Pekin przyznał zwolnienia podatkowe firmie Elona Muska zaraz po tym, jak miliarder oznajmił, że Tajwan powinien być częścią Chińskiej Republiki Ludowej.

Swoje zdanie na temat sytuacji Tajwanu Elon Musk wygłosił w wywiadzie udzielonym „Financial Times”. Amerykański miliarder oznajmił w nim, że wyspa powinna stać się „strefą administracyjną” ChRL. Jego zdaniem nie jest to rozwiązanie „satysfakcjonujące wszystkich”, ale gdyby tak się stało, to Tajpej może mieć większą niezależność niż ta, którą posiada np. Hongkong.

Słowa te zostały zdecydowanie skrytykowane przez władze Republiki Chińskiej. Głos zabrał premier kraju Su Tseng-chang. Stwierdził on, że Elon Musk nie powinien wypowiadać się na temat relacji między jego krajem a Chińską Republiką Ludową, ponieważ ich zupełnie nie rozumie.

Inni przedstawiciele rządu w Tajpej ogłosili, że wstrzymają rządowe zamówienia na samochody marki Tesla należącej do Muska.

Zaraz po publikacji wywiadu z właścicielem Space X i Tesli oficjalny komunikat opublikowało Ministerstwo Przemysłu i Technologii Informacyjnych ChRL. Zgodnie z nim do sprzedaży w Państwie Środka zostaną przywrócone Model S i Model X Tesli. Jednocześnie zainteresowani nią klienci będą mogli nabyć te pojazdy bez podatku dochodowego.

Prawie połowa samochodów Tesli jest produkowana w szanghajskiej fabryce.

taiwannews.com.tw

Poprzedni artykułMocny apel o zawieszenie podatku handlowego
Następny artykułHandel będzie oszczędzał