fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeCzy też inwestujesz w kryptowaluty?

Czy też inwestujesz w kryptowaluty?

Polacy inwestują w kryptowaluty, ale jeśli to robią, to raczej nie przeznaczają na to dużych środków finansowych.

Badanie Polskiego Instytutu Ekonomicznego wykazało, że Polacy chętnie inwestują w kryptowaluty. Wśród kryptoinwestorów aż 61 proc. przeznacza na to mniej niż 5 proc. swoich aktywów finansowych.

Z kolei mniej więcej co trzeci Polak inwestujący w kryptowaluty przeznacza na nie jeszcze niższą kwotę, która nie przekracza 1 proc. jego aktywów finansowych. Połowę swoich środków na kryptowaluty przeznacza tylko 2 proc. polskich inwestorów, a co dziesiąty wydaje na to więcej niż jedną czwartą. Jak dowiedzieli się analitycy PIE mediana środków przeznaczanych na kryptoinwestycje w Polsce to 1000 złotych, a średnia aż 7642 złotych, jednak po wykluczeniu 10 proc. skrajnych wartości jest to już 3992 złotych.

Polacy zapytani dlaczego inwestują w kryptowaluty najczęściej odpowiadają, że robią to z chęci uzyskania wysokiego zysku (49 proc.). Z kolei dla 38 proc. taka inwestycja została podyktowana czystą ciekawością, a 34 proc. chciało szybkiego zarobku. Co ciekawe, dla co czwartego kryptoinwestora istotne było zachowanie anonimowości oraz łatwość inwestycji. Wiarę w potencjał technologii blockchain wskazał prawie co piąty ankietowany, a co dziesiąty zainwestował w kryptowalutę z uwagi na inflację.

Ponad 30 proc. badanych deklarowało, że zyskało na inwestycji w kryptowaluty. Wśród nich 43,6 proc. zyskało więcej niż się spodziewało, a 42,6 proc. mniej niż się spodziewało. Ponad 22 proc. badanych zadeklarowało stratę w związku z inwestycją w kryptowaluty, a wśród ogółu inwestorów 20,7 proc. deklaruje, że padło ofiarą kryptowalutowego oszustwa

– napisano w Tygodniku Gospodarczym PIE.

Z badania PIE dowiedzieliśmy się również, że aż co piąty kryptoinwestor w Polsce ukrywa lokowanie środków w blockchain przed rodziną.

Źródło: PIE

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA