W 2022 r. w Polskiej Strefie Inwestycji wydano 446 decyzji o wsparciu na ok. 25 mld zł. Projekty te mają dać pracę 9253 ludziom.
– Dane za 2022 r. pokazują, że Polska jest bardzo dobrze postrzegana przez inwestorów zagranicznych. Nasza gospodarka jest uważana za stabilną i posiadającą dobre perspektywy rozwoju – powiedział wiceminister rozwoju i technologii Grzegorz Piechowiak. – Inwestorzy cenią Polskę za jednych z najlepszych pracowników na świecie. Pomimo wojny na Ukrainie i niestabilnej sytuacji geopolitycznej, po raz kolejny okazaliśmy się dobrym miejscem do lokowania inwestycji – dodał.
Jednak na skutek rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz ze względu na niestabilną sytuację geopolityczną wokół naszego kraju w porównaniu do 2021 r. zanotowano spadek liczby projektów o 37 proc., spadek o 33 proc. deklarowanej wartości inwestycji oraz spadek o 45 proc. w liczbie nowych miejsc pracy. Resort rozwoju dodał, że niektórzy inwestorzy wstrzymują się z decyzjami o nowych projektach. W porównaniu do 2020 r., czyli jednego pełnego roku pandemii, w minionych dwunastu miesiącach wartość inwestycji była natomiast o 65 proc. większa, a także o 57 proc. większa była liczba nowych miejsc pracy.
Przykładową inwestycją w Polskiej Strefie Inwestycji jest projekt Mercedes-Benz Group AG, który będzie polegał na produkcji samochodów dostawczych w Jaworze. Wartość projektu wyniesie aż 1,3 mld euro, a pracę dzięki niemu znajdzie ponad 2,5 tys. osób. Początek inwestycji planowany jest na listopad 2023 r., a produkcja aut na styczeń 2026 r.
Od początku funkcjonowania Polskiej Strefy Inwestycji, czyli od września 2018 r., wydano łącznie 1966 decyzji o wsparciu rzędu 98,5 mld, które utworzyły prawie 41 tys. miejsc pracy.