fbpx
niedziela, 1 października, 2023
Strona głównaInwestycjePolska nadal atrakcyjna dla inwestorów

Polska nadal atrakcyjna dla inwestorów

Choć za naszą wschodnią granicą toczy się wojna, to inwestorzy nadal postrzegają Polskę jako atrakcyjne miejsce do lokowania biznesu.

Polska znalazła się tuż za podium w globalnym rankingu bezpośrednich inwestycji zagranicznych opracowanym przez analityków firmy konsultingowo-analitycznej Citi Index – dowiadujemy się z „Rzeczpospolitej”. Analiza renomowanej firmy objęła dane z 36 krajów.

Wojna inwestorom nie straszna?

„Rz” wyjaśniła, że w celu analizy zebrano dane z raportów Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) za I i II kwartał w roku 2021 oraz 2022. Dane te zostały porównane z PKB każdego kraju w celu ustalenia rankingu otrzymanych bezpośrednich inwestycji zagranicznych jako procentu PKB.

W tak opracowanym rankingu firmy Citi Index na czele znalazło się Chile, gdzie omawiane inwestycje stanowiły 4,4 proc. PKB. Kolejne miejsca na podium zajęła Szwecja (3,88 proc.) oraz Izrael (3,69 proc.). Polska uplasowała się na czwartej pozycji z wynikiem 3,64 proc. Dziennik podkreślił, że w pierwszej dziesiątce znalazły się również Australia, Kostaryka, Portugalia, Nowa Zelandia, Kolumbia i Litwa.

Analitycy Citi Index wyliczyli, że w 2022 r. do naszego kraju napłynęło 19,6 mld dolarów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Eksperci przytoczyli opinię Banku Światowego, według której polska gospodarka należy do najbardziej odpornych na kryzysy w całej Unii Europejskiej, co zawdzięczamy silnym warunkom makroekonomicznym, efektywnemu wykorzystaniu unijnych funduszy inwestycyjnych oraz solidnemu sektorowi finansowemu.

Najwięcej pieniędzy z tytułu bezpośrednich inwestycji zagranicznych trafiło natomiast do USA, bo było to aż 145 mld dolarów. Ta kwota procentowo stanowiła jednak niższy odsetek PKB niż w przypadku Polski, gdyż przełożyło się to na tylko 0,84 proc. Kraje, które zajęły drugie i trzecie miejsce pod względem kwoty inwestycji zgarnęły znacznie mniej pieniędzy od Amerykanów – w przypadku Australii było to 45,9 mld dolarów, a Kanady – 33 mld dolarów.

Źródło: Rzeczpospolita
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA