?

Czy też inwestujesz w kryptowaluty?

Polacy inwestują w kryptowaluty, ale jeśli to robią, to raczej nie przeznaczają na to dużych środków finansowych.

Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazało, że Polacy chętnie inwestują w kryptowaluty. Wśród kryptoinwestorów aż 61 proc. przeznacza na to mniej niż 5 proc. swoich aktywów finansowych.

Z kolei mniej więcej co trzeci Polak inwestujący w kryptowaluty przeznacza na nie jeszcze niższą kwotę, która nie przekracza 1 proc. jego aktywów finansowych. Połowę swoich środków na kryptowaluty przeznacza tylko 2 proc. polskich inwestorów, a co dziesiąty wydaje na to więcej niż jedną czwartą. Jak dowiedzieli się analitycy PIE mediana środków przeznaczanych na kryptoinwestycje w Polsce to 1000 złotych, a średnia aż 7642 złotych, jednak po wykluczeniu 10 proc. skrajnych wartości jest to już 3992 złotych.

Polacy zapytani dlaczego inwestują w kryptowaluty najczęściej odpowiadają, że robią to z chęci uzyskania wysokiego zysku (49 proc.). Z kolei dla 38 proc. taka inwestycja została podyktowana czystą ciekawością, a 34 proc. chciało szybkiego zarobku. Co ciekawe, dla co czwartego kryptoinwestora istotne było zachowanie anonimowości oraz łatwość inwestycji. Wiarę w potencjał technologii blockchain wskazał prawie co piąty ankietowany, a co dziesiąty zainwestował w kryptowalutę z uwagi na inflację.

Ponad 30 proc. badanych deklarowało, że zyskało na inwestycji w kryptowaluty. Wśród nich 43,6 proc. zyskało więcej niż się spodziewało, a 42,6 proc. mniej niż się spodziewało. Ponad 22 proc. badanych zadeklarowało stratę w związku z inwestycją w kryptowaluty, a wśród ogółu inwestorów 20,7 proc. deklaruje, że padło ofiarą kryptowalutowego oszustwa

– napisano w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Z badania PIE dowiedzieliśmy się również, że aż co piąty kryptoinwestor w Polsce ukrywa lokowanie środków w blockchain przed rodziną.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

Polsko-ukraińskie porozumienie giełdowe

Towarowa Giełda Energii, Izba Rozliczeniowa Giełd Towarowych oraz Ukraińska Giełda Energii podpisały w Warszawie porozumienie o współpracy.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie szkoły mają poważny problem

W polskich szkołach zaczyna brakować nauczycieli, a co gorsza nie widać perspektyw na poprawę tego stanu rzeczy.
2 MIN CZYTANIA

Skarbówka pójdzie na rękę przedsiębiorcom

Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, którą mają ułatwić funkcjonowanie przedsiębiorcom z punktu widzenia realizacji obowiązków podatkowych.
< 1 MIN CZYTANIA

Firmy oczekują dotacji do magazynów energii

Polskie firmy niechętnie decydują się na zakup magazynów energii, bo dziś zwrot z tej inwestycji jest zbyt długi.
2 MIN CZYTANIA