fbpx
czwartek, 8 czerwca, 2023
Strona głównaInnowacjeMasz firmę? To rozwiązanie dla ciebie!

Masz firmę? To rozwiązanie dla ciebie!

Polskie firmy nie doceniają korzyści płynących z wykorzystania technologii chmurowych - wynika z raportu „Chmura 2030” przygotowanego przez firmę McKinsey&Company.

Niestety polskie firmy i instytucje wdrażają takie technologie na poziomie aż 1,5-krotnie niższym niż wynosi średnia dla Europy Środkowo-Wschodniej. Jak natomiast wyliczają eksperci McKinsey&Company wykorzystanie chmur obliczeniowych przez polskie przedsiębiorstwa może do 2030 r. przynieść Polsce nawet 121 mld zł, co odpowiada aż 4 proc. PKB Polski.

„82 proc. tej wartości mogłoby pochodzić z nowo powstałych przedsiębiorstw i innowacyjnych produktów cyfrowych, których stworzenie umożliwi lub przyspieszy architektura chmurowa. Pozostałe 18 proc. może wynikać z korzyści, które odniesie bardziej tradycyjny biznes, np. obniżenie kosztów IT, mniejsze przestoje w pracy wywołane awariami oraz automatyzacja pracy. Technologie przyszłości, które powstaną w oparciu o chmurę, stanowią dodatkowe, trudne do oszacowania źródło wartości dodanej” – napisano w opracowaniu cytowanym przez PAP.

Aktualnie chmury wykorzystywane są głównie do aplikacji biurowych i w oprogramowaniu typu CRM, a najczęściej takie rozwiązania wykorzystuje sektor teleinformatyczny (64 proc.) i medialny (46 proc.). Na szarym końcu są natomiast hotelarstwo i gastronomia (15 proc.) oraz budownictwo (17 proc.). Analitycy McKinsey&Company uważają, że dla przyspieszenia wdrażania rozwiązań chmurowych w Polsce konieczne są zarówno działania w sektorze publicznym, jak też wśród samych przedsiębiorstw i obywateli. Jeśli chodzi o sektor publiczny, to musi on stworzyć odpowiednie środowisko prawne do wykorzystania chmur, a także dawać przykład samemu wykorzystując taką technologię w swoich instytucjach. Z kolei przedsiębiorcy nie mogą ignorować szans, jakie daje im migracja do nowych technologii.

Polskie firmy nieświadome korzyści płynących z technologii

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

AI już zabiera ludziom pracę, a to dopiero początek

Sztuczna inteligencja już wypiera miejsca pracy dla ludzi – tak jak przewidywano i przed czym od dawna ostrzegano.
3 MIN CZYTANIA

UE ureguluje treści tworzone przez sztuczną inteligencję

Unia Europejska chce zmusić firmy do specjalnego oznaczania treści tworzonych przez sztuczną inteligencję.
< 1 MIN CZYTANIA

Polskie start-upy dobrze sobie radzą

Polskie start-upy ciągle się rozwijają i dobrze radzą sobie na globalnym rynku. Naszą specjalnością jest oprogramowanie.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Pracujesz sezonowo? Tu zarobisz najwięcej

Wiosna i lato to okresy, w których praca sezonowa jest w Polsce najbardziej popularna. Najlepiej wtedy zarabiają... instruktorzy surfingu.
2 MIN CZYTANIA

Jak wyglądają polskie podatki na tle UE?

W porównaniu z podatkami w innych państwach Unii polskie podatki są umiarkowane lub niskie, a dzień wolności podatkowej przypada u nas 11 czerwca.
2 MIN CZYTANIA

Rząd chce uporządkować rynek kapitałowy

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma porządkować i usprawnić funkcjonowanie instytucji rynku finansowego.
2 MIN CZYTANIA