fbpx
sobota, 30 września, 2023
Strona głównaInwestycjePolskie banki zaangażują się w odbudowę Ukrainy

Polskie banki zaangażują się w odbudowę Ukrainy

Banki w Polsce będą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy i przygotowują ofertę dla firm, które chcą inwestować na tamtejszym rynku.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz poinformowała, że w bankach trwają prace nad ofertą kredytową dla firm zainteresowanych inwestycjami na rynku ukraińskim. Banki wychodzą w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom polskiego biznesu.

Wiceszefowa resortu powołała się na badanie Związku Banków Polskich, z którego wynika, że coraz więcej klientów polskich instytucji finansowych pyta o produkty kredytowe dotyczące ukraińskiego rynku. Biorąc pod uwagę fakt, że dotychczas aż 2,5 tys. polskich firm zadeklarowało chęć udziału w obudowie Ukrainy, można przypuszczać, że tego typu zapytań będzie przybywać.

Jadwiga Emilewicz dodała, że produkty kredytowe dla firm będą przygotowywane przez banki we współpracy z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Szefowie największych banków w Polsce zapowiedzieli natomiast, że akcja kredytowa pojawi się tam, gdzie będą dostępne gwarancje rządowe.

Ubezpieczenia eksportowe coraz bliżej

Wiceminister funduszy opowiedziała również o ubezpieczeniach eksportowych KUKE, które ruszą po podpisaniu odpowiedniej ustawy przez prezydenta. Dzięki zmianom polscy eksporterzy będą mieli większy wybór ubezpieczeń, będą mogli skorzystać z ubezpieczeń gwarantowanych, a także pojawi się możliwość reasekuracji przez KUKE ubezpieczeń towarowych w transporcie międzynarodowym.

Dzięki ustawie o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, KUKE może ubezpieczać inwestycje, ale także operacje handlowe na Ukrainie. Co ważne, po raz pierwszy z ubezpieczeń będą mogły korzystać firmy transportowe. Takie ubezpieczenia będą wkrótce oferowane – jak tylko prezydent podpisze ustawę

– powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Ustawa wprowadza również możliwość reasekuracji przez KUKE ponoszonych przez polskich przedsiębiorców ryzyk nadzwyczajnych.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

Polska liderem inwestycji w insfrastrukturę

Z danych OECD wynika, że Polska była regionalnym liderem, jeśli chodzi o wolumen inwestycji w infrastrukturę w latach 2018-2021.
2 MIN CZYTANIA

Raport NBP: Drastyczne wzrosty cen ziemi pod budownictwo

Z raportu NBP wynika, że w końcu 2022 r. w większości miast wojewódzkich znacząco pogorszyły się wskaźniki kredytowej dostępności mieszkań, a średnie ceny ziemi pod budownictwo wielorodzinne w analizowanych miastach wzrosły aż o ok. 32 proc. rok do roku.
2 MIN CZYTANIA

Zacieśniamy współpracę gospodarczą z Koreą Południową

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli rządowych Polski i Korei Południowej, a tematem rozmów były stosunki gospodarcze.
2 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Spółki giełdowe z Polski coraz mniej zadłużone

W ciągu ostatniego roku prawie o połowę spadło zadłużenie krajowych spółek giełdowych – wynika z jedenastej edycji badania „Długi spółek giełdowych”.
2 MIN CZYTANIA

Dobra pogoda martwi polską branżę odzieżową

Polska branża odzieżowa przeżywa zastój, a wielu firmom grozi utrata płynności finansowej i – ostatecznie – zamknięcie interesu.
2 MIN CZYTANIA

Polskie gofry podbijają świat!

Polska jest światowym liderem, jeśli chodzi o eksport gofrów i wafli, które są najważniejszą pozycją w polskim eksporcie wśród wyrobów piekarniczych i ciastkarskich.
< 1 MIN CZYTANIA