fbpx
piątek, 26 lipca, 2024
Strona głównaEnergetykaPolacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy znaleźli się w energetycznej pułapce inwestycyjnej

Polacy, którzy dzisiaj inwestują w montaż kotłów gazowych, już za kilka lat będą musieli pogodzić się z wysokimi podwyżkami cen za gaz. To między innymi skutek unijnej polityki klimatycznej.

Forum Energii przygotowało raport, w którym zaalarmowano, że Polacy wpadli w gazową pułapkę. W opracowaniu wskazano, że już za kilka lat w Polsce ceny gazu pójdą mocno w górę, co sprawi, że osoby posiadające teraz kotły gazowe ostatecznie i tak będą musiały je wymienić na inne źródło ciepła.

Choć dzisiaj Polacy upatrują oszczędności w instalacji kotłów gazowych to są oszczędności pozorne i krótkoterminowe, bo oparte na podstawie niespójnych i zaburzonych sygnałów rynkowych na temat cen energii elektrycznej i surowców. Wszystko przez nadchodzące opłaty za emisje z budynków (tzw. ETS2), które sprawią, że po roku 2027 korzystanie z gazu ziemnego i węgla będzie coraz bardziej kosztowne. Według wyliczeń Forum Energii Polska będzie znajdowała się w pułapce gazowej do 2030 roku, od kiedy eksploatacja pomp ciepła stanie się bardziej opłacalna.

Ci, którzy zainwestowali w pompy ciepła w ocieplonych budynkach, podjęli dobrą decyzję. Z perspektywy dwudziestoletniego okresu eksploatacji urządzeń pompa ciepła jest tańszym rozwiązaniem. Do końca dekady ceny energii elektrycznej powinny spaść, m.in. dzięki rozwojowi źródeł odnawialnych, za to koszt gazu będzie rósł ze względu na nadchodzące opłaty za emisje z tego źródła. Natomiast rzeczywiście, problem istnieje teraz, gdy w okresie przejściowym posiadacze pomp ciepła płacą więcej

– powiedział Tobiasz Adamczewski, dyrektor programu OZE w Forum Energii, autor raportu „Budynki w pułapce gazowej”.

W opracowaniu stwierdzono, że eliminacja gazu z ogrzewnictwa indywidualnego jest kluczowym elementem transformacji energetycznej Polski, aby ograniczyć import surowca i zredukować emisję, co zmniejszy też płatności w ramach ETS2. Poza tym według przyjętej nowelizacji dyrektywy w sprawie charakterystyki energetycznej budynków już do 2040 roku budynki nie powinny być ogrzewane paliwami kopalnymi. W związku z tym Tobiasz Adamczewski uważa, że tutaj potrzebne jest działanie edukacyjne ze strony rządu, który musi uzmysłowić Polakom, aby krótkoterminowe sygnały cenowe nie narażały ich na wyższe koszty w dłuższej perspektywie.

Źródło: Forum Energii
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Ekonomiczne i społeczne skutki polityki klimatycznej w Niemczech

W ostatnich latach ceny energii elektrycznej, ogrzewania i żywności w Niemczech znacznie wzrosły. Najpierw kryzys związany z koronawirusem zakłócił łańcuchy dostaw, następnie wojna na Ukrainie doprowadziła do kryzysu energetycznego. Natomiast to coraz drastyczniejsze środki podejmowane przez niemiecki rząd w celu „ochrony klimatu” są obecnie głównym czynnikiem wzrostu cen.
4 MIN CZYTANIA

Mieszkańcy niemieckich miast żegnają się z gazem ziemnym

Największe niemieckie miasta muszą do 2026 r. przedstawić nowy plan ogrzewania budynków. Gaz ziemny, uważany w Niemczech za „szkodliwy dla planety”, będzie musiał ustąpić miejsca energii geotermalnej lub pompom ciepła.
4 MIN CZYTANIA

Amerykańskie wsparcie dla budowy SMR-ów w Polsce

Czyste, niedrogie i bezpieczne źródła energii jądrowej, tj. małe reaktory modułowe (SMR) w technologii BWRX-300, staną się niebawem jednym z filarów bezpieczeństwa i rozwoju Polski – przekonywali podczas wspólnej konferencji Atlantic Council, Orlen Synthos Green Energy oraz Nuclear Energy Institute przedstawiciele administracji rządowej oraz dyplomacji USA.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA