fbpx
sobota, 27 lipca, 2024
Strona głównaInwestycjePolska nadal atrakcyjna dla inwestorów

Polska nadal atrakcyjna dla inwestorów

Choć za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, to inwestorzy nadal postrzegają Polskę jako atrakcyjne miejsce do lokowania biznesu.

Polska znalazła się tuż za podium w globalnym rankingu bezpośrednich inwestycji zagranicznych opracowanym przez analityków firmy konsultingowo-analitycznej Citi Index – dowiadujemy się z „Rzeczpospolitej”. Analiza renomowanej firmy objęła dane z 36 krajów.

Wojna inwestorom nie straszna?

„Rz” wyjaśniła, że w celu analizy zebrano dane z raportów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) za I i II kwartał w roku 2021 oraz 2022. Dane te zostały porównane z PKB każdego kraju w celu ustalenia rankingu otrzymanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych jako procentu PKB.

W tak opracowanym rankingu firmy Citi Index na czele znalazło się Chile, gdzie omawiane inwestycje stanowiły 4,4 proc. PKB. Kolejne miejsca na podium zajęła Szwecja (3,88 proc.) oraz Izrael (3,69 proc.). Polska uplasowała się na czwartej pozycji z wynikiem 3,64 proc. Dziennik podkreślił, że w pierwszej dziesiątce znalazły się również Australia, Kostaryka, Portugalia, Nowa Zelandia, Kolumbia i Litwa.

Analitycy Citi Index wyliczyli, że w 2022 r. do naszego kraju napłynęło 19,6 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Eksperci przytoczyli opinię Banku Światowego, według której polska gospodarka należy do najbardziej odpornych na kryzysy w całej Unii Europejskiej, co zawdzięczamy silnym warunkom makroekonomicznym, efektywnemu wykorzystaniu unijnych funduszy inwestycyjnych oraz solidnemu sektorowi finansowemu.

Najwięcej pieniędzy z tytułu bezpośrednich inwestycji zagranicznych trafiło natomiast do USA, bo było to aż 145 mld dolarów. Ta kwota procentowo stanowiła jednak niższy odsetek PKB niż w przypadku Polski, gdyż przełożyło się to na tylko 0,84 proc. Kraje, które zajęły drugie i trzecie miejsce pod względem kwoty inwestycji zgarnęły znacznie mniej pieniędzy od Amerykanów – w przypadku Australii było to 45,9 mld dolarów, a Kanady – 33 mld dolarów.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA