Polski rząd postanowił o przejęciu aktywów rosyjskiego Gazpromu w Polsce i ustanowił zarząd przymusowy w PAO Gazprom.

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda poinformował, że przejęcie aktywów Gazpromu w Polsce jest konieczne dla prawidłowego funkcjonowania EuRoPol Gazu. Ma to też pozwolić uniknąć paraliżu decyzyjnego w tej firmie i zapewnić bezpieczeństwo infrastruktury krytycznej do przesyłu gazu.

Zarząd przymusowy obejmuje wszystkie akcje PAO Gazprom w spółce System Gazociągów Tranzytowych EuRoPol Gaz S.A.

– Ta decyzja służy poprawie bezpieczeństwa energetycznego i ekonomicznego Polski, szczególnie teraz, gdy mamy do czynienia z agresją Rosji w Ukrainie i działaniami Putina, mającymi destabilizować sytuację w Europie – powiedział minister Buda. – Robimy wszystko co możliwe, by przeciwdziałać skutkom rosyjskiej agresji, ale też by eliminować rosyjski kapitał i rosyjskie wpływy – dodał.

Szef resortu rozwoju i technologii zaznaczył, że polska konstytucja nie pozwala na wywłaszczanie, więc wspólnie z Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji podjęto decyzję o tymczasowym zarządzie majątkiem Gazpromu w Polsce. Tym samym Polska jest pierwszym krajem w Europie, który wprowadził instytucję tymczasowego zarządu przymusowego.

Spółka EuRoPol Gaz jest właścicielem polskiej części systemu gazociągów tranzytowych Jamał-Europa. W jego skład wchodzi m.in. gazociąg o długości ok. 684 km, który może być wykorzystywany do przesyłania gazu ziemnego na potrzeby odbiorców zagranicznych oraz krajowych. Operatorem systemu przesyłowego w polskiej części jest firma Gaz-System S.A., która odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo, w tym za konserwację, remonty i bieżący dozór technologiczny.

PAP

Poprzedni artykułOto największe finansowe zmartwienia Polaków
Następny artykułPrzedsiębiorcy już nie boją się korzystać z usług windykatorów