fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaEnergetykaElektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Elektrownie wiatrowe doprowadziły Siemensa na skraj upadku

Awarie elektrowni wiatrowych marki Siemens Energy doprowadziły firmę do trudnej sytuacji finansowej, w której – aby ją uratować – niezbędna była pomoc niemieckiego rządu.

W 2017 roku Siemens przejął hiszpańską firmę Gamesa SA, dzięki czemu miał zostać jednym z globalnych liderów w instalacji turbin wiatrowych. 

Transakcja ta była jednak początkiem problemów niemieckiej firmy. W roku 2020 na wydzieloną spółkę Siemens Energy spłynęły rachunki sięgające 1,6 miliarda euro, za naprawę wadliwych modeli wiatraków 4.X i 5.X, które powstały w wyniku współpracy z Hiszpanami. 

Firma cały czas posiada portfel zamówień o wartości 110 miliardów euro. Jednak aby móc je realizować niezbędny jest kapitał sięgający 15 miliardów euro. Pieniądze mają zostać pozyskane od banków i inwestorów. Na połowę tej kwoty gwarancje udzielił niemiecki rząd, który utrzymuje, że produkty Siemensa będą kluczowym elementem w transformacji energetycznej kraju. Wsparcie przedsiębiorstwu zapewnią też prawdopodobnie Dania i Hiszpania. 

Kilka miesięcy temu Polska Grupa Energetyczna zamówiła od Siemensa 107 turbin wiatrowych, które mają być wykorzystane w morskiej farmie Baltica 2. Zakończenie prac nad tym projektem ma nastąpić do 2027 roku. 

Bloomberg, Reuter

Jakub Klimkowicz
Jakub Klimkowicz
Specjalista ds. stosunków międzynarodowych oraz nowych technologii. Doświadczenie zdobywał, pracując zawodowo w największych polskich firmach działających na rynku rejestracji domen, hostingu i e-commerce. Autor kilkunastu tysięcy tekstów w internetowych serwisach informacyjnych.

INNE Z TEJ KATEGORII

Czy wiatraki zmielą bociany?

Na obszarze specjalnej ochrony bocianów na Warmii ma zostać wybudowanych 40 turbin elektrowni wiatrowej. Okoliczni mieszkańcy są oburzeni, bo turbiny „będą mieliły ptaki”.
2 MIN CZYTANIA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Biometan kluczem do transformacji energetycznej?

Polskie firmy działające na rynku biogazowym są przekonane, że biogaz jest kluczem do transformacji energetycznej Polski.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Wojna z Hamasem pogrąża gospodarkę Izraela

Obniżona ocena wiarygodności kredytowej, mniejszy wzrost gospodarczy i załamanie rynku turystycznego to tylko niektóre z efektów trwającej od października wojny Izraela z Hamasem.
< 1 MIN CZYTANIA

Polacy są coraz mniej zainteresowani elektrykami

Coraz mniej Polaków deklaruje chęć nabycia pojazdów z silnikiem elektrycznym, a jednocześnie rośnie zainteresowanie samochodami na ropę i benzynę.
< 1 MIN CZYTANIA

Wzrost inflacji jest najniższy od trzech lat

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane o inflacji w styczniu, której wzrost był w tym miesiącu najniższy od marca 2021 roku.
< 1 MIN CZYTANIA