Polskie firmy nie doceniają korzyści płynących z wykorzystania technologii chmurowych – wynika z raportu „Chmura 2030” przygotowanego przez firmę McKinsey&Company.

Pixabay

Niestety polskie firmy i instytucje wdrażają takie technologie na poziomie aż 1,5-krotnie niższym niż wynosi średnia dla Europy Środkowo-Wschodniej. Jak natomiast wyliczają eksperci McKinsey&Company wykorzystanie chmur obliczeniowych przez polskie przedsiębiorstwa może do 2030 r. przynieść Polsce nawet 121 mld zł, co odpowiada aż 4 proc. PKB Polski.

„82 proc. tej wartości mogłoby pochodzić z nowo powstałych przedsiębiorstw i innowacyjnych produktów cyfrowych, których stworzenie umożliwi lub przyspieszy architektura chmurowa. Pozostałe 18 proc. może wynikać z korzyści, które odniesie bardziej tradycyjny biznes, np. obniżenie kosztów IT, mniejsze przestoje w pracy wywołane awariami oraz automatyzacja pracy. Technologie przyszłości, które powstaną w oparciu o chmurę, stanowią dodatkowe, trudne do oszacowania źródło wartości dodanej” – napisano w opracowaniu cytowanym przez PAP.

Aktualnie chmury wykorzystywane są głównie do aplikacji biurowych i w oprogramowaniu typu CRM, a najczęściej takie rozwiązania wykorzystuje sektor teleinformatyczny (64 proc.) i medialny (46 proc.). Na szarym końcu są natomiast hotelarstwo i gastronomia (15 proc.) oraz budownictwo (17 proc.). Analitycy McKinsey&Company uważają, że dla przyspieszenia wdrażania rozwiązań chmurowych w Polsce konieczne są zarówno działania w sektorze publicznym, jak też wśród samych przedsiębiorstw i obywateli. Jeśli chodzi o sektor publiczny, to musi on stworzyć odpowiednie środowisko prawne do wykorzystania chmur, a także dawać przykład samemu wykorzystując taką technologię w swoich instytucjach. Z kolei przedsiębiorcy nie mogą ignorować szans, jakie daje im migracja do nowych technologii.

Polskie firmy nieświadome korzyści płynących z technologii

Poprzedni artykułKolejna korporacja przenosi się do Wielkiej Brytanii po brexicie
Następny artykułPandemia pogorszyła sytuację ludzi młodych na rynku pracy