Rząd przyjął nowelizację rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej dla przedsiębiorców na realizację nowych inwestycji. Zmiany były konieczne, aby dostosować przepisy do wymogów unijnych.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśniło, że nowelizacja jest związana z rozporządzeniem GBER, które określa zasady udzielania pomocy publicznej m.in. na inwestycje, działania B+R czy projekty związane z energią i środowiskiem. Dzięki dostosowaniu polskich przepisów do unijnego prawa możliwe będzie dalsze wydawanie decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.
Zmiany w rozporządzeniu strefowym dostosowują przede wszystkim funkcjonowanie Polskiej Strefy Inwestycji do nowych warunków prawnych. Jednocześnie wprowadzamy zmiany, które pozwolą przedsiębiorcom efektywniej wykorzystywać przysługujące im zwolnienie podatkowe poprzez wydłużenie okresu obowiązywania decyzji. Dajemy jasny sygnał przedsiębiorcom, że Polska Strefa Inwestycji pozostanie jednym z najważniejszych instrumentów wsparcia inwestycji dostępnych w Polsce
– powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.
W nowelizacji rozporządzenia uwzględniono postulaty przedsiębiorców, które dotyczą wydłużenia minimalnego okresu obowiązywania decyzji o wsparciu o 2 lata dla decyzji o okresie krótszym niż 15 lat, co da przedsiębiorcom więcej czasu na realizację swoich planów. Resort rozwoju uzasadnił tę zmianę sytuacją gospodarczą wywołaną pandemią COVID-19 oraz konfliktem zbrojnym na Ukrainie, który przyczynił się do trudności w realizacji inwestycji i do wydłużenia terminów ich realizacji.
Polska Strefa Inwestycji podstawowym instrumentem wsparcia
Polska Strefa Inwestycji to podstawowy instrument wsparcia w naszym kraju, będący ulgą podatkową dla przedsiębiorców na realizację nowej inwestycji, której wysokość zależna jest między innymi od wielkości firmy, ale również i lokalizacji inwestycji.
MRiT wyliczyło, że od września 2018 r. do końca listopada 2023 r. w ramach PSI wydano łącznie blisko 2,4 tys. decyzji o wsparciu, zaś deklarowana wartość inwestycji to prawie 114 mld zł. Dzięki temu powstało ponad 47 tys. nowych miejsc pracy. Większość decyzji (60 proc.) dotyczyło mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy otrzymali 16,3 mld złotych. Największą inwestycją w ramach PSI jest natomiast fabryka Daikin Manufacturing Poland w Ksawerowie pod Łodzią, a deklarowana wartość tej inwestycji to 1,4 mld złotych.