fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaInnowacjeMasz firmę? To rozwiązanie dla ciebie!

Masz firmę? To rozwiązanie dla ciebie!

Polskie firmy nie doceniają korzyści płynących z wykorzystania technologii chmurowych - wynika z raportu „Chmura 2030” przygotowanego przez firmę McKinsey&Company.

Niestety polskie firmy i instytucje wdrażają takie technologie na poziomie aż 1,5-krotnie niższym niż wynosi średnia dla Europy Środkowo-Wschodniej. Jak natomiast wyliczają eksperci McKinsey&Company wykorzystanie chmur obliczeniowych przez polskie przedsiębiorstwa może do 2030 r. przynieść Polsce nawet 121 mld zł, co odpowiada aż 4 proc. PKB Polski.

„82 proc. tej wartości mogłoby pochodzić z nowo powstałych przedsiębiorstw i innowacyjnych produktów cyfrowych, których stworzenie umożliwi lub przyspieszy architektura chmurowa. Pozostałe 18 proc. może wynikać z korzyści, które odniesie bardziej tradycyjny biznes, np. obniżenie kosztów IT, mniejsze przestoje w pracy wywołane awariami oraz automatyzacja pracy. Technologie przyszłości, które powstaną w oparciu o chmurę, stanowią dodatkowe, trudne do oszacowania źródło wartości dodanej” – napisano w opracowaniu cytowanym przez PAP.

Aktualnie chmury wykorzystywane są głównie do aplikacji biurowych i w oprogramowaniu typu CRM, a najczęściej takie rozwiązania wykorzystuje sektor teleinformatyczny (64 proc.) i medialny (46 proc.). Na szarym końcu są natomiast hotelarstwo i gastronomia (15 proc.) oraz budownictwo (17 proc.). Analitycy McKinsey&Company uważają, że dla przyspieszenia wdrażania rozwiązań chmurowych w Polsce konieczne są zarówno działania w sektorze publicznym, jak też wśród samych przedsiębiorstw i obywateli. Jeśli chodzi o sektor publiczny, to musi on stworzyć odpowiednie środowisko prawne do wykorzystania chmur, a także dawać przykład samemu wykorzystując taką technologię w swoich instytucjach. Z kolei przedsiębiorcy nie mogą ignorować szans, jakie daje im migracja do nowych technologii.

Polskie firmy nieświadome korzyści płynących z technologii

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Najsilniejsze armie na świecie stawiają na sztuczną inteligencję

USA i Chiny rywalizują w kwestii wykorzystania sztucznej inteligencji (SI) w wojsku. Pentagon przygotował już kilka projektów, a jednym z nich ma być samolot myśliwski całkowicie sterowany przez SI.
3 MIN CZYTANIA

Sygnalizacja świetlna oparta na sztucznej inteligencji nie działa. Co poszło nie tak?

W mieście Hamm w Nadrenii Północnej-Westfalii sztuczna inteligencja (SI) miała pomagać w regulacji ruchu drogowego. W tym celu na jednym z tamtejszych przejść dla pieszych zamontowano sygnalizację świetlną opartą na sztucznej inteligencji. Kierowcy jednak skarżą się, że stale wyświetlane jest dla nich światło czerwone. Co poszło nie tak z tym flagowym projektem?
5 MIN CZYTANIA

Przed nami Nowa Era?

Są wynalazki i przełomy, które zmieniają oblicze cywilizacji. Takim było wynalezienia koła, druku czy maszyny parowej. Dziś mówimy o przełomie związanym ze sztuczną inteligencją. Pytanie, jak bardzo zmieni ona nasz świat? Niektórzy mówią o Nowej Erze Sztucznej Inteligencji, która nastąpi – a w zasadzie już następuje – po Erze Wiary i Erze Rozumu.
5 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA