fbpx
wtorek, 26 września, 2023
Strona głównaInwestycjePolska Strefa Inwestycji w 2022 roku

Polska Strefa Inwestycji w 2022 roku

W 2022 roku spadła deklarowana wartość inwestycji w Polskiej Strefie Inwestycji.

W 2022 r. w Polskiej Strefie Inwestycji wydano 446 decyzji o wsparciu na ok. 25 mld zł. Projekty te mają dać pracę 9253 ludziom.

– Dane za 2022 r. pokazują, że Polska jest bardzo dobrze postrzegana przez inwestorów zagranicznych. Nasza gospodarka jest uważana za stabilną i posiadającą dobre perspektywy rozwoju – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. – Inwestorzy cenią Polskę za jednych z najlepszych pracowników na świecie. Pomimo wojny na Ukrainie i niestabilnej sytuacji geopolitycznej, po raz kolejny okazaliśmy się dobrym miejscem do lokowania inwestycji – dodał.

Jednak na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz ze względu na niestabilną sytuację geopolityczną wokół naszego kraju w porównaniu do 2021 r. zanotowano spadek liczby projektów o 37 proc., spadek o 33 proc. deklarowanej wartości inwestycji oraz spadek o 45 proc. w liczbie nowych miejsc pracy. Resort rozwoju dodał, że niektórzy inwestorzy wstrzymują się z decyzjami o nowych projektach. W porównaniu do 2020 r., czyli jednego pełnego roku pandemii, w minionych dwunastu miesiącach wartość inwestycji była natomiast o 65 proc. większa, a także o 57 proc. większa była liczba nowych miejsc pracy.

Przykładową inwestycją w Polskiej Strefie Inwestycji jest projekt Mercedes-Benz Group AG, który będzie polegał na produkcji samochodów dostawczych w Jaworze. Wartość projektu wyniesie aż 1,3 mld euro, a pracę dzięki niemu znajdzie ponad 2,5 tys. osób. Początek inwestycji planowany jest na listopad 2023 r., a produkcja aut na styczeń 2026 r.

Od początku funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji, czyli od września 2018 r., wydano łącznie 1966 decyzji o wsparciu rzędu 98,5 mld, które utworzyły prawie 41 tys. miejsc pracy.

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Inflacja kieruje Polaków do internetu

W związku z wysoką inflacją coraz więcej Polaków decyduje się robić różnego rodzaju zakupy w internecie.
< 1 MIN CZYTANIA

Powstanie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy

Grupa KGHM wraz z Grupą Azoty chcą współpracować w dużym programie logistycznym o nazwie Odrzański Wodorowy Szlak Transportowy.
2 MIN CZYTANIA

Niemcy rozczarowani autami elektrycznymi?

Większość Niemców, którzy zdecydowali się na zakup auta elektrycznego, dzisiaj żałuje tej decyzji.
2 MIN CZYTANIA