fbpx
czwartek, 23 maja, 2024
Strona głównaFelietonDuzi dla małych – hasło wciąż aktualne

Duzi dla małych – hasło wciąż aktualne

Duże spółki mają możliwości i potencjał, by wspomóc małe i średnie firmy w rozwoju. Taka współpraca musi się jednak odbywać w modelu win-win.

Jednym z kluczowych zagadnień, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w Polsce w najbliższych latach, jest kwestia podniesienia innowacyjności naszej gospodarki. Żyjemy w kraju o dużym potencjalne i możliwościach. Mamy wykształcone społeczeństwo, wiele talentów i małych, dynamicznie rozwijających się firm. Dysponujmy niezłym położeniem geograficznym i coraz lepszą infrastrukturą komunikacyjną. Aby wykorzystać te atuty, musimy poszukiwać trwałych przewag konkurencyjnych, których źródłem są właśnie innowacje.

To jeden z powodów, dla których w połowie czerwca redakcja „Forum Polskiej Gospodarki” w ramach cyklu „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę” zorganizowała Forum Innowacji. Jak podali organizatorzy: „liczymy, że będzie ono owocnym wkładem intelektualnym i przełoży się na pożyteczne i praktyczne rozwiązania”. Miałem przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu w roli jednego z panelistów w dyskusji na temat roli państwa i narodowych czempionów w budowaniu innowacyjnej gospodarki (w drugiej części wydarzenia inni goście dyskutowali o tym, czy Polska ma szansę stać się europejskim centrum FinTech). Jako przedstawiciel polskiego sektora MŚP podkreśliłem, że nie tylko duże spółki z udziałem Skarbu Państwa, ale również polskie prywatne firmy z tego sektora starają się patrzeć na innowacje szeroko, widzą potencjał do aktywności w tym obszarze, zarówno jeśli chodzi o ofertę produktową, menadżerską, jak i eksportową, a także w miarę możliwości inwestują w kapitał ludzki. Innowacje dają przewagę w biznesie, ale trzeba umiejętnie je wdrażać. My, w Grupie Inwest, której jestem prezesem i założycielem, potrzebne kompetencje w tej sferze budujemy od lat i widzimy, że przynosi to oczekiwane efekty.

Od lat też w ramach tego typu dyskusji przypominam hasło, które jest niezwykle ważne w kontekście współpracy czempionów z sektorem MŚP – „duzi dla małych”. Wkład tych dużych, czyli czempionów w budowanie silnej gospodarki może znaleźć odzwierciedlenie m.in. we wspieraniu ekosystemu sprzyjającego innowacyjności. Spółki te mogą generować popyt na usługi i towary z jednej strony zaspokajający ich potrzeby, z drugiej pobudzający kooperantów do rozwoju oferty produktowej. Mogą też pełnić rolę podmiotów wspierających istniejące już firmy, jak również startupy nie tylko poprzez wejście kapitałowe, ale także służąc im wsparciem w takich obszarach jak zarządzanie czy pozyskiwanie klientów.

Generalnie chodzi o to, aby zbudować symbiotyczny system, w którym kooperacja i realizacja wspólnych przedsięwzięć służyć będzie wzmocnieniu dużych polskich firm i jednocześnie przyczyni się do wzrostu tych mniejszych. Całościowo zaś pożytek odniosą z tego wszyscy – przedsiębiorcy i konsumenci. Efektem powinien być wzrost konkurencyjności naszej gospodarki oraz wyższe wynagrodzenia pracowników.

Krótko mówiąc, hasło „duzi dla małych” jest dziś wyjątkowo aktualne. Duże spółki z udziałem Skarbu Państwa mają możliwości i potencjał, by wspomóc małe i średnie firmy w rozwoju. Taka współpraca musi się jednak odbywać w modelu win-win, gdzie obie strony są zwycięzcami.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czego oczy nie widzą, tego sercu nie żal

Z pewnością zgodzimy się wszyscy, że najbardziej nieakceptowalną i wywołującą oburzenie formą działania każdej władzy, niezależnie od ustroju, jest działanie w tajemnicy przed własnym obywatelem. Nawet jeżeli nosi cechy legalności. A jednak decydentom i tak udaje się ukryć przed społeczeństwem zdecydowaną większość trudnych i nieakceptowanych działań, dzięki wypracowanemu przez wieki mechanizmowi.
5 MIN CZYTANIA

Legia jest dobra na wszystko!

No to mamy chyba „początek początku”. Dotychczas tylko się mówiło o wysłaniu wojsk NATO na Ukrainę, ale teraz Francja uderzyła – jak mówi poeta – „w czynów stal”, to znaczy wysłała do Doniecka 100 żołnierzy Legii Cudzoziemskiej. Muszę się pochwalić, że najwyraźniej prezydent Macron jakimści sposobem słucha moich życzliwych rad, bo nie dalej, jak kilka miesięcy temu, w nagraniu dla portalu „Niezależny Lublin”, dokładnie to mu doradzałem – żeby mianowicie, skoro nie może już wytrzymać, wysłał na Ukrainę kontyngent Legii Cudzoziemskiej.
5 MIN CZYTANIA

Rozzłościć się na śmierć

Nie spędziłem majówki przed komputerem i w Internecie. Ale po powrocie do codzienności tym bardziej widzę, że Internet stał się miejscem, gdzie po prostu nie można odpocząć.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA