W 2023 roku aż 92 proc. przedsiębiorców w Polsce odczuło wzrost kosztów zatrudnienia – wynika z badania przeprowadzonego przez Polski Instytut Ekonomiczny. Dla porównania, jeszcze w 2020 roku na wzrost kosztów zatrudnienia skarżyła się zaledwie co trzecia ankietowana firma.
Co więcej, badanie PIE wykazało, że żadna przepytana firma w Polsce nie zauważyła, aby koszty zatrudnienia w naszym kraju zmalały, a tylko 7 proc. przedsiębiorców stwierdziło, że nie uległy one zmianie w porównaniu do wcześniejszego roku. Analitycy PIE tłumaczą, że wzrost kosztów zatrudnienia to skutek inflacji, która przekłada się na spiralę płacową, a ta odbija się na wzroście składek na ubezpieczenie społeczne.
Sposobem na ograniczenie kosztów zatrudnienia może być wykorzystanie nowoczesnych technologii, czyli cyfryzacji i robotyzacji, ale polskie firmy dopiero w tym obszarze raczkują.
W 2023 r. 22 proc. badanych firm deklarowało wzrost wykorzystania takich technologii, podczas gdy w 2021 r. było to tylko 13 proc. W latach 2021-2023 wraz ze wzrostem odsetka firm wskazujących na wzrost kosztów zatrudnienia rósł udział przedsiębiorstw, w których zwiększa się wykorzystanie nowoczesnych technologii. Z inną sytuacją mieliśmy do czynienia w 2020 r., czyli w roku pandemicznym, ze ścisłymi lockdownami, które spowodowały wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii w działalności firm, głównie w związku z pracą zdalną
– napisano w Tygodniku Gospodarczym PIE.
Najczęściej wzrost wykorzystania nowoczesnych technologii deklarowały firmy związane z kulturą, rozrywką i rekreacją (42 proc.), finansami i ubezpieczeniami (35 proc.) oraz informacją i komunikacją (33 proc.). Po drugiej stronie były firmy usługowe (16 proc.) oraz przedsiębiorstwa działające w przetwórstwie przemysłowym (12 proc.). Jednocześnie aż 42 proc. firm z sektora przetwórstwa przemysłowego chce w 2024 roku podjąć działania w zakresie automatyzacji produkcji.