fbpx
wtorek, 18 czerwca, 2024
Strona głównaEnergetykaKluczowa polska firma ogłosi upadłość?

Kluczowa polska firma ogłosi upadłość?

Niewykluczone, że polska firma Rafako, która realizuje kluczowe inwestycje z zakresu energetyki, już wkrótce będzie zmuszona ogłosić upadłość. Potrzebne są pieniądze.

Przedsiębiorstwo Rafako od miesięcy boryka się z problemami finansowymi i jeśli szybko nie znajdzie nowego inwestora i nie dostanie zastrzyku gotówki, to spółce grozi upadłość – alarmuje Business Insider Polska. Będzie to poważny cios dla polskiego sektora energetycznego.

Według informacji przekazanych przez Business Insider Polska, 23 listopada ma odbyć się walne zgromadzenie Rafako, podczas którego głosowana będzie uchwała o bezwarunkowej konwersji długów na akcje i w razie braku jej zatwierdzenia państwowe spółki z grupy Polskiego Funduszu Rozwoju mogą odejść od stołu i wycofać swoją ofertę pomocową dla firmy. Chodzi tutaj o PFR TFI oraz Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, które kontrolują w sumie ok. 11 proc. akcji Rafako.

To jedyna szansa na to, by spółka przetrwała. Zdaję sobie sprawę, że to prowadzi do rozwodnienia akcjonariatu, ale nie ma innej opcji spłaty tych długów. Bez konwersji spółka utknie w martwym punkcie, ponieważ zadłużona nie będzie mogła startować w nowych przetargach, a brak zleceń oznacza brak przychodów, więc jej pozycja będzie się tylko pogarszać. Dla Rafako to zamknięte koło. Teraz jeszcze mamy szansę, by z tej sytuacji wyjść

– wyjaśnił w rozmowie z Business Insider Polska Piotr Kuba, członek zarządu ds. inwestycyjnych PFR TFI.

Według prezesa KUKE Janusza Władyczaka, jeśli Rafako nie znajdzie pieniędzy i nowego inwestora, to pieniądze w spółce mogą skończyć się już w ciągu miesiąca. Niewykluczone, że w razie braku rozwiązania do gry wkroczy nowy rząd.

Business Insider Polska przypomniał słowa Donalda Tuska, który najpewniej będzie nowym premierem, że rządzący i spółki Skarbu Państwa są od pomagania polskim spółkom. W styczniu 2023 roku lider PO spotkał się z pracownikami Rafako, a na portalu X napisał wprost, że przedsiębiorstwo trzeba ratować. Wszystko wskazuje na to, że wsparcie to okaże się niezbędne, a w razie jego braku pracę może stracić aż 900 osób pracujących dzisiaj w Rafako.

Źródło: Business Insider Polska
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA