fbpx
sobota, 22 czerwca, 2024
Strona głównaInwestycjePolskie banki zaangażują się w odbudowę Ukrainy

Polskie banki zaangażują się w odbudowę Ukrainy

Banki w Polsce będą uczestniczyć w odbudowie Ukrainy i przygotowują ofertę dla firm, które chcą inwestować na tamtejszym rynku.

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jadwiga Emilewicz poinformowała, że w bankach trwają prace nad ofertą kredytową dla firm zainteresowanych inwestycjami na rynku ukraińskim. Banki wychodzą w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom polskiego biznesu.

Wiceszefowa resortu powołała się na badanie Związku Banków Polskich, z którego wynika, że coraz więcej klientów polskich instytucji finansowych pyta o produkty kredytowe dotyczące ukraińskiego rynku. Biorąc pod uwagę fakt, że dotychczas aż 2,5 tys. polskich firm zadeklarowało chęć udziału w obudowie Ukrainy, można przypuszczać, że tego typu zapytań będzie przybywać.

Jadwiga Emilewicz dodała, że produkty kredytowe dla firm będą przygotowywane przez banki we współpracy z Korporacją Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). Szefowie największych banków w Polsce zapowiedzieli natomiast, że akcja kredytowa pojawi się tam, gdzie będą dostępne gwarancje rządowe.

Ubezpieczenia eksportowe coraz bliżej

Wiceminister funduszy opowiedziała również o ubezpieczeniach eksportowych KUKE, które ruszą po podpisaniu odpowiedniej ustawy przez prezydenta. Dzięki zmianom polscy eksporterzy będą mieli większy wybór ubezpieczeń, będą mogli skorzystać z ubezpieczeń gwarantowanych, a także pojawi się możliwość reasekuracji przez KUKE ubezpieczeń towarowych w transporcie międzynarodowym.

Dzięki ustawie o zmianie ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych oraz niektórych innych ustaw, KUKE może ubezpieczać inwestycje, ale także operacje handlowe na Ukrainie. Co ważne, po raz pierwszy z ubezpieczeń będą mogły korzystać firmy transportowe. Takie ubezpieczenia będą wkrótce oferowane – jak tylko prezydent podpisze ustawę

– powiedziała Jadwiga Emilewicz.

Ustawa wprowadza również możliwość reasekuracji przez KUKE ponoszonych przez polskich przedsiębiorców ryzyk nadzwyczajnych.

Źródło: PAP

 

Jarosław Wójtowicz
Jarosław Wójtowicz
Przygodę z dziennikarstwem zaczynał w 2003 roku jako akredytowany dziennikarz sportowy. Od 2009 roku współpracuje z różnymi portalami o tematyce gospodarczo-politycznej. Współtworzył portal dla mężczyzn Menstream.pl oraz pisał dla Oficyny Konserwatystów i Liberałów. Od 2021 roku związany z fpg24.pl. Prywatnie interesuje się sportem.

INNE Z TEJ KATEGORII

UOKiK doradza cierpliwość przy inwestowaniu

W związku ze Światowym Dniem Konsumenta Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów apeluje do Polaków o cierpliwość i ostrożność przy inwestowaniu.
2 MIN CZYTANIA

Polacy wolą oszczędzać niż inwestować

Polacy niechętnie inwestują, bo mają niski poziom wiedzy finansowej, nie ufają instytucjom finansowym, a oferta inwestycyjna nie jest dla nich przejrzysta.
2 MIN CZYTANIA

Młode Polki interesują się inwestowaniem

Większość Polek dobrze ocenia własną sytuację finansową, a młodsze kobiety są coraz bardziej zainteresowane inwestycjami.
< 1 MIN CZYTANIA

INNE TEGO AUTORA

Polskie firmy doceniają nowe technologie

Coraz więcej polskich przedsiębiorstw eksportowych korzysta lub ma zamiar korzystać z najnowocześniejszych technologii.
2 MIN CZYTANIA

Finanse czy zdrowie? Co martwi Polaków

Finanse i stan zdrowia to największe zmartwienia Polaków, choć optymizm odnośnie własnej sytuacji finansowej jest coraz większy.
2 MIN CZYTANIA

Będzie ZUS od wszystkich umów cywilnoprawnych?

Rząd prowadzi prace nad ozusowaniem wszystkich umów cywilnoprawnych oraz likwidacją tak zwanych zbiegów tytułów do ubezpieczeń społecznych.
2 MIN CZYTANIA