fbpx
środa, 21 lutego, 2024
Strona głównaZdrowiePolacy coraz dłużej czekają na lekarza

Polacy coraz dłużej czekają na lekarza

Kolejki do lekarzy w Polsce z roku na rok są coraz dłuższe, na skutek czego już jedna czwarta z nas ma niezaspokojone potrzeby zdrowotne.

W ciągu ostatnich kilku lat czas oczekiwania na wizytę u specjalisty w Polsce wydłużył się o prawie dwa miesiące – wynika z danych Watch Health Care przytaczanych przez agencję Newseria Biznes. Nasz kraj potrzebuje zmian systemowych w kwestii opieki zdrowotnej.

Polska zajmuje niestety dość niechlubne, wysokie miejsce pod względem liczby osób deklarujących niezaspokojoną potrzebę ochrony zdrowia ze względu na zbyt długi czas oczekiwania, czyli kolejki do specjalistów. To jest 25,7 proc. obywateli. Oczywiście to są dane deklaratywne, natomiast na tle innych krajów regionu wypadamy słabo

– powiedziała agencji Newseria Biznes dr hab. Małgorzata Stefania Lewandowska, profesor warszawskiej SGH.

Dane WHC mówią, że w latach 2015-2022 średni czas oczekiwania na wizytę u lekarza specjalistę w naszym kraju wydłużył się z 2,4 do 4,1 miesiąca. Najdłużej czeka się na ortodontów, bo prawie rok oraz neurologów – 11 miesięcy. Ponad 9 miesięcy trzeba czekać na wizytę u chirurga naczyniowego, a nieco krócej u okulisty, zaś 8 miesięcy to czas oczekiwania na wizytę u angiologa.

Wśród powodów takiego stanu rzeczy wymienia się fakt, że odsetek lekarzy-specjalistów w Polsce jest najniższy w Europie Środkowo-Wschodniej, bo na każde 100 tys. mieszkańców przypada ich średnio 237. W krajach naszego regionu jest to natomiast przeciętnie 315 specjalistów na 100 tys. osób.

Zdaniem dr hab. Lewandowskiej, jeśli chcemy poprawić sytuację polskiej służby zdrowia, to potrzebne jest porozumienie między wszystkimi partiami, które wypracują rozwiązanie systemowe, aby mogło być ono wdrażane jak najszybciej to możliwe.

Źródło: Newseria Biznes
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Co piąty produkt sprzedawany w Unii zawiera toksyczne chemikalia

Najwięcej dostępnych na unijnym rynku produktów zawierających niebezpieczne substancje zostało wyprodukowanych poza krajami UE.
< 1 MIN CZYTANIA

Stan zdrowia psychicznego Europejczyków najgorszy od lat

Unia zwiększa wydatki na ochronę zdrowia psychicznego, a mimo to lawinowo rośnie liczba osób wymagających pomocy medycznej w tym zakresie. Większość cierpiących na depresję nie otrzymuje odpowiedniego leczenia. Zdaniem specjalistów wielu ludzi cierpi na problemy natury psychicznej z powodu niepewności ekonomicznej.
3 MIN CZYTANIA

ZUS prześwietlił zwolnienia lekarskie

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przeprowadził kontrolę zwolnień lekarskich wydanych w 2023 roku i zakwestionował aż 20 tys. z nich.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.
2 MIN CZYTANIA

Polskie firmy coraz częściej kupują auta używane

W 2024 roku co czwarte polskie przedsiębiorstwo chce kupić samochód, ale zmalał odsetek firm, które chcą swoją flotę uzupełnić autami całkowicie nowymi.
2 MIN CZYTANIA

Rolnicy domagają się całkowitego wycofania z Zielonego Ładu

Polscy rolnicy chcą, aby rząd wycofał się z Zielonego Ładu, a żeby pokazać swoją siłę, solidarność i determinację zorganizują „gwiaździsty marsz” na Warszawę.
2 MIN CZYTANIA