fbpx
piątek, 1 marca, 2024
Strona głównaInwestycjePolska Strefa Inwestycji nadal aktualna

Polska Strefa Inwestycji nadal aktualna

Rada Ministrów przyjęła nowelizację rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej udzielanej niektórym przedsiębiorcom na realizację nowych inwestycji.

Rząd przyjął nowelizację rozporządzenia w sprawie pomocy publicznej dla przedsiębiorców na realizację nowych inwestycji. Zmiany były konieczne, aby dostosować przepisy do wymogów unijnych.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wyjaśniło, że nowelizacja jest związana z rozporządzeniem GBER, które określa zasady udzielania pomocy publicznej m.in. na inwestycje, działania B+R czy projekty związane z energią i środowiskiem. Dzięki dostosowaniu polskich przepisów do unijnego prawa możliwe będzie dalsze wydawanie decyzji o wsparciu w ramach Polskiej Strefy Inwestycji.

Zmiany w rozporządzeniu strefowym dostosowują przede wszystkim funkcjonowanie Polskiej Strefy Inwestycji do nowych warunków prawnych. Jednocześnie wprowadzamy zmiany, które pozwolą przedsiębiorcom efektywniej wykorzystywać przysługujące im zwolnienie podatkowe poprzez wydłużenie okresu obowiązywania decyzji. Dajemy jasny sygnał przedsiębiorcom, że Polska Strefa Inwestycji pozostanie jednym z najważniejszych instrumentów wsparcia inwestycji dostępnych w Polsce

– powiedział minister rozwoju i technologii Krzysztof Hetman.

W nowelizacji rozporządzenia uwzględniono postulaty przedsiębiorców, które dotyczą wydłużenia minimalnego okresu obowiązywania decyzji o wsparciu o 2 lata dla decyzji o okresie krótszym niż 15 lat, co da przedsiębiorcom więcej czasu na realizację swoich planów. Resort rozwoju uzasadnił tę zmianę sytuacją gospodarczą wywołaną pandemią COVID-19 oraz konfliktem zbrojnym na Ukrainie, który przyczynił się do trudności w realizacji inwestycji i do wydłużenia terminów ich realizacji.

Polska Strefa Inwestycji podstawowym instrumentem wsparcia

Polska Strefa Inwestycji to podstawowy instrument wsparcia w naszym kraju, będący ulgą podatkową dla przedsiębiorców na realizację nowej inwestycji, której wysokość zależna jest między innymi od wielkości firmy, ale również i lokalizacji inwestycji.

MRiT wyliczyło, że od września 2018 r. do końca listopada 2023 r. w ramach PSI wydano łącznie blisko 2,4 tys. decyzji o wsparciu, zaś deklarowana wartość inwestycji to prawie 114 mld zł. Dzięki temu powstało ponad 47 tys. nowych miejsc pracy. Większość decyzji (60 proc.) dotyczyło mikro-, małych i średnich przedsiębiorców, którzy otrzymali 16,3 mld złotych. Największą inwestycją w ramach PSI jest natomiast fabryka Daikin Manufacturing Poland w Ksawerowie pod Łodzią, a deklarowana wartość tej inwestycji to 1,4 mld złotych.

Źródło: MRiT
Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Chińczycy piszą list ws. Izery. Chcą przekonać rząd do kontynuacji inwestycji

Chińczycy bronią inwestycji w fabrykę Izery w Jaworznie i próbują przekonać polski rząd do jej kontynuowania. W dokumencie, do którego dotarł Business Insider Polska wskazują, że od realizacji projektu zależą ogromne inwestycje motoryzacyjne.
3 MIN CZYTANIA

Rząd nie planuje zmian w PPK

Ministerstwo Finansów nie chce żadnych zmian w Pracowniczych Planach Kapitałowych. W planach jest współpraca z branżą funduszy inwestycyjnych.
2 MIN CZYTANIA

Co Polacy myślą o inwestycjach strategicznych?

Budowa elektrowni atomowych to przedsięwzięcie, które zdaniem Polaków powinno być priorytetem dla rządu Koalicji Obywatelskiej.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Hybryda czy biuro – jak pracują Polacy?

Większość pracowników biurowych w Polsce spędza w biurze do dwóch dni tygodniowo, mimo że woleliby robić to rzadziej.
2 MIN CZYTANIA

Czterodniowy tydzień pracy niemożliwy do wprowadzenia?

Polskie firmy nie są przekonane, co do 4-dniowego tygodnia pracy i nie do końca sądzą, że taki model jest możliwy do wprowadzenia.
2 MIN CZYTANIA

Rośnie optymizm finansowy Polaków

Choć w ostatnich miesiącach ceny w Polsce poszły w górę, to jednak coraz większy odsetek Polaków z optymizmem patrzy w przyszłość, jeśli chodzi o finanse osobiste.
2 MIN CZYTANIA