Japońskie przedsiębiorstwo Daikin otworzy pod Łodzią fabrykę pomp ciepła.

Pixabay.com

W inauguracji tej inwestycji, w Ksawerowie w województwie łódzkim, wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który powiedział, że decyzja Japończyków to dowód na poczucie bezpieczeństwa zagranicznych inwestorów w Polsce.

– Uczciwe warunki gospodarowania są podstawą dla normalnego, szybkiego rozwoju gospodarczego – zaznaczył premier Morawiecki. – To nie (…) mętny staw, mętna woda, jest dobrym środowiskiem dla biznesu, tylko uczciwe, przejrzyste procedury – dodał premier.

Budowa fabryki Daikin pod Łodzią jest jedną z największych inwestycji zagranicznych w Polsce w ostatnich latach, a jej wartość wyniesie 300 mln euro. Według informacji przekazanych przez premiera Morawieckiego, dzięki powstaniu fabryki Daikin w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej powstanie co najmniej 1,5 tysiąca miejsc pracy – także dla specjalistów.

Premier Tadeusz Morawiecki dodał, że odbył spotkanie z prezesem firmy Daikin, podczas którego rozmawiał między innymi na temat pozyskiwania wysoko wykwalifikowanych pracowników.

– Rozmawialiśmy dzisiaj o szkolnictwie zawodowym, o szkolnictwie technicznym, jak i o uniwersytetach i politechnikach, które mogłyby – i powinny – tworzyć nowe kierunki studiów pod kątem wysoko zaawansowanych technologii – wyjaśnił szef polskiego rządu.

Japońska firma Daikin powstała w 1924 r. W 2021 r. jej obroty przekroczyły 22 mld euro, a pracowało dla niej niemal 85 tysięcy ludzi.

Poprzedni artykułZaostrzenie kar za przestępstwa skarbowe
Następny artykułPrzemysł szuka pracowników. Sprawdź, jakich