fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaInwestycjeOrlen kontynuuje ekspansję w Europie

Orlen kontynuuje ekspansję w Europie

Koncern Orlen ogłosił nadchodzącą finalizację zakupu kilkuset stacji paliw w Austrii, które działają pod marką Turmöl.

Orlen finalizuje transakcję przejęcia 266 stacji paliw w Austrii działających pod marką Turmöl. Łącznie do Orlenu będzie należało już ponad 3,4 tysiąca stacji paliw w siedmiu krajach Europy Centralnej.

Przejęcie popularnych w Austrii stacji sprawi, że Orlen – posiadając 10 proc. udziału w rynku detalicznym – wejdzie do grona trzech największych sieci paliwowych w tym kraju. Prawie połowa z przejętych stacji to obiekty samoobsługowe, przeszło 130 stacji pozwala na dodatkowe zakupy, a na ok. 80 można skorzystać z oferty gastronomicznej.

Aktualnie do Orlenu należy 3156 stacji, spośród których 39 proc. to obiekty zagraniczne. Po przejęciu sieci Turmöl ich liczba wzrośnie do 3422, a udział zagranicznych stacji w całej sieci sprzedaży wyniesie 44 proc.

Finalizacja transakcji nastąpi po otrzymaniu zgód urzędów antymonopolowych i planowana jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

Stworzyliśmy nowoczesny koncern, który w szybkim tempie umacnia pozycję w Europie. Do 2030 r. planowaliśmy zbudować w regionie sieć ORLEN liczącą 3,5 tysiąca stacji paliw, a po wejściu na rynek austriacki zdecydowanie szybciej zrealizujemy strategiczne założenia w blisko 97 proc.

– powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN.

Według Obajtka połączenie Orlenu z Grupą LOTOS i PGNiG sprawiło, że łączne efekty synergii we wszystkich obszarach działalności szacowane są już na 20 mld zł. Środki te mają pomagać Orlenowi w realizacji nowych projektów rozwojowych grupy, ale też pomagających wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu.

Źródło: Orlen

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA