fbpx
czwartek, 28 marca, 2024
Strona głównaFelietonDuzi dla małych – hasło wciąż aktualne

Duzi dla małych – hasło wciąż aktualne

Duże spółki mają możliwości i potencjał, by wspomóc małe i średnie firmy w rozwoju. Taka współpraca musi się jednak odbywać w modelu win-win.

Jednym z kluczowych zagadnień, z którymi będziemy musieli się zmierzyć w Polsce w najbliższych latach, jest kwestia podniesienia innowacyjności naszej gospodarki. Żyjemy w kraju o dużym potencjalne i możliwościach. Mamy wykształcone społeczeństwo, wiele talentów i małych, dynamicznie rozwijających się firm. Dysponujmy niezłym położeniem geograficznym i coraz lepszą infrastrukturą komunikacyjną. Aby wykorzystać te atuty, musimy poszukiwać trwałych przewag konkurencyjnych, których źródłem są właśnie innowacje.

To jeden z powodów, dla których w połowie czerwca redakcja „Forum Polskiej Gospodarki” w ramach cyklu „Gospodarka – inwestycje – innowacje. Wyzwania dla Polski na najbliższą dekadę” zorganizowała Forum Innowacji. Jak podali organizatorzy: „liczymy, że będzie ono owocnym wkładem intelektualnym i przełoży się na pożyteczne i praktyczne rozwiązania”. Miałem przyjemność uczestniczyć w tym wydarzeniu w roli jednego z panelistów w dyskusji na temat roli państwa i narodowych czempionów w budowaniu innowacyjnej gospodarki (w drugiej części wydarzenia inni goście dyskutowali o tym, czy Polska ma szansę stać się europejskim centrum FinTech). Jako przedstawiciel polskiego sektora MŚP podkreśliłem, że nie tylko duże spółki z udziałem Skarbu Państwa, ale również polskie prywatne firmy z tego sektora starają się patrzeć na innowacje szeroko, widzą potencjał do aktywności w tym obszarze, zarówno jeśli chodzi o ofertę produktową, menadżerską, jak i eksportową, a także w miarę możliwości inwestują w kapitał ludzki. Innowacje dają przewagę w biznesie, ale trzeba umiejętnie je wdrażać. My, w Grupie Inwest, której jestem prezesem i założycielem, potrzebne kompetencje w tej sferze budujemy od lat i widzimy, że przynosi to oczekiwane efekty.

Od lat też w ramach tego typu dyskusji przypominam hasło, które jest niezwykle ważne w kontekście współpracy czempionów z sektorem MŚP – „duzi dla małych”. Wkład tych dużych, czyli czempionów w budowanie silnej gospodarki może znaleźć odzwierciedlenie m.in. we wspieraniu ekosystemu sprzyjającego innowacyjności. Spółki te mogą generować popyt na usługi i towary z jednej strony zaspokajający ich potrzeby, z drugiej pobudzający kooperantów do rozwoju oferty produktowej. Mogą też pełnić rolę podmiotów wspierających istniejące już firmy, jak również startupy nie tylko poprzez wejście kapitałowe, ale także służąc im wsparciem w takich obszarach jak zarządzanie czy pozyskiwanie klientów.

Generalnie chodzi o to, aby zbudować symbiotyczny system, w którym kooperacja i realizacja wspólnych przedsięwzięć służyć będzie wzmocnieniu dużych polskich firm i jednocześnie przyczyni się do wzrostu tych mniejszych. Całościowo zaś pożytek odniosą z tego wszyscy – przedsiębiorcy i konsumenci. Efektem powinien być wzrost konkurencyjności naszej gospodarki oraz wyższe wynagrodzenia pracowników.

Krótko mówiąc, hasło „duzi dla małych” jest dziś wyjątkowo aktualne. Duże spółki z udziałem Skarbu Państwa mają możliwości i potencjał, by wspomóc małe i średnie firmy w rozwoju. Taka współpraca musi się jednak odbywać w modelu win-win, gdzie obie strony są zwycięzcami.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polityka religijna

O czym powinien był felieton w Wielkim Tygodniu? Czy o niegodziwej mamonie, czy raczej o sferach od niej odległych? Z pozoru trzeba by preferować raczej te drugie tematy – ale kiedy zastanowimy się nieco głębiej, to niepodobna nie dojść do wniosku, że tematem świątecznego felietonu powinna być… polityka.
5 MIN CZYTANIA

Nie pal marihuany przy Mamusi. No, chyba że w Niemczech

Problem legalizacji marihuany nie znajduje się w pierwszej dziesiątce kluczowych spraw, jakie powinniśmy rozwiązać. Łączy się za to z szerszym zjawiskiem, jakim jest państwowy paternalizm. A to już jest coś ważnego. Coś, co warto opisać.
5 MIN CZYTANIA

Politycy szkodzą? Sami ich wybraliśmy!

Politycy cały czas nas oszukują, okłamują i okradają. Układają nam świat według własnego widzimisię, na naszą szkodę. Logika podpowiada, że politykom i urzędnikom należałoby odebrać wpływ na najważniejsze dziedziny życia gospodarczego i społecznego, a tymczasem Polacy chcą państwowej służby zdrowia czy państwowej edukacji.
6 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Dlaczego rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę?

Na rynek mieszkaniowy musimy patrzeć jak na jeden ze strategicznych obszarów gospodarczych państwa, takich jak komunikacja, energetyka czy zbrojeniówka. Bez mieszkań państwo nie będzie się w stanie rozwijać. Nadal będziemy mieć również poważne problemy natury demograficznej. Tymczasem można odnieść wrażenie, że rząd w kwestii strategii mieszkaniowej wywiesił białą flagę.
6 MIN CZYTANIA

Na czym polega rozsądna i skuteczna pomoc uchodźcom?

Jesteśmy świadkami największego od kilkudziesięciu lat kryzysu humanitarnego w naszej części świata. Na skutek inwazji Rosji na Ukrainę do Polski napłynęła kilkumilionowa rzesza uchodźców zza wschodniej granicy. Na tę potrzebę Polacy odpowiedzieli serdecznością i życzliwością. Wielkie serca naszych rodaków to wspaniały pokaz solidarności. Jednak dopiero teraz przed nami największe wyzwania: społeczne, polityczne i gospodarcze. Reakcja na nie stanowić będzie prawdziwy egzamin dla naszego państwa.
5 MIN CZYTANIA

List do przewodniczącej Komisji Europejskiej o natychmiastowe odblokowanie Polsce środków z KPO

Prezentujemy list prezesa Rady Gospodarczej Strefy Wolnego Słowa do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, w którym apeluje on o niezwłoczne odblokowanie Polsce funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.
< 1 MIN CZYTANIA