fbpx
poniedziałek, 24 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjeOrlen kontynuuje ekspansję w Europie

Orlen kontynuuje ekspansję w Europie

Koncern Orlen ogłosił nadchodzącą finalizację zakupu kilkuset stacji paliw w Austrii, które działają pod marką Turmöl.

Orlen finalizuje transakcję przejęcia 266 stacji paliw w Austrii działających pod marką Turmöl. Łącznie do Orlenu będzie należało już ponad 3,4 tysiąca stacji paliw w siedmiu krajach Europy Centralnej.

Przejęcie popularnych w Austrii stacji sprawi, że Orlen – posiadając 10 proc. udziału w rynku detalicznym – wejdzie do grona trzech największych sieci paliwowych w tym kraju. Prawie połowa z przejętych stacji to obiekty samoobsługowe, przeszło 130 stacji pozwala na dodatkowe zakupy, a na ok. 80 można skorzystać z oferty gastronomicznej.

Aktualnie do Orlenu należy 3156 stacji, spośród których 39 proc. to obiekty zagraniczne. Po przejęciu sieci Turmöl ich liczba wzrośnie do 3422, a udział zagranicznych stacji w całej sieci sprzedaży wyniesie 44 proc.

Finalizacja transakcji nastąpi po otrzymaniu zgód urzędów antymonopolowych i planowana jest na przełomie 2023 i 2024 roku.

Stworzyliśmy nowoczesny koncern, który w szybkim tempie umacnia pozycję w Europie. Do 2030 r. planowaliśmy zbudować w regionie sieć ORLEN liczącą 3,5 tysiąca stacji paliw, a po wejściu na rynek austriacki zdecydowanie szybciej zrealizujemy strategiczne założenia w blisko 97 proc.

– powiedział Daniel Obajtek, prezes zarządu ORLEN.

Według Obajtka połączenie Orlenu z Grupą LOTOS i PGNiG sprawiło, że łączne efekty synergii we wszystkich obszarach działalności szacowane są już na 20 mld zł. Środki te mają pomagać Orlenowi w realizacji nowych projektów rozwojowych grupy, ale też pomagających wzmacniać bezpieczeństwo energetyczne Polski i regionu.

Źródło: Orlen

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA